
- •Організація навчальної діяльності. Формулювання теми, постановка мети і завдань.
- •Актуалізація опорних знань.
- •Теоретична частина. Викладення змісту дидактичного матеріалу.
- •1. Зміст навчання: іншомовна комунікативна компетенція та її складники.
- •2. Принципи навчання англійської мови в початковій школі: дидактичні та методичні
- •3. Структура і зміст чинних програм і навчально-методичних комплексів з ам. Завдання:
- •Практична частина
- •Завдання:
- •Узагальнення та систематизація знань. Підведення підсумків.
Практичне заняття №3
Тема: Зміст навчання: іншомовна комунікативна компетенція та її складники. Структура і зміст чинних програм і навчально-методичних комплексів з АМ.
Мета: надати теоретично обґрунтоване уявлення про систему навчання іноземної мови та сприяти оволодінню методичними вміннями, необхідними для роботи з нормативними документами і навчально-методичними комплексами з англійської мови (АМ).
Завдання
Ознайомити з компонентами системи навчання іноземних мов.
Навчити:
характеризувати зміст навчання ІМ;
зіставляти принципи навчання ІМ;
аналізувати структуру і зміст чинних програм і навчально-методичних комплексів з АМ.
Хід заняття
Організація навчальної діяльності. Формулювання теми, постановка мети і завдань.
Актуалізація опорних знань.
Назвіть відомі вам методичні терміни, поясніть їх значення ("Мікрофон")
Комунікативний підхід у навчанні іноземної мови.
Завдання: Охарактеризуйте основні риси комунікативного підходу до навчання ІМ. (Усні повідомлення студентів в парах із взаємооцінюванням)
Цілі навчання іноземної мови в середніх навчальних закладах.
Завдання: Розкрийте цілі навчання іноземної мови в початковій школі. Визначте, до якої групи належить сформульована мета уроку і занесіть її номер до таблиці. (Взаємоперевірка студентів в парах)
Теоретична частина. Викладення змісту дидактичного матеріалу.
1. Зміст навчання: іншомовна комунікативна компетенція та її складники.
Завдання:
Назвіть компоненти змісту навчання ІМ.
Дайте визначення термінів "комунікативна компетенція", "мовна компетенція "мовленнєва компетенція", "соціокультурна компетенція", "дискурсивна компетенція", "стратегічна компетенція ". Поясніть поняття "сфера діяльності", "тема", "комунікативно-мовленнєва ситуація", "комунікативний намір".
Зміст навчання відповідає на запитання "Чого навчати?" Зміст навчання має забезпечити досягнення головної мети навчання, яка, нагадаємо, полягає в тому, щоб навчити учнів спілкуватися іноземною мовою в типових ситуаціях повсякденного життя в межах засвоєного програмного матеріалу. Здатність учнів спілкуватися іноземною мовою забезпечується формуванням у них іншомовної комунікативної компетенції.
Міжкультурне іншомовне спілкування (комунікативна компетенція) Мовленнєва та мовна компетенція Аудіювання Лексика
Говоріння Граматика
Читання Фонетика
Письмо Орфографія
Соціокультурна та соціолінгвістична компетенція
Уміння враховувати культурні особливості, Уміння вибирати та використовувати
правила мовної та немовної поведінки у мовленнєві форми для здійснення ко-
типових ситуаціях спілкування мунікативних намірів у конкретних ситуаціях
Дискурсивна компетенція
Уміння не тільки будувати логічне за змістом та формою мовлення відповідно до контексту, а й трактувати мовлення інших людей
Стратегічна компетенція
Уміння вибирати ефективні стратегії для вирішення комунікативних завдань.
Уміння самостійно здобувати та використовувати знання, планувати навчальний процес та оцінювати свої знання
Так, мовна компетенція включає мовні знання (лексичні, граматичні, фонетичні та орфографічні) і відповідні навички; мовленнєва компетенція включає чотири види компетенцій: уміння в аудіюванні, говорінні, читанні та письмі. Формування мовленнєвих умінь неможливе без оволодіння мовним матеріалом (фонетичним, лексичним, граматичним). Але лише знання мовного матеріалу не забезпечує формування мовленнєвих умінь, необхідні ще й навички володіння цим матеріалом для породження та розпізнавання інформації. Мовленнєві навички є складовою частиною мовленнєвих умінь.
Предметно-змістовий план іншомовного мовлення учнів під час навчання зумовлюється темою, ситуацією і сферою спілкування, які виступають ще одним компонентом змісту навчання.
Отже зміст навчання включає такі компоненти:
1. Сфери спілкування, теми, ситуації.
Сфери спілкування:
Особистісна |
Публічна |
Освітня |
Тематичні блоки: |
Тематичні блоки: |
Тематичні блоки: |
Про себе: родина; друзі; одяг; місце проживання; відпочинок і дозвілля; їжа; основні продукти харчування; природа і погода; тварини; свята |
Подорожі, враження від подорожей, короткі відомості про країну (країни), мова якої (яких) вивчається |
Навчання у школі, розпорядок дня, шкільні предмети, однокласники, види навчальної діяльності |
Мовний, мовленнєвий, країнознавчий та лінгвокраїнознавчий навчальний матеріал.
Знання, навички та вміння мовлення.