Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

VII. Підсумок уроку

  • Чи сподобався вам урок?

  • Що найбільше запам'яталося?

  • Що запам'ятали про життя і творчість Лесі Українки?

VIII. Домашнє завдання

Виразно читати вірші.

УРОК 5

Тема. Все навколо зеленіє (О. Олесь «Білі гуси летять над луками.», «Все навколо зеленіє»; Ліна Костенко «Берізки по коліна у воді»)

Мета: вчити учнів правильно, свідомо, виразно читати вірші; вироб­ляти вміння обґрунтовувати свої міркування, збагачувати словниковий запас; дати уявлення про творчість Олександра Олеся; виховувати лю­бов до поетичного слова.

ХІД УРОКУ

I. Мовна розминка

1. Розчитування за складовою таблицею.

2.

Скоромовка.

Гуска грає на гітарі, Ґелґотить гусак гагарі,

Горобець гука грака, Ґава гатить гопака.

(Ю. Кругляк)

3.

Чистомовка.

Іли-іли-іли — гуси на лужку присіли. Али-али-али — потім травку пощипали. Или-или-или — у водиці лапки мили. Ою-ою-ою — ґелґотали між собою.

4. Вправи для розвитку артикуляції дихання.

  • «Цокання язиком у ротовій порожнині»;

  • «маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої до правої щоки;

  • як дзижчить комарик;

  • надуваємо щоки;

  • п'ємо чай із блюдця;

  • подуваємо на кульбабу.

II. Перевірка домашнього завдання

Конкурс на краще читання віршів.

Гра «Дуель»

Команди ставлять запитання одне одному за змістом прочитаних

творів.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Прочитайте рядки вірша, назвіть автора.

Цв_т_ть хм_рк_м_ н_б_с_с, Л_т_ть згр_м. к_чк_, Щ_б_ч_ть в_с_л_о пт_шк_

(О. Олесь «Серед краси»)

— Олександр Олесь — псевдонім відомого поета, казкаря, драматур­га і перекладача Олександра Івановича Кандиби.

Народився він 4 грудня 1878 року на Сумщині. Батько майбутнього поета походив із чумаків, а мати — з кріпаків. Першою вчителькою була мати. Вона в 4 роки навчила сина читати і писати, а в 9 років він напи­сав свій перший вірш. Удома у них був «Кобзар», а поезії з нього хлоп­чик знав напам'ять. Грошей на навчання Олександра в гімназії не було, і він вступив до хліборобської школи, а пізніше — до Харківського вете­ринарного інституту.

Свого маленького сина Олега він ласкаво називав Лелекою. Для ньо­го та інших дітей Олександр Олесь написав багато чудових творів.

Поет останні 25 років свого життя прожив за кордоном, де і помер. Але душа його завжди линула в Україну.

Ми з вами вже ознайомилися з творами Олександра Олеся. Згадай­мо їх.

  • Гасне вечір... Сон обняв гори і долини... («Літній вечір»)

  • Лагідні, як усміх ранку, ніжно сяйні, як зірки... («Є слова, що білі-білі...»)

  • Ти ялинку посади, а тоді рубай, ледащо! («Ялинка»)

— На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з іншими чудови­ми творами поета.

IV. Опрацювання вірша Олександра Олеся «Білі гуси летять над лугами»

1. Виразне читання вірша вчителем.

  • Чи сподобався вам вірш?

  • З якою інтонацією він читається? (Замріяно, із сумом, як пісня)

2. Словникова робота.

Купави — водяні лілії.

— Які слова запам'ятали?

3. Читання вірша учнями «буксиром» за вчителем.

  • Де летять білі гуси?

  • Із чим порівнює поет гусей?

4. Читання вірша «ланцюжком» за строфами.

  • Які рими є у цьому вірші?

  • Доповніть словосполучення.

Гуси (що роблять?)... (летять, біліють, зникають); гуси (що зробили?)... (впали,розгойдали, розцвіли, навмивалися, накупа­лися, нагойдалися, нагулялися, закричали, знялись, полинули, покинули); летять над. (лугами); біліють. (снігами); зникають. (хмарками); впали. (на озера); розгойдались. (води); покинули... (пір'я).

5. Гра «Диктор телебачення».

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитись на гля­дачів.

6. Гра «Слідопити».

Учитель читає початок речення, учні повинні відшукати це речен­ня і прочитати його.

Фізкультхвилинка