Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

II. Перевірка домашнього завдання

Діти загадують одне одному загадки, які вони підготували вдома.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Вступне слово вчителя.

— До перлин української мови належать прислів'я. Упродовж віків їх складав народ. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не було письма, передавалися з уст в уста. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і бо­ягузтво, щедрість та скнарість, товариськість і незгода, соціальна нерів­ність та любов до краю — про все це передано у прислів'ях коротко та об­разно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія.

IV. Робота над прислів'ями

1. Читання прислів'їв учнями.

— Про що всі ці прислів'я?

2. Робота в групах.

Кожна група отримує прислів'я, пояснює його.

  • Знайдіть прислів'я, в яких використано слова, протилежні за змістом.

  • Зі скількох речень складено прислів'я?

  • Прочитайте прислів'я, в яких є слова, що римуються.

3. Гра «Хто правильно закінчить прислів'я».

  • Не знаєш броду,... (не лізь у воду).

  • Диму без вогню... (не буває).

  • Не той друг, хто медом маже, а той,... (хто правду каже).

  • Кожна жаба своє... (болото хвалить).

  • З малої іскри... (великий вогонь буває).

Учні закінчують прислів'я, пояснюють їх значення.

4. Гра «Відшукайте пару».

Менше говори,... Узявся за гуж — Важко тому жить,... З добрим дружись,... Або розумно казати,... Хто за все береться,...

...а лихих стережись. ...хто від роботи біжить. ...а більше діла роби. ...не кажи, що не дуж. ...тому нічого не вдається. ...або зовсім мовчати.

Учні називають прислів'я, пояснюють їх значення.

5. Гра «Шифрувальники».

Робота в групах.

Кожна група отримує картку, де зашифроване прислів'я, називає прислів'я, пояснює його значення.

Щоб прочитати зашифроване прислів'я, потрібно у кожному гори­зонтальному рядку закреслити кожну другу букву.

I група

л у а ш с м т б і р в т к в а д і е т н у ь

п л о с ч к и ж н д а х є, а н

с п о р л с о н в а е к й к х і ю н ц ч ш а п є

(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)

II група

с к л р о п в д о д н о з

с ч л н о ї в к а

з к л ї о м ж о и з т а ь к с р я м н о д в к а є

(Слово до слова зложиться мова.)

III група

х к т р о д

с н в в о п є м ї ч

м ф о ю в т и ь

ц п у з р ї а і є л т і ь у с з я о

т к о і й м

с д а о м у

с ф е х б н е

с ї т а и о д н а к є у т п ь р с б я

(Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.)

IV група

п к т о и у ц а ю п

п о і ф з ц н к а о ю і т в ь

п р о в,

п н і ср'м ю о, а н

л о ю м д е и а н к у — п д о

м н о у в ч і о

(Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.)

V. Підсумок уроку

  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

  • Що нового дізналися?

  • Які прислів'я запам'ятали?

VI. Домашнє завдання

Вивчити 2 прислів'я, з якими познайомилися вперше.

Варіант 2

Тема. В'язка народних прислів'їв (Прислів'я. Лічилки. Н. Забіла «Раз, два — дерева»)

Мета: зміцнювати інтерес до мовних явищ; формувати уявлення про прислів'я; розвивати уміння аналізувати, порівнювати; виховувати лю­бов та повагу до народних традицій.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

1. Перевірка готовності дітей до уроку. Учитель

Стали, діти, всі рівненько. Посміхнулися гарненько. Настрій на урок взяли Й працювати почали.

2. Привітання.

II. Спеціальні вправи для розминки та тренування артикуляційного апарату

Вправа 1. «Запам'ятайте за вчителем»

БЕЗКОНЕЧНА ПІСЕНЬКА

Був собі журавель

Та журавочка,

Наносили сінця

Повні ясельця.

Наша пісня гарна й нова, —

Почнем її, братці, знова!

Був собі журавель

Та журавочка...

(О. Пчілка)

Вправа 2. «Послухайте і доскажіть» Да-да-да — стоїть у глечику... ( вода). Ди-ди-ди — дай напитися... (води). Жа-жа-жа — ми знайшли... (вужа). Жи-жи-жи — ти мені... (допоможи).