Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

VIII. Підсумок уроку

  • З якими звичаями українців познайомилися?

  • Що нового дізналися на уроці?

IX. Домашнє завдання

Вивчити одну з колядок, щедрівок, щоб заспівати їх на свята. УРОК29

Тема. Дороге яєчко на Великдень (за О. Менем «Крашанки і писан­ки»; «Ген, Великдень!» (з народного); К. Перелісна «Писанка»)

Мета: розширювати знання учнів про давні звичаї українського на­роду, про традиції святкування Великодня; удосконалювати навички ви -разного, швидкого читання; розвивати уміння виділяти у тексті голо­вне; виховувати повагу до культурних цінностей минулих поколінь, лю­бов до рідної землі.

ХІД УРОКУ

1. Мовна розминка

Ма-ма-ма — прийшла весела зима. Ло-ло-ло — снігу білого намело. Ель-ель-ель — ніс щипає морозець. Или-или-или — щедрувати ми ходили.

  1. Розчитування за складовою таблицею.

  2. Прочитайте прислів'я.

Хтолюдейпитаєтойірозуммає. (Хто людей питає, той і розум має.)

4. Скоромовка.

Мурлика муркоче — Морозива хоче. Мурлико руденький, — Замерзнеш, дурненький.

зірка квітка сніжок

5. Гра «Блискавка».

Зірка з,

Клітка к

Сніжок с

сірка

клітка

сніжок

зірка

клітка

стіжок.

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. Розповідь учителя.

  • Після Різдва найбільшим християнським святом є Великдень.

  • Як ще називається це свято? (Великдень, Паска)

«Паска» — слово єврейське і означає «визволення», «рятунок».Свято це відзначають у пам'ять воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса Христа.

У пасхальну суботу пізно ввечері народ збирався біля церкви. Існува­ло повір'я: хто засинав у цю святкову ніч, той просив своє щастя.

До церкви йшли не з пустили руками. У кожного був кошик, в який складали «дари Божі».

— Що ж було обов'язково в кошику?

Неможливо уявити Великдень без пасхального хліба, який в Україні називають паскою або бабою.

Символом Паски, початку усього живого і воскресіння Христа, ста­ло яйце. У перед християнському світі сонце уявлялося людям казковим птахом. Вороги світла. Сили зла могли вбити птаха, але завжди він всти­гав знести яйце, з якого народжувався новий день.

Життя, яке зберігалося в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкарлупу покривали фарбами і різноманітними знаками — символами. Пасхальні яйця називали крашанками і писанками.

III. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за о. Менем)

1. Читання оповідання вчителем.

— До якого свята готують крашанки і писанки? Назвіть приказку.

2. Словникова робота.

Симпатії освячену

прихильності приорювали

великодушно напастей

Читання слів «луною», пояснення їх значень.

— Яке слово складається з двох слів? (Великодушно)

3. Гра «Не перервіть ланцюжок».

Діти одне за одним читають по одному реченню. Учні повинні стежити, щоб ланцюжок не перервався.

4. Робота в групах.

Iгрупа. Що означає подарована крашанка?

II група. Навіщо писанку клали до купелі немовляти і приорювали в полі?

III група. Що давали писанка новобудові?

5. Гра «Котик і Мишка». Першою починає читати Мишка.

Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він нама­гається наздогнати Мишку. Гра припиняється, коли обидва учні чита­ють одне й те ж.

Фізкультхвилинка

IV. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!»

Читання учнями вірша мовчки.

  • Що несе весна?

  • З яким настроєм потрібно читати вірш?

  • Знайдіть слова, що римуються.

V. Робота над аналізом вірша

  • Хто допомагав дівчинці малювати писанку?

  • Прочитайте опис писанки.

  • Чи зразу вдалося дівчинці розмалювати писанку?

  • Коли похвалив її тато?

  • Яким рядкам вірша відповідає малюнок?

Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на гля­дачів.

VI. Підсумок уроку

  • Якому святу ми присвятили наш сьогоднішній урок?

  • Що таке писанка? Крашанка?

VII. Домашнє завдання

Намалювати писанку.

УРОК30

Тема. Без верби і калини нема України (Д. Павличко «Де найкраще місце на землі»; В. Скуратівський «Калина»; А. Листопад «Калина»)

Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділя­ти в творі головну думку; збагачувати словниковий запас учнів; розвива­ти образне мислення; виховувати любов до рідної землі.

ХІД уроку

I. Мовна розминка

1. Скоромовка.

Всім подобається це куце цуценя.

2. Чистомовка.

Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Сидить Оля на печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Напечу я калачів. Чу-чу-чу, чу-чу-чу! Я сама їх напечу. Ча-ча-ча, ча-ча-ча! Далі Олі калача.

  1. Розчитування за складовою таблицею.

  2. Прочитайте, у кожному стовпчику знайдіть зайве слово. Аревб акліб

дубу цясили

насос аворко

зарееб кжїа

(Сосна — хвойне дерево) (Корова — свійська тварина)