
Цей матеріал допоможе вчителеві підготувати та провести уроки української мови за темою «Односкладні речення».
Подаються плани-конспекти традиційних уроків різних типів, розроблених за чинною програмою та чіткою структурою, а також тематична контрольна робота (тести).
Для вчителів української мови, які працюють у 8 класі.
Урок 1.
Тема. Односкладні речення. Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка. Означено-особові речення.
Мета. Ознайомити учнів з особливостями односкладних простих речень, з’ясувати основні ознаки односкладних речень з головним членом у формі присудка – означено-особових. Розвивати логічне мислення, спостережливість. Виховувати пізнавальний інтерес та любов і повагу до людей старшого покоління
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, дидактичний матеріал.
Потрібно знати: - види односкладних речень;
- особливості означено-особового речення.
Потрібно вміти: - виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речення;
- визначати односкладні речення у тексті;
- конструювати означено-особові речення та правильно використовувати їх у власному мовленні.
Хід уроку
Організаційний момент.
Вчитель: Доброго дня! Діти, подивіться друзям в очі й подаруйте посмішку. Візьміться за руки й скажіть один одному доброзичливі слова. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають всіх, хто поруч.
Повідомлення теми та мети та завдань уроку.
(слайд № 1)
Реалізація.
1.В п р а в а н а с п о с т е р е ж е н н я
Вправа 120 ст.72.
- Які речення, на вашу думку, називають двоскладними? (Речення, у яких граматична основа виражена підметом і присудком.)
- Які речення, на вашу думку, називають односкладними? (Речення, у яких граматична основа виражена або підметом, або присудком, другий головний член речення для розуміння змісту речення не потрібний.)
2.Р о б о т а з п і д р у ч н и к о м
- Перевірте свої судження, спираючись на теоретичний матеріал підручника ст.72. Дайте відповіді на запитання.
- З чого складається граматична основа у односкладному реченні? (Або з підмета, або з присудка.)
- Як поділяються односкладні речення залежно від способу вираження та значення головного члена? (З головним членом - підметом, з головним членом – присудком.)
- Чи можуть бути односкладні речення поширеними і непоширеними? (Так.)
3. В и б і к о в а р о б о т а н а о с н о в і т е к с т у
- У даному тексті ( слайд №3) пояснити орфограми та пунктограми, визначити односкладні речення.
Будьте добрими дітьми
Будьте добрими дітьми своїх батьків і матерів… Що означає бути добрим сином, доброю дочкою? Це означає приносити в сім’ю тільки мир, спокій, радість і щастя. Не приносити тривоги, горя, прикрості, ганьби. Не допустити, щоб старість батька і матері була отруєна твоєю ганебною поведінкою. Турбота про мир і про спокій в сім’ї, про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням твого життя. (В.Сухомлинський)
4. К о л е к т и в н е о п р а ц ю в а н н я о п о р н о ї с х е м и
( слайд № 4).
- На які дві групи поділяються односкладні речення?
- Як називається речення з головним членом речення підметом? (Називні.)
- Яка є група речень з головним членом присудком? (Означено-особові, узагальнено-особові, неозначено-особові, безособові.)
- Чим відрізняються ці типи речень? (Значенням головного члена і способом вираження.)
Виконання системи проблемно-пошукових завдань пізнавального характеру.
1.Д о с л і д ж е н н я - м о де л ю в а н н я
Перебудувати двоскладні речення в синонімічні односкладні, записати їх.
Я знаю свого друга давно. Знаю свого друга давно.
Сніг покрив землю. Снігом покрило землю.
Я був веселий. Мені було весело.
Ти їдеш сьогодні. Тобі їхати сьогодні.
Хлопець хоче спати. Хлопцеві хочеться спати.
- Підкресліть присудок в кожному реченні. Якою формою дієслова він виражений? Правильність виконання звірте (слайд № 5).
5. К о м е н т о в а н е п и с ь м о.
- У поданих реченнях підкресліть граматичну основу, визначте тип односкладних речень. Чим виражений присудок?
1) Так вийшовши з глухого степу,
З зітхань страждальної землі,
Вирізьблюю німий життєпис
На дикім камені століть. (Є. Маланюк.)
2) Пробудіться, орли сизі,славні козаченьки,
Заверніть колишню славу України-неньки. (В.Чумак.)
3) Навчися надать блискавичність думкам
І рішенням важкість каміння. (Олег Ольжич.)
4) Схилімо ж голови, стулімо уста суворо. (М.Рильський.)
5) Яворів насаджу біля дому та черешень –
хай шумлять у цвіту.(Я.Шпорта.)
(Усі подані речення – означено особові)
Контрольно-оцінювальний етап
Р о б о т а у г р у п а х
Група «А»
Використовуючи односкладні речення, напишіть твір-мініатюру «Дерево міцне корінням, людина - родом і народом».
Група «Б»
Складіть кілька порад своїм ровесникам, щодо ставлення до людей старшого віку. Використовуйте означено-особові речення.
П і д с у м к о в а б е с і д а
- Над якою темою працювали?
- Чи вдалося досягти поставленої мети?
- Як називаються речення з одним головним членом?
- Які є групи односкладних речень?
- Що являють собою означено-особові речення?
- Наведіть приклади односкладних означено-особових речень.
Домашнє завдання ( на вибір)
с. 72-74, с.76 (знати теоретичний матеріал)
вправа 128 ст 76 або дібрати 5-6 висловів відомих поетів письменників про родину, сім’ю, у яких би використовувалися односкладні речення.