
Урок 3.
Тема. Безособові речення.
Мета уроку. Поглибити знання учнів про односкладні речення; сформувати поняття про безособові речення, способи вираження в ньому головного члена; розвивати творчі вміння аналізувати й конструювати безособові речення; виховувати інтерес до народних прикмет.
Тип уроку Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, таблиця «Односкладні речення».
Потрібно знати: особливості односкладних безособових речень;
- якою формою дієслова виражений присудок.
Потрібно вміти: - виділяти безособові речення з- поміж інших видів;
- конструювати односкладні безособові речення;
- правильно використовувати їх у мовленні.
Хід уроку
Організаційний момент
Діти за допомогою сигнальних кольорових карт повідомляють про готовність до уроку, бажаючи один одному на уроці поглибити знання, дізнатися нове, розширити кругозір, отримати гарну оцінку і т.д.
Перевірка домашнього завдання
І н т е л е к т у а л ь н а г р а «Е с т а ф е т а» ( для тих, хто виконав додаткове завдання).
Учні пропонують розв’язати тестові завдання, які вони склали вдома, передаючи завдання від одного до іншого.
завдання - відповідь – завдання і т. д.
Інші перевіряють домашню вправу, передаючи зошит сусідові.
Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Поглиблення, систематизація, узагальнення знань
А к т у а л і з а ц і я о п о р н и х з н а н ь
- Яке речення називається односкладним?
- На які дві групи поділяються односкладні речення?
- Чим виражається присудок в односкладних означено-особових, неозначено-особових, узагальнено-особових реченнях?
- Яку групу речень з односкладних, де головний член присудок, ми ще не розглянули?
В п р а в а н а с п о с т е р е ж е н н я (с.82 вправа 145)
- Зробіть висновок про особливості безособових речень.
- Як ви думаєте, чи виражається граматично дійова особа в безособових реченнях? (Ні.)
- Чим може бути виражений головний член у безособових реченнях?
- Де вживаються безособові речення?
- Перевірте свої судження, прочитавши матеріал підручника?
Т в о р ч е к о н с т р у ю в а н н я
- Замініть двоскладні речення односкладними безособовими, чи змінився характер висловлюваної думки? Яким членом став підмет?
Вода розірвала греблю. Водою розірвало греблю.
Пахне спечений хліб. Пахне спеченим хлібом.
З відкритих дверей віє холод. З відритих дверей віє холодом.
Архітектори запроектували нове Архітекторами запроектовано нове місто. місто.
Я був веселий. Мені було весело.
У полі запахли волошки. У полі запахло волошками.
( Підмети правої колонки у реченнях лівої колонки стали додатками в О.в.)
- Замініть неозначено-особові речення безособовими. Чи змінився характер висловлю вальної думки?
Про наша шкільне свято багато Про наше шкільне свято багато
писали. написано.
У статті згадували про мило- У статті згадувалося про мило-
сердя. сердя.
(У лівій колонці присудки набули безособового значення.)
К о д о в и й д и к т а н т (слайд №1)
Прочитати безособові речення. Знайти в них головний член. Цифрами позначити спосіб його морфологічного вираження:
1- безособове дієслово;
2-особове дієслово в безособовому значенні;
3-прислівник із допоміжним дієсловом або без нього;
4-дієслівна форма на -но, -то;
5-інфінітиф;
6-слова нема, не було, не буде, при яких є додатки у родовому відмінку. 1.Соломії сьогодні пощастило. (М.Коцюбинський.) 2.Довго, ой, як же довго нема Ілька. (Д.Ткач.) 3.Треба бути щедрим і вимогливим до себе. (О.Довженко.) 4.Тільки нам все жити, не вмирати, зерно сіять, зацвітати знов. (А.Малишко.) 5.Чутно плескіт у ставочку. (Леся Українка.) 6.Пахло водяними лілеями. (Б. Харчук). 7. Мені стало моторошно. (Ю.Збанацький.) 8.В хаті було темно і якось чудно. (М.Коцюбинський.) 9.Хати хитало течією.(О.Довженко.) 10.І мені щось не спиться. (Б.Олійник.) 11.Приємно було знайти в траві пташине кубло. (О.Довженко.) 12.Потому несподівано зразу труснуло сніжком. (М.Коцюбинський.)
Контрольно-оцінювальний етап
П и с ь м о в а т в о р ч а р о б о т а
Напишіть твір-мініатюру «Осінній день». У тексті твору використовуйте безособові речення.
О ц і н ю в а н н я: учні у групах оцінюють роботу кожного.
Домашнє завдання
с.82 (знати теоретичний матеріал), вправа 149 с.84.
Додатково (для сильніших учнів) скласти вправу з ключем.