
- •Кафедра педагогіки та гендерної рівності
- •«Педагогічні ідеї Марії Монтессорі в сучасних дошкільних закладах»
- •1.1 Життєпис Марії Монтессорі
- •1.2 Педагогічна діяльність і теорія дошкільного виховання м. Монтессорі
- •2.1 Мета і завдання, педагогічні принципи і напрями виховання у педагогіці Монтессорі
- •2.2 Роль і функції педагога у сучасних дошкільних закладах
- •2.3 Особливості використання дидактичного матеріалу у системі Монтессорі
- •2.4 Сучасна практика шкіл м. Монтессорі
- •Розвиткова група «Разом з мамою» для дітей від 8 міс. До 3 років. Мета: забезпечити своєчасний розвиток, ранню соціалізацію дітей та їх адаптацію до вступу в дошкільні освітні установи.
- •Група для дітей 4 -6 років. Мета: підготовка до школи. Приклад уроку у додатку №1.
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •Методична розробка уроку (підготовчий клас)
- •Хід уроку
- •I. Організаційна частина. Привітання.
- •II. Повідомлення теми і мети уроку.
- •VI. Закріплення нового матеріалу.
- •Методична розробка уроку (3 клас)
- •Хід уроку
- •III. Повідомлення теми і мети уроку.
- •IV. Закріплення пройденого матеріалу.
- •V. Розвиток знань.
- •VII. Підсумок уроку.
Міністерство освіти і науки України
Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка
Кафедра педагогіки та гендерної рівності
Курсова робота:
«Педагогічні ідеї Марії Монтессорі в сучасних дошкільних закладах»
Виконала:
студентка фізико-математичного факультету
групи М-33 Нагачевська Марія Петрівна
Науковий керівник: Радченко Ольга Яківна
Тернопіль, 2013
Зміст
Стор.
Вступ…………………………………………………………….3
Розділ 1. Розвиток педагогічної системи Марії Монтессорі
1.1 Життєпис Марії Монтессорі…………………………………………………5
1.2 Педагогічна діяльність і теорія дошкільного виховання М. Монтессорі .7
Розділ 2. Вплив системи Марії Монтессорі на розвиток освіти
2.1 Мета і завдання, педагогічні принципи і напрями виховання у педагогіці Монтессорі ………………………………………………………………………..12
2.2 Роль і функції педагога у сучасних дошкільних закладах…………………19
2.3 Особливості використання дидактичного матеріалу у системі Монтессорі…………………………………………………………………………21
2.4 Сучасна практика шкіл М. Монтессорі ………………………………….23
Висновки………………………………………………………………..28
Список використаних джерел………………………………………..31
Додатки…………………………………………………………………33
Ми повинні допомогти дитині думати самостійно, діяти самостійно і бути самостійною. Марія Монтессорі
Вступ
Педагогіка видатного італійського гуманіста Марії Монтессорі «завоювала весь світ». У світовому педагогічному досвіді не було і не має такого органічного поєднання різних знань, як у розробленій нею технології. Загалом педагогічна система М. Монтессорі репрезентувала теорію вільного виховання й сенсуалізму (напрям у теорії пізнання, який визнає відчуття єдиним джерелом знань) у педагогіці. Глибина реалізованих у цій технології теоретичних положень, досконалий методичний і дидактичний інструментарій дають змогу використовувати її у різних педагогічних умовах.
Не багатьом ученим пощастило за життя здобути світове визнання і повагу, побачити, як поширюються та реалізуються їхні ідеї. М. Монтессорі належить до таких постатей у світовій педагогіці. Засади Монтессорі- педагогіки реалізують у дитячих садках, Монтессорі-школах. Функціонують вони в країнах Європи, Америки, Азії, Австралії. На початку ХХ століття такі навчально-виховні заклади діяли в нашій країні, однак згодом у зв’язку з уніфікацією типів освітніх закладів, програм і методів роботи з дітьми, а також через різку критику теорії Монтессорі за її невідповідність комуністичній ідеології їх було заборонено. На початку 90-х років ХХ ст. вітчизняну Монтессорі-педагогіку відроджено. Сьогодні в окремих дошкільних закладах України принципи Монтессорі-педагогіки інтегруються з традиційними для вітчизняної педагогіки виховними та освітніми програмами.
Світове визнання технологія М. Монтессорі здобула завдяки гуманістичному підходу для виховання і навчання дітей, вірі у безмежні можливості розвитку дитини, опорі на її самостійність та індивідуальність. Виховна мета цієї технології полягає в розкритті духовного та інтелектуального потенціалу дитини, засобами її досягнення є не зовнішні впливи на особистість, а спеціально сформоване середовище.
Враховуючи актуальність проблеми та її значущість для педагогічної теорії та практики було визначено тему дослідження: «Педагогічні ідеї Марії Монтессорі в сучасних дошкільних закладах».
Об’єкт дослідження: педагогічна спадщина Марії Монтессорі.
Предмет дослідження: особливості використання системи М. Монтессорі в сучасних умовах.
Мета дослідження: з’ясувати специфіку застосування системи М. Монтессорі в Україні.
Завдання дослідження:
проаналізувати життєвий шлях та педагогічну діяльність М. Монтессорі;
визначити роль та функції педагога у дошкільному закладі за методикою М. Монтессорі;
дослідити особливості використання дидактичного матеріалу у системі М. Монтессорі.
з’ясувати специфіку використання системи М. Монтессорі в сучасних дошкільних закладах України;
Для досягнення поставлених завдань та досягнення мети застосовувалися такі методи дослідження:
теоретичні: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, систематизація.
Розділ 1. Розвиток педагогічної системи Марії Монтессорі