
- •Стилі виховання та їх вплив на поведінку підлітків
- •Хід заняття
- •1. Вступне слово. Оголошення мети та теми
- •3. Обговорення правил роботи в групі
- •Діти та батьки: як знайти спільну мову
- •Хід заняття
- •1. Вправа-активатор «Від цього заняття я очікую»
- •Ідеальні батьки – ідеальні діти
- •Хід заняття
- •1. Вправа-активатор Від цього заняття я очікую»
- •Трансформація сімейних установок
- •Хід роботи
- •1. Вправа-активатор Від цього заняття я очікую»
Стилі виховання та їх вплив на поведінку підлітків
Мета: познайомити учасників одне з одним, визначити основні правила роботи в групі, формувати усвідомлення батьками своїх батьківських установок та стилів виховання, проаналізувати разом із підлітками «конструктивні» стилі та установки, надати інформацію щодо Его-станів («Батько», «Дорослий», «Дитина» за Е.Берном)
Хід заняття
1. Вступне слово. Оголошення мети та теми
2. Знайомство «Мене звати …, і мої найкращі риси…»
3. Обговорення правил роботи в групі
4. Вправа «Моя дитина» та «Мої батьки» Учасники-батьки, кидаючи м’яча, звертаються до своєї дитини з даною фразою. У відповідь учасники-діти мають погодитись або ні з даною йому характеристикою. Те ж саме роблять діти, звертаючись до батьків с фразою «мої батьки…». Таким чином учасники краще познайомляться та створять базу для подальшої роботи.
5. Усвідомлення батьківських установок – передбачає розповідь психолога про поняття «психологічна установка», про її вплив на сприйняття реальності. У цьому контексті батьки згадують своє дитинство, учасники-підлітки розповідають своє – отримані результати порівнюються, з чого виявляються сімейні сценарії.
6. Малюнок «Сучасний підліток». Діти та батьки розділяються на дві відповідні команди. Кожній надається необхідний інструментарій для створення малюнків на задану тему. В результаті кожна команда презентує створені портрети, які порівнюються та обговорюються.
7. Его-стани. Учасники ознайомлюються з теорією транзактного аналізу Е.Берна, розкриваються поняття трьох его-станів, і зводяться до порівняльної таблиці:
Категорії ознаки |
Нейтральна поведінка |
Поведінка пристосування |
Бунтарська поведінка |
Его-стан «Дитина» |
|||
Загальна поведінка |
|
|
|
Мовленнєві конструкції |
|
|
|
Інтонація, манера говорити |
|
|
|
Міміка, вираз обличчя |
|
|
|
Жести і поза |
|
|
|
Его-стан «Дорослий» |
|||
Загальна поведінка |
|
|
|
Мовленнєві конструкції |
|
|
|
Інтонація, манера говорити |
|
|
|
Міміка, вираз обличчя |
|
|
|
Жести і поза |
|
|
|
Его-стан «Батько» |
|||
Загальна поведінка |
|
|
|
Мовленнєві конструкції |
|
|
|
Інтонація, манера говорити |
|
|
|
Міміка, вираз обличчя |
|
|
|
Жести і поза |
|
|
|
8. Вправа «Підтримка». Кожний відповідає на три запитання: «Що я відчуваю?», «Про що я думаю?», «Що я хочу зробити?». Як батьки, так і підлітки діляться враженнями щодо отриманої інформації, відмічаючи особливості власної системи виховання.
9. Завершальна вправа «Мені сподобалось і не сподобалось…». М’яч по черзі передається кожному із учасників, які висловлюють свої почуття, які виникли в ході тренінгу. Відповідають на питання: сподобалось чи ні, що було корисним та цікавим, а що навпаки. Висловлюють свої побажання на подальшу роботу.