
Урок 4.
Тема. Односкладні речення з головним членом у формі підмета. Називні речення.
Мета уроку. З’ясувати особливості односкладних речень з головним членом у формі підмета; розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях різної стильової належності, моделювати й конструювати називні речення; розвивати творчі здібності; виховувати пізнавальний інтерес.
Тип уроку. Урок формування знань, умінь та навичок.
Потрібно знати: - види односкладних речень;
- особливості односкладних називних речень.
Потрібно вміти: - виділяти односкладні називні речення у текстах різних стилів;
- конструювати односкладні називні речення та правильно використовувати їх у власному мовленні.
Хід уроку
Організаційний момент
Створення емоційно-позитивного фону.
- Зберімо все необхідне для уроку: наполегливість, уважність, знання, працелюбність і т.д. Вирушаймо у цікаву і захоплюючу подорож.
Оголошення теми, мети , завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
А к т у а л і з а ц і я о п р н и х з н а н ь у ч н і в
«К л о у з – т е с т» (продовжити речення одним словом)
1.Речення, граматична основа якого складається з одного головного члена, називається …(односкладним).
2.Односкладні речення, головний член яких називає дію, що виконує конкретна особа, називається… (означено-особовим).
3.Односкладні речення, головний член яких означає дію, виконувану невизначеною особою, називається…(неозначено-особовим).
4.Односкладні речення, головний член яких означає дію, що може стосуватися будь-якої особи в будь-який момент часу, називається….(узагальнено-особовим).
5.Односкладні речення, головний член яких називає дію або стан, які не мають виконавця чи носія, називаються ….(безособовими).
6.Означено-особові та неозначено-особові речення здебільшого вживаються у таких стилях мовлення ….(художній, розмовний).
Поглиблення, систематизація, узагальнення знань
Р о б о т а з п і д р у ч н и к о м с.86.
Робота в групах: опрацьовуючи теоретичний матеріал, підготувати запитання за темою.
- Які односкладні речення називають називними?
- Чим виражається головний член у цих реченнях?
- З якою інтонацією вимовляються називні речення?
- Де використовуються?
- Навести приклади називних речень.
Т в о р ч е с п о с т е р е ж е н н я з е л е м е н т а м и а н а л і з у
- Використовуючи теоретичний матеріал, прокоментуйте подані речення.
Русалки. Водяні красуні ночі. (М.Маркевич.)
( У поданих реченнях наявний головний член речення – підмет. Він стверджує наявність предметів-осіб. Виражається іменником у Н. в. Речення вимовляється з інтонацією повідомлення. 1-е речення непоширене, 2-е поширене означенням і додатком.)
М о з к о в и й ш т у р м.
Чи будь-яке речення, у якому є лише один головний член, виражений іменником у називному відмінку, буде односкладним називним? Чому? Чи може називне речення поширюватися обставиною?
(Ні. Бо до обставини ставиться питання від присудка. Якщо в реченні є обставина, то в такому реченні пропущений присудок, а речення не односкладне, а двоскладне, неповне. Наприклад: Лебедині зграї вдалині.)
П о я с н ю в а л ь н и й д и к т а н т
- Пояснити орфограми, розділові знаки. Визначити типи речень.
Ранок.(Називне.) Надворі світає.(Безособове.) Починається прекрасний день. (Двоскладне). Чарівна мелодія материнської колискової.(Називне.) Слухаючи її, поринаєш у дитинство. (Означено-особове.) Материн голос згадують навіть у глибокій старості.(Неозначено-особове.)
Л і н г в і с т и ч н е д о с л і д ж е н н я (слайд)
- Доведіть, що речення лівої колонки є односкладними називними, а правої – двоскладними.
Полуденна спека. Спека полуденна.
Широкий Дніпро. Дніпро широкий.
Прекрасні дні. Дні прекрасні.
( У лівій колонці є головний член – підмет, другорядний - означення. У правій колонці є обидва головних члени речення – підмет і присудок. Зумовлено це порядком слів у реченні.)
Р о б о т а в г р у п а х (завдання конкурсного характеру)
- Користуючись лише називними реченнями, передайте зміст будь-якого цікавого шкільного заходу. Однокласники повинні упізнати захід за вашою розповіддю.
Т в о р ч е м о д е л ю в а н н я
- Розгляньте картину Олександра Горіна «Зимовий ліс». Визначте, що на ній зображено. Яким настроєм вона перейнята? Складіть за картиною опис, використовуючи називні речення.
Р о б о т а в п а р а х
- Складіть розповіді на запропоновані теми, використовуючи називні непоширені речення. Запропонуйте товаришу по парті поширити ці речення. Простежте, як змінився характер висловлювання.
(Теми для роботи в парах
«Подорож в гори», «Святковий феєрверк», «Літній відпочинок»)
Підсумок уроку
Рефлексія
- На уроці я відчував…
- На уроці я навчився…
- На уроці я зрозумів…
Домашнє завдання
с.85 ( знати теоретичний матеріал), вправа 162 с.88
Додатково ( працюють 5 учнів) підготувати матеріал до уроку-семінару
«Односкладні речення як частини складного речення. Синтаксичний розбір односкладних речень»