Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда.

  • Що вразило на уроці?

  • Чи сподобалося дізнаватися, як можуть слова розповідати?

2. Коротке повідомлення вчителя про етимологічний словник.

— Кожне слово української мови — своєрідна перлинка, загадка. Від­гадати ці загадки, розповісти про походження слів, про те, звідкіля до на­шої мови прийшли слова, чому вони так називаються, допоможе оця кни­жечка. Назва її написана на дошці — етимологічний словник.

3. Робота з 2—3 статтями «Етимологічного словника» (якщо є час).

VII. Контроль і оцінювання якості читацької діяльності учнів

VIII. Домашнє завдання

  1. Читати матеріал підручника (С. 24—25).

  2. Подумати, чому прізвище дівчинки Ковалівна, а не Коралівна.

  3. За бажанням: дівчата малюють веселика, а хлопці — журавля.

  4. Принести на урок «Етимологічні словники» (якщо є вдома у дітей).

УРОК 11

Варіант 1

Тема. Ну що б, здавалося, слова.

Слова та голос — більш нічого.

(А. М'ястківський «Неня»; Д. Білоус «Звертання»; О. Олесь

«Є слова, що білі-білі...») Мета: продовжити знайомити учнів із багатством, красою і величчю рідної мови; вдосконалювати навички свідомого, правильного виразно­го читання; розвивати мислення, діалогічне і монологічне мовлення уч­нів; виховувати любов до рідної мови.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель

Добрий день! Добрий час! Рада, діти, бачить вас! Ви почули всі дзвінок? Він покликав на урок.

Девіз нашого уроку:

Не просто слухати — а чути. Не просто бачити — а помічати, Дружно плідно працювати.

II. Мовленнєва гімнастика

— Почнемо наш урок із гімнастики, яка допоможе підготувати наші органи до роботи протягом уроку.

1. Вправи для очей.

  • швидко розплющили і заплющили очі;

  • колові оберти очима;

  • подивіться вдалину;

  • допоможемо пір'їнці підлетіти;

  • оближемо смачне варення;

  • дістанемо язичком до носа і підборіддя;

  • усміхніться відкритим і закритим ротом.

2. Артикуляційні вправи.

  • Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть)

  • Як гуде жук? (Жу-жу-жу)

  • Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)

  • Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)

  1. Розчитування за складовою таблицею.

  2. Заучування скоромовки.

Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжуємо ознайомлюватися з багатогранністю української мови.

III. Опрацювання оповідання а. М'ястківського «Неня»

Діти читають заголовок, намагаються передбачити, про що йтиметь­ся в оповіданні. Пояснюють, як вони розуміють це слово.

1. Читання оповідання вчителем.

  • Чи сподобалося вам оповідання?

  • Що нового ви дізналися з оповідання?

2. Словникова робота.

Збирається неня

допитується матуся

усміхається матінка

дивується українська

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

  • Що спільного в словах першого стовпчика? (Закінчуються на -ться, означають дію.)

  • Яке слово зайве у другому стовпчику? (Українська ознака.)

  • Яке слово можна додати? (Мама, мамочка...)

  1. Читання оповідання учнями (мовчки).

  2. Інтонування речень.

  • Відшукайте речення, які читаються з інтонацією здивування.

  • А тепер — із захопленням!

  1. Читання оповідання за особами.

  2. Аналіз змісту оповідання.

  • Де були дідусь Демид із Дмитриком?

  • Кому дідусь попросив розповісти про прогулянку?

  • Чому здивувався Дмитрик?

  • Що для нього виявилося справжнім відкриттям?

  • Як дідусь говорить про українську мову? Про що це свідчить?

  • А чи вмієте ви користуватися багатством рідної мови?

  • Доберіть до слова мама слова, які найкраще її характеризують.

  • Мама (яка?) добра...

Гра «Розвідники» Робота в групах.

— Скільки разів у тексті зустрічаються слова:

I група — неня;

II група — мама?

Фізкультхвилинка