Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани читання 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.44 Mб
Скачать

III. Підготовка дітей до вивчення нової теми

— Прочитайте назву нової теми. Чому саме «теми»? (Назви тем об­рамлено віночками із символічних для українців рослин.)

  • З яких рослин сплетено цей віночок?

  • Поміркуйте, що означає вислів «Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово...» Чи може мова розвиватися? Звеселятися? Коли це відбувається? (Люди багато читають; правильно розмовляють, використовують у мовлен­ні різні звороти, вислови; знають українські пісні, загадки, казки тощо.)

IV. Оголошення теми і мети уроку

  • Що ви очікуєте від уроку?

  • Які, на вашу думку, ми будемо читати твори?

  • Чому?

  • Відкрийте «Зміст» підручника. Чи праві ви були?

V. Опрацювання художніх творів (с. 17-18)

1. Робота над віршем Любові Забашти «Рідна мова».

  1. Читання уголос вірша вчителем, виділяючи інтонаційно ключові слова строф.

  1. Повторення «луною» за вчителем слів із метою правильного їх чи­тання і вимовляння. (Звеселяйся, щире, в оселі, мовоньку кохали.)

3) Читання дітьми вірша мовчки.

— Прочитайте вірш мовчки і подумайте, який наказ дає нам поетеса?

4) Читання вірша вголос: 1 ряд — 1 строфа; 2 ряд — строфа; 3 ряд — 3 строфа.

5) Коротке повідомлення вчителя про Любов Забашту.

— Любов Василівна Забашта почала писати для дітей, як узяла на ви­ховання дівчинку Оксанку. Для неї, маленької, творила поетеса чудові дитячі мініатюри, одну з яких ми зараз прочитали.

6) Використання інтерактивної технології.

Складання «асоціативного куща»

материнська

солов'їна

українська

колосиста

рідна

барвінкова

2. Робота над віршем М. Сингаївського «Колискова пісня».

1) Мотивація навчальної діяльності.

— Яку мову ми називаємо материнською?

— Коли найперше в житті дитина чує материнську мову? (Під час на­співування колискової)

2) Актуалізація знань учнів.

— Що ви знаєте про колискові пісні? Як їх співають? Слухання колискової за вибором учителя.

3) Виразне читання вірша вчителем.

Виправляння у правильному читанні слів, записаних на дошці: чеб­рецевим, споришами, ласкавості, шани.

  1. Читання вірша учнями вголос «ланцюжком» реченнями.

  2. Аналіз тексту.

— Як написано вірш?

  • Де потрібно робити зупинки під час читання? (Там, де кома, тире, крапка.)

  • Які почуття викликає у поета колискова пісня взагалі? А у вас — цей вірш?

6) Виразне читання вірша хором.

— Прочитайте вірш так, щоб передати почуття автора.

VI. Підсумок уроку

— Закінчіть речення.

Найбільше і найдорожче багатство кожного народу

— Любов до рідної мови починається з колиски, з маминої пісні.

VII. Контроль та оцінювання якості читацької діяльності учнів

VIII. Домашнє завдання

1. Читати вірші, опрацьовані на уроці.

  1. Записати зі слів мами чи бабусі колискову пісню. Вміти її заспівати у класі.

  1. Подумати, чому колискові пісні називають перлинками української мови.

УРОК 8

Варіант 1

Тема. У рідному краї і серце співає... (українські народні дитячі пі­сеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику»; дитяча народна гра «Ой, ходить Іванко»)

Мета: розширювати знання дітей про усну народну творчість; форму­вати вміння виділяти дійових осіб; давати їм характеристику; вчити чита­ти діалог; розвивати образне мислення учнів; виховувати любов до націо­нального надбання, шанобливо ставлення до історії свого краю.

Обладнання: складова таблиця, запис дитячих пісень.

ХІД УРОКУ

I. Мовна розминка

1. Скоромовка.

Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався в куточок.

2. Розшифруйте!

(Пісня душа народу.)

3. Гра «Складіть словечко»,

Із букв слова колискова скласти слова (колос, слова, соло...).

II. Перевірка домашнього завдання

— Відгадайте загадку.

Шерсть гладенька І м'якенька, Спинка гнеться, Хвостик в'ється, Тільки лапки — Цап-царапки!

  • В якій колисковій котик є головним героєм?

  • Хто вивчив цю колискову?

Діти розповідають колискові, які вивчили.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Коли ви були маленькі і не вміли говорити, то мами, бабусі забав­ляли вас дитячими пісеньками. Я впевнена, що ви їх відразу згадаєте, як тільки почуєте.

(Учні слухають запис пісеньки-забавлянки «Сорока-ворона».)

— Пісня — то душа народу, великий його скарб. Пісня супроводжує людину протягом усього життя. Ми з вами познайомимося з деякими ди­тячими пісеньками.

IV. Опрацювання пісеньки «Кукуріку, півнику»

1. Читання пісеньки вчителем.

— Який настрій після прослуховування пісеньки?

2. Словникова робота.

— Ви прослухали пісеньку. В ній є слова, які вам незнайомі. Пояс­нення цих слів вміщені після тексту пісеньки під спеціальним знаком. (Учні читають пояснення слів. За потреби вчитель додатково їх пояснює, демонструє малюнки.)

Моя живеш

край йдеш

води йдеш моїй

лободи

хатонька

правдоньку

  • Яке слово в першому стовпчику зайве? (Води — відсутній звук [й].)

  • Які слова в другому стовпчику римуються?

  • Прочитати слова з м'якими приголосними, пестливі слова.

  1. Читання пісеньки учнями мовчки.

  2. Робота над змістом казки.

  • Де живе півник?

  • Де його хатка?

  • Із чого вона? А що таке лобода?

  • Із чого в хатці крокви?

  • Чи уявляєте ви собі таку хатку?

  • Чи міцною була така хатка?

  • Як півник говорить про свою хатку?

  • Про яку рису характеру півника це свідчить?

  • З якою інтонацією слід читати слова півника?

  • Чи схожа ця пісенька на казку? Чому?

Фізкультхвилинка

5. Читання пісеньки (діалог).