
Урок 5.
Тема. Односкладні речення як частини складного речення. Синтаксичний розбір односкладних речень.
Мета уроку. З’ясувати роль односкладних речень у складі складних, вміти виділяти односкладні речення; формувати навички синтаксичного розбору односкладних речень, вчити учнів усно і письмово розбирати речення; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до минулого свого народу.
Тип уроку. Урок-семінар (закріплення інформації, зміцнення знань, умінь і навичок.)
Хід уроку
Оголошення теми,. мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Закріплення інформації про односкладні речення.
Ф р о н т а л ь н е з а в д а н н я
- Яке речення називається односкладним?
- Які дві групи односкладних речень ви знаєте?
- Назвіть типи односкладних речень з головним членом у формі присудка.
- Чим відрізняються односкладні речення від двоскладних?
Формування умінь і навичок.
Т в о р ч е к о н с т р у ю в а н н я
Продовжте речення так, щоб вони стали складними.
Століттями мова народу була тією повноводою рікою, яку… (називають життєдайною силою.) Українська музика та поезія є найрозкішніша з усіх гілок світової народної творчості, тому.. (бережімо її для майбутніх поколінь.)
- У поданих реченнях виділіть граматичні основи, визначте типи простих речень у складі складних.
* Повідомлення учня про односкладні означено-особові речення.
Завдання: Записати речення, виділити граматичні основи, визначити тип простих речень у складі складних.
Присягаюся, мово, тобі, як небу присягає на вірність одвічну птах. (1-е односкладне о-о, 2-е – двоскладне.) Моє серце вона осява барвінково, будьте вдячні матусі, і дочки, й сини! (Л.Забашта.) (1-е - двоскладне, 2-е -односкладне, о-о.)
* Повідомлення другого учня про неозначено-особові речення.
Завдання: Записати, визначити, чим виражений головний член у реченні, визначити тип речення. Зробити синтаксичний розбір другого речення.
Після вечері зразу ж лягли спати.(О.Довженко.) Вивели Олександру з подвір’я та й кинули під тином без помочі, саму з малим Тимком. (Марко Вовчок.) Не шуміть, сади в цвіту.
(В. Сосюра.)
* Повідомлення третього учня про узагальнено-особові речення.
Завдання: Записати, пояснити зміст прислів’я. Чим виражений головний член речення?
Весною сій – восени збереш. Здобудемо освіту, побачимо більше світу. Що нині опустиш, того й завтра не доженеш. (Народна тв.)
* Повідомлення четвертого учня про безособові речення.
Завдання: Записати речення. Виділити в них присудки. Знайти «зайве» речення. Назвати тип речення. Свій вибір обґрунтувати. Зробити синтаксичний розбір першого речення.
Нема в світі України, немає другого Дніпра. (Т.Шевченко.) Приємно запахло ще й салом, часником і свіжими плескачами. (Л.Павленко.) Опустіться, тихі зорі, синові під вії. (В.Симоненко.) Снігом забило старий бір. (Г.Тютюнник.)
* Повідомлення п’ятого учня про називні речення.
Завдання: Виписати із запропонованого тексту називні речення. Зробити синтаксичний розбір другого речення.
Скелі й вода. Вже осінь. Безлюдні пляжі. Хвиля розбурхано б’є в береги. Сидимо на камені, що колись, може, під час землетрусу, обвалився в море. Неподалік стирчить із води інший уламок скелі. На ньому, напівзатопленому, чайка незворушно стоїть, велика, тонконога. Справжня чайка.(О. Довженко.)
*За алгоритмом розібрати речення
З гір
на долину біжу, стрибаю, рину. (Леся
Українка.) Люблю, коли хвилі юрбою
шумують, ламаючи лід. (В.Сосюра.) Віконця
замуровано морозом.(П.Мирний.) За цю
науку цілуйте батькам руку. (Н.тв.) Весна.
Теплінь. Жайворонки в небі. (І.Цюпа
.)