Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

VI. Робота над змістом вірша о. Пчілки «Журавель»

1. Читання вірша учнями.

Учні розглядають малюнок птаха, слухають у запису голос журавля.

  • Як по-різному називають цього птаха?

  • Чому він має різні імена?

  • Коли журавлі журяться? Чому?

  • Коли журавлям весело? Чому?

— Які типи речення за інтонацією зустрічаються у тексті вірша? За ме­тою висловлювання?

VII. Підсумок уроку

  • Чи цікаво було на уроці?

  • Що нового дізналися?

— Якщо ви зацікавитеся походженням слів, в цьому вам допоможе етимологічний словник.

Учитель демонструє словник, для прикладу зачитує розповідь про походжен­ня будь-якого слова. Намагається зацікавити учнів.

VIII. Домашнє завдання

Розпитати у батьків, звідки походить прізвище.

Варіант 2

Тема. Як багато може розповісти одне слово (А. Коваль «Слова роз­повідають»; Л. Компанієць «Ковалівна»; О. Пчілка «Журавель»)

Мета: викликати інтерес до походження слів, що є в українській мові; розвивати мовлення; уміння аналізувати текст; виховувати напо­легливість, бажання знати більше про відомі слова.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

Молодці! На перерві постаралися — До уроку читання приготувалися.

2. Привітання.

II. Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слова

Вправа 1. «Відповідайте швидко».

Літній, сонячний, теплий (що?)... день. Жовті, червоні, осінні — (що?)... дерева, кущі. Чорна, дощова, велика — (що?)... хмара.

Вправа 2. «Змінюйте по черзі».

Я стою я граю я ходжу

ти стоїш ти... ти...

він стоїть він... він...

ми стоїмо ми. ми.

ви стоїте ви. ви.

вони стоять вони. вони.

Вправа 3. «Де більше слів?»

III. Перевірка домашнього завдання

  1. Читання напам'ять вірша І. Франка «Дрімають села».

  2. Виразне читання віршів (С. 22—23), бесіда за змістом поезій.

  3. Повідомлення учнів про авторів прочитаних творів.

Фізкультхвилинка

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Як народжується людина, народжується і слово. Кожне слово щось означає, несе певну інформацію про кого або щось, розповідає. Сьогод­ні ми дізнаємося, як можуть розповідати слова.

V. Опрацювання текстів підручника

1. Робота над оповіданням А. Коваль «Слова розповідають».

  1. Словникова робота: мають на увазі, яскраво, багатобарвне, звичай.

  1. Багаторазове перечитування слів, правильне наголошення: розмальо­вувати, візерунками, різнокольоровий, пістрявий, занотовувати.

  1. Читання оповідання вчителем.

  2. Бесіда за змістом тексту.

  • Що нового дізналися?

  • Із чим порівнює Т. Шевченко село у своїх творах?

  • Що таке писанка?

  • Поясніть заголовок.

5) Читання «ланцюжком» речення.

2. Робота над віршем Л. Компанієць «Ковалівна».

— Лідія Компанієць, за професією — бібліотекар, почала писати вір­ші ще з дитинства.

Працювала в редакціях газет. За її сценаріями зняті фільми та муль­тик «Чому втекло кошеня».

  1. Читання вірша хором.

  2. Хто такий коваль? Що ви знаєте про цю професію?

  3. Читання мовчки.

  4. Читання за особами: дівчата — хлопці.

Фізкультхвилинка

3. Робота над віршем О. Пчілки «Журавель».

1) Звернення до довідника «Познайомимося з авторами прочитаних творів» (С. 119).

Самостійне читання статті про О. Пчілку.

  • Що цікавого про письменницю ви дізналися?

  • Чи потрібно знати про авторів прочитаних творів? Для чого?

  1. Опис журавля за малюнком підручника.

  2. Читання хором вірша «Журавель».

  3. Проблемне запитання.

— В яку пору року птаха називають журавель, в яку — веселик?. Чому ви так думаєте?

Журавель •< журитися осінь;

Веселик -< весело весна.