
- •Стилі виховання та їх вплив на поведінку підлітків
- •Хід заняття
- •1. Вступне слово. Оголошення мети та теми
- •3. Обговорення правил роботи в групі
- •Діти та батьки: як знайти спільну мову
- •Хід заняття
- •1. Вправа-активатор «Від цього заняття я очікую»
- •Ідеальні батьки – ідеальні діти
- •Хід заняття
- •1. Вправа-активатор Від цього заняття я очікую»
- •Трансформація сімейних установок
- •Хід роботи
- •1. Вправа-активатор Від цього заняття я очікую»
Ідеальні батьки – ідеальні діти
Мета: надати учасникам інформацію про причини проблем дисципліни у підлітків, сприяти усвідомленню ефективної поведінки батьків для «нормальної» поведінки підлітків. Ознайомити з концепцією схвалення та поняттям «неформальне спілкування», формувати навички «активного слухання». Сприяти усвідомленню батьками неефективності самопожертви, висвітлити роль дитини в сімейній структурі.
Хід заняття
1. Вправа-активатор Від цього заняття я очікую»
2. Вправа «Я – хороший батько», «Я – хороша дитина». Кожному пропонують протягом однієї хвилини розповісти про свої сильні сторони. Після кожного виступу учасники не вербально виражають свою підтримку.
3. Рольова гра «Дисципліна». Теми ситуацій можуть задати і самі учасники, важливо закріпити вміння на практиці вирішувати конфліктні ситуації. При цьому важливо відмітити системи покарань та заохочень. В результаті гри кожен повинен відповісти на питання: що ви відчували в ролі? Що ви думали? Що вам хотілось зробити?
4. Інформаційне повідомлення щодо встановлення меж дозволеної поведінки. Своєрідна порада для батьків – надавати свободу вибору та приймати логічні наслідки, до яких призводить поведінка підлітків. Ознайомити батьків зі «ступеневою системою встановлення заборон» (Джайнотт):
Визнати, що якесь бажання цілком може виникнути у дитини;
Чітко визначати заборону на будь-яку дію;
Вказати, яким чином дитина може здійснити своє бажання;
Допомогти дитині виразити свою незадоволеність.
В контексті цієї вправи батьки та підлітки діляться на 2 відповідні підгрупи та складають власні списки «вимог», за якими можна розробити загальну «систему» встановлення меж дозволеного.
5. Вправа «Ти зможеш». Підліткам та батькам важливо знати якомога більше різних способів повірити в сили одне одного, дати це відчути, використовуючи нестандартні рішення. Познайомити учасників тренінгу з поняттям «неформальне спілкування», «взаємна підтримка», «сімейна нарада». За допомогою мозкового штурму придумати якомога більше виразів-прогладжувань.
6. Вправа «Ідеальні батьки та діти». Учасники діляться на 2 команди, і кожна малює портрет сучасного підлітка – ідеальної дитини, і сучасних ідеальних батьків. В результаті у кожної команди виходить по 2 малюнки, які дають змогу порівняти «ідеальне» кожної групи. На основі цього створюється по одному малюнку всією групою, де реальне та ідеальне будуть поєднуватись в одне ціле. Також при обговоренні малюнків важливо наголосити на необхідності прагнути до ідеальної картини.
7. Вправа «Схвалення та підтримка». Робота проходить у парах. Батьки приймають на себе роль дитини-підлітка, підлітки стають батьками. «Діти» виходять за двері та вигадують проблему, з якою би вони хотіли би звернутись до «батька». «Батьки» отримують інструкцію не реагувати на звернення під будь-яким приводом. Після рольового програвання ситуацій необхідно придумати кілька прикладів за схемою: «ситуація-схвалення-підтримка».
8. Вправа «Повинен чи хочу?». Окремі групи підлітків та батьків складають списки «особливостей сімейного контролю». В результаті цього групі надається інформація про нераціональні думки батьків:
Я повинен наглядати за тим, щоб моя дитина нормально розвивалась і поводилась нормально;
Я зобов’язаний керувати своєю дитиною, вона – виконувати мої вказівки;
Я зобов’язаний піклуватися про свою дитину, адже вона «не просилася» на світ;
Якщо дитина потрапить у біду, мій обов’язок – допомогти їй;
Я маю жертвувати заради неї всім, бо її потреби важливіші за мої;
Я повинен бути напоготові щодо всіх небезпечних ситуацій і захищати від них свою дитину;
Це мій обов’язок – оберігати власну дитину від страждань, неприємностей, помилок та невдач.
В результаті батьки за допомогою дітей замінюють наведені вислови на слова «повинен», «зобов’язаний» та «хочу». Виявити, які почуття виникають при обговорюванні цих фраз.
9. Завершальна вправа «Мені сподобалось і не сподобалось…». М’яч по черзі передається кожному із учасників, які висловлюють свої почуття, які виникли в ході тренінгу. Відповідають на питання: сподобалось чи ні, що було корисним та цікавим, а що навпаки. Висловлюють свої побажання на подальшу роботу.