Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
movna_osvyta.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
256 Кб
Скачать

2.22.Використання інтерактивних технологій на уроках позакласного читання.

З часів Я.А.Коменського нічого не змінилося щодо форми, а щодо змісту… А зміст диктує час. Зараз виникла нагальна потреба помітити особистість. Досягти цього можна використовуючи сучасні інноваційні технології, перетворюючи таким чином традиційний урок в інтерактивний.

Використання інтерактивних технологій на уроках позакласного читання дає змогу активно працювати всім учням класу, виявити високий рівень зацікавленості, бути рівноправними суб’єктами навчання учню і вчителю, сприяє оздоровленню психологічного клімату на уроці, створює доброзичливу атмосферу. Доцільно використовувати такі техніки інтерактивного навчання: «два-чотири-всі разом», «акваріум», «мікрофон»,»мозковий штурм», «метод прес» та ін.

На першому етапі перед учнями висвітлюється проблема, потім ставиться спільна мета, встановлюються етапи досягнення цієї мети (в залежності від обраної у використанні технології). Під час основної частини уроку учні розв’язують поставлену перед ними проблему, презентують результати виконання. На заключному етапі проводиться аналіз, чому відбулося так а не інакше, робляться висновки.

Наведемо приклад використання інтерактивної технології «Мікрофон» на уроках позакласного читання.

Тема. У світі казки чарівної.

Мета. Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. 1)Робота з виставкою книг. Розгляд виставки.

2) Бесіда. Використання інтерактивного методу «Мікрофон» - Які книжки сподобались на виставці? Чому? - Які з них вже читали? - Яким словом можна назвати твори ,які містять ці книги?(Казки.) (діти по черзі передають мікрофон, та висловлюють свої міркування)

2.23 Використання новітніх технологій під час підготовки школярів початкових класів до літературно-творчої діяльності

Сучасний урок української літератури, побудований з урахуванням особистісно орієнтованого навчання, вимагає переосмислення пріоритетів певних методів, прийомів та видів навчальної діяльності . Тому закономірно, що перевага останнім часом надається розвитку творчих здібностей учнів та новітнім педагогічним системам: лекційно-семінарській, яка передбачає проведення лекції певного типу (сократичного (проблемного), дискусійного; дидактичній евристиці – типу навчання, за якого всі основні освітні елементи первинно створюються або знаходяться самими учнями; вчитель при цьому забезпечує персоналізм навчання; технології інтерактивного навчання, сутність якої полягає в тому, що в навчальний процес залучаються всі учні, обмінюючись знаннями, ідеями, способами діяльності; суґестопедичній навчальній системі, для якої характерна псевдопасивність поведінки щодо процесу навчання, внутрішня настроєність учня на навчання; яка реалізується в процесі дії на психічну сферу людини; технології концентрованого навчання, що ґрунтується на поглибленому вивченні певної галузі літератури з можливим залученням позакласних форм роботи (проведення літературних вечорів, салонів, відкритих дискусій; відвідання музею, вернісажу, історико-культурної пам’ятки; зустрічі з письменником тощо) і використанням блокових схем, опорних таблиць; продуктивне навчання, яке будується на засаді практичного життєвого досвіду [2,с. 40-42].

Творчий учень – це особистість, яка вміє асоціювати, висувати нові ідеї, а тому вчителеві варто стимулювати пізнавальні інтереси учнів, їхню дослідницьку активність. На наш погляд, саме ефективному використанню вчителем новітніх моделей навчання сприятиме класифікація методів інноваційного викладання української літератури, запропонована Г.Токмань. Дослідниця виділяє три групи методів:інформаційні: бесіда, бригадне навчання, демонстрація, консультування, лекція, розповідь, екзамен, експертиза; операційні методи навчання: алгоритм, відеоконфронтація, “Роби так, як я”, лабораторні роботи, самокритика; пошукові методи: аналіз художнього тексту, бесіда за Сократом, група шуму, ділова гра, редакційний кошик, дискусія, форум, інноваційна гра, лабіринт дій, мозкова атака, програма саморозвитку, прогресивний семінар, реакція аудиторії, творча діяльність учнів [3, с. 59-62].

Чисельність різноманітних інноваційних освітніх технологій і методів викладання літератури свідчить про активність проведення методичного пошуку й удосконалення навчально-виховного процесу. Однак кожен учитель, розкриваючи нові грані власної методики викладання літератури на основі вже розроблених технологій, має збагачувати дидактичні досягнення оригінальними спостереженнями і пропозиціями.

На наш погляд, саме ділова гра, лабіринт дій, мозкова атака посилять динаміку уроку української літератури, наочність, інформативність, сприятимуть пізнавально-активній та творчій діяльності учнів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]