Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

IV. Підсумок уроку

  • Що найбільше запам'яталося з уроку?

  • Як називаються вірші, які читали?

  • Чому вони так називаються?

V. Домашнє завдання

Читати, відповідати на запитання (С. 42).

УРОК 16

Тема. Загадки Леоніда Глібова (Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?»)

Мета: ознайомити учнів із віршами-загадками; вчити розгадувати загадки; відшуковувати в них ключові слова; розвивати образне мис­лення учнів уміння зіставляти, аналізувати; виховувати любов до рід­ної мови.

ХІД УРОКУ

I. Мовна розминка

1. Скоромовка.

Вибіг Гришка на доріжку, На доріжці сидить кішка. Взяв з доріжки Гришка кішку — Хай спіймає кішка мишку

  1. Читайте, відповідайте: який? яка? яке? Будинок — ... білка яблуко Лев зірка дерево пиріг бабуся сонце

  2. Читайте, думайте, доповнюйте! Слухають, пишуть —. (сидять, ідуть.). Лащиться, дряпається (сміється, грається...).

  3. Додай слово.

Лащиться (хто?) (собака). Дзвенить (що?) (струмок, дзвінок). Віє (що?) (вітер). Гуркоче (що?) —. (грім). Блимає (що?) —. (блискавка). Малює (хто?) (художник). Повзе (хто?) (гадюка).

II. Повідомлення теми і мети уроку

Червоний колір, а винний смак, Кам'яне серце. Чому то так? (Вишня)

  • Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — й прозові твори, які у «прихованій формі» зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.)

  • Які слова допомогли вам відгадати загадку?

  • Хто складав загадки? Для чого?

  • Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допит­ливість.

Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми оз­найомимося із загадками Леоніда Глібова.

III. Опрацювання загадки л. Глібова «Котилася тарілочка»

1. Ознайомлення з біографією поета.

— Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщині. Ди­тинство Льолика — так називали хлопчика у родині — минуло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці 13 років він почав навчання у Полтавській гімназії.

Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лер­монтова. Починав складати вірші, спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Дідусь Кенар. Розпові­дають, що його батько колись купив такого співучого кенаря, що через нього сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це пріз­висько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов написав понад 50 віршованих загадок. Ми опра­цюємо лише дві з них.

2. Читання загадки «Котилася тарілочка» вчителем до слів «.стало жаль усім».

  • Хто зможе відгадати загадку?

  • Скільки буде відгадок?

  • В яких словах сховались відгадки? (Золота тарілочка, чорна баба)

3. Словникова робота.

Жар крутій хорошая

туман котилася золотая

жарти забавляла синій

тарілочка заховала покриє

Читання слів «буксиром» за вчителем.

  • На яке запитання відповідають слова першого стовпчика?

  • Яке слово «зайве» у другому стовпчику? (Крутій)

  • У третьому? (Покриє)

4. Гра «Бджілки».

Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.

  • Знайдіть і прочитайте опис сонця, опис ночі.

  • Із чим поет порівнює сонце? А з ким — ніч?

5. Читання загадки учнями «ланцюжком».

— В якому значенні вжито слово золотая?

— Дібрати синонім до слова ясне (яскраве), антонім до слова чорна (біла).

— Дібрати пестливі слова. Гора (гірка);

двір (дворик); баба —. (бабуся); сонце —. (сонечко); ніч —. (нічка, ніченька).

6. Гра «Луна».

«Сильніший» учень читає речення, а «слабший» читає це речення після прослуховування.

7. Гра «Диктор телебачення».

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на гля­дачів.