Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

V. Опрацювання української народної співаночки «Вийди, вийди, сонечко...»

1. Загадка.

Всі його люблять, Всі його чекають, А хто подивиться — Кожен скривиться. (Сонце)

— Для українців сонце завжди було «святим і праведним». Сонце ша­нували і літні люди, і діти. Гріхом вважалося показувати на нього паль­цем (око виколеш), плювати (пітьма огорне землю), кидати каміння (Бог хліба не дасть). Сонце зігрівало землю, в яку сівач кидав зерно, до сон­ця тягнувся зелений паросток, під сонцем він перетворювався на хліб­ний колос.

Сонцю присвячували казки, легенди, співати про нього пісні.

2. Читання співаночки учнями. Гра «Бджілки».

  • До кого звертаються діти? Як саме?

  • Чому в тексті співаночки багато пестливих слів?

  • Знайдіть у співаночці рими.

— Послухайте, як співається ця співаночка. Учні слухають співаночку у запису, співають її.

VI. Підсумок уроку

  • Які співаночки вчили?

  • Коли діти співали співаночки?

VII. Домашнє завдання

Вивчити напам'ять одну зі співаночок.

УРОК54

Тема. Ігровий фольклор (Г. Бойко «Ну й охочий брат мій Ігор...»; І. Сі­човик «Сонце»; С. Жупанин «Грайте, грайте голосніше...»; В. Гринько, А. Камінчук, Д. Чередниченко «Лічилки»; А. Качан «Закличка», «Ми-рилка»; Н. Мовчан-Карпусь «Біля дуба»)

Мета: удосконалювати навички свідомого, виразного читання; збага­чувати словниковий запас; розширити уявлення про малі віршовані фор­ми; учити виділяти головне; виховувати любов до рідної мови.

ХІД УРОКУ

I. Мовна розминка

1. Чистомовка.

Рі-рі-рі, рі-рі-рі! Кріт сидить в своїй норі. Ра-ра-ра, ра-ра-ра! Йде до школи дітвора. Рі-рі-рі, рі-рі-рі! Добре в школі дітворі.

(Л. Лозован)

2. Скоромовка.

На річці Роман впіймав руками рака, Рак ущипнув Романа за руку.

3. Гра «Зоряна година».

З букв слова електропраска скласти слова.

Електропраска кекс, порт, рот, рак, спорт, скат, ропа, парта, сек­рет, кат.

II. Перевірка домашнього завдання

Гра «Хто краще?»

Учні розповідають співаночки.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Українські діти люблять гратися на тільки в рухливі спортивні ігри, а й в такі, які вимагають знань із мови.

IV. Опрацювання вірша Г. Бойка «Ну й охочий брат мій Ігор...»

1. Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.

  • Які слова звучать однаково, але мають різне значення?

  • До чого охочий Ігор?

  • До який ігор він охочий?

— Доберіть синоніми до слова жвавий. (Моторний, рухливий, пустот­ливий, прудкий, шпаркий)

V. Опрацювання вірша І. Січовика «Сонце»

1. Самостійне читання вірша учнями.

Гра «Рибки»

  • Що дивного помітили в словах?

  • Наведіть приклади таких слів.

2. Пригадаємо вірш Ігоря Січовика.

Кошеня навкруг дивана Ходить Рано-Рано-Рано. Сонні очки протира: — Де Нора-Нора-Нора?

(І. Січовик)

VI. Опрацювання вірша С. Жупанина «Грайте, грайте голосніше...»

1. Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

— З яким настроєм слід читати вірш?

  • Знайдіть і прочитайте спонукальні речення.

  • Як їх будете читати?

  • До кого звертається автор?

2. Читання вірша «луною» за вчителем.

Гра «Блискавка»

Скрипка, рояль, піаніно, цимбали, трембіта, сопілка, бандура.

— Доберіть загальна назву.

На дошці — малюнки із зображеннями музичних інструментів. Учні під ма­люнком ставлять назву інструменту.

— Які з цих музичних інструментів згадуються у вірші?

3. Слухання запису коломийки.

— Спробуємо заспівати вірш під музику. (Приспівування вірша як пісні.)

Фізкультхвилинка

VII. Ознайомлення з лічилками

  • Що означає слово лічилка?

  • Для чого складаються лічилки?

  • Які лічилки ми з вами вчили? Розкажіть.

  • З якою інтонацією читаються лічилки?

Робота в групах

Діти в групах розраховуються за допомогою лічилок.

VIII. Опрацювання «Заклички» А. Качана

1. Читання заклички учнями.

  • До кого звернена закличка?

  • Коли читають цю закличку?

  1. Читання заклички «луною» за вчителем.

  2. Гра «Обличчям до обличчя».

Учні повертаються обличчям одне до одного у парі і читають одне одному закличку.

IX. Опрацювання «Мирилки» А. Качана

  • Зараз ви прочитаєте мирилку.

  • Погляньте, це прозовий твір чи віршований?

  • Навіщо складаються мирилки?

  • Які мирилки ви знаєте?

  • Коли їх промовляють? Хорове читання мирилки.

  • З якою інтонацією читається мирилка? Читання мирилок одне одному. Робота в парах.

X. Робота над віршем Н. Мовчан-Карпусь «Біля дуба»

1. Читання вірша вчителем.

  • Із ким гралися діти?

  • Який за настроєм цей вірш?

2. Словникова робота.

Дуба тучі

дощик хвоста

латки заховатись

лишень примостились

гілля припустив

знайшов промочив

  1. Читання вірша учнями.

  2. Аналіз змісту вірша. Вибіркове читання.

  • Де діти ловили дощик?

  • В які ігри грали діти? З ким?

  • Де сховався дощ?

  • Що він показав дітям? Поясніть вислів показав лишень хвоста.

  • Де діти заховалися від дощу?

  • Чи знайшов їх дощ?

5. Читання вірша учнями «дощиком». Діти читають хором:

Накрапає дощ (тихо); дощ пускається сильніше (голосніше); злива (го­лосно); дощ слабшає (тихіше); дощ перестав (читання припиняється).

6. Знайдіть рими.

Тучі висота ялини провчив

7. Гра «Диктор телебачення».

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на гля­дачів.