- •Розподіл балів за видами навчальної діяльності
- •Схеми та зразки оформлення документації
- •Перша сторінка
- •Друга сторінка
- •Четверта-(п’ята) сторінка Щоденник педагогічної практики
- •Облік відвіданих студентом уроків учителів-предметників
- •Облік проведених студентом залікових уроків
- •(В окремому зошиті)
- •(Для всіх уроків окрім англійської мови) (в окремому зошиті)
- •Зразок оформлення плану-конспекту уроку
- •Орієнтовна схема плану-конспекту виховного заходу
- •Вивчення, аналіз та узагальнення досвіду роботи вчителя англійської мови
- •Особливості організації виховної роботи Підготовка до практики
- •Програма знайомства з навчальним закладом
- •Знайомство з класом
- •Пам'ятка щодо організації вчителем педагогічної допомоги учню
- •Пам'ятка щодо проведення індивідуальної бесіди з учнем
- •Самоаналіз діяльності вчителя під час підготовки та проведення виховного заходу
- •Про проходження безперервної педагогічної практики стента _____групи (призвіще, ім’я, по-батькові)
- •Рекомендована література для підготовки
- •Рекомендована література до проведення шкільних свят
- •Рекомендована література для підготовки індивідуальних бесід з учнями
- •Ресурси
Структура і зміст уроку:
Назвати етапи уроку в їх послідовності і визначити час, відведений на кожний етап;
Встановити прийоми навчання на кожному з етапів та встановити їх відповідність основним цілям уроку;
Встановити і оцінити раціональність співвідношення тренувальних і мовленнєвих вправ;
Визначити співвідношення мовних та умовно-мовленнєвих вправ, оцінити його раціональність з урахуванням труднощів засвоєння мовного матеріалу;
Назвати допоміжні засоби навчання, що використовувалися, оцінити їх доцільність та ефективність;
Визначити розвиваючу, освітню і виховну цінність мовленнєвого матеріалу уроку і вправ, їх відповідність віковим інтересам учнів;
визначити прийоми поточного контролю та оцінити їх адекватність поставленим завданням;
Активність учнів на уроці:
Визначити основні форми взаємодії вчителя та учнів на уроці, їх місце (на якому етапі) та ефективність;
Назвати прийоми стимулювання мовленнєвої та розумової активності учнів.
Мовленнєва поведінка вчителя:
Визначити відповідність мовлення вчителя рівню мовної підготовки учнів і вимог шкільної програми;
Оцінити чіткість та доступність формулювання вчителем завдань та зверненість його мовлення до учнів;
Встановити співвідношення мовлення вчителя та учнів на уроці;
Результативність уроку:
Назвати чого навчились учні на уроці
Визначити відповідність рівня сформованості мовленнєвих навичок та вмінь поставленим цілям;
оцінити своєчасність і чіткість пояснення домашнього завдання, підготовленість до нього завдяки проведеному уроку;
Оцінити об’єктивність і мотиваційний потенціал виставлених учителем оцінок.
Додаток 3
Схема аналізу відвіданого навчального заняття
(Для всіх уроків окрім англійської мови) (в окремому зошиті)
Дата, час уроку за розкладом.
Предмет.
Тема уроку.
Структура уроку, яка визначає його тип за дидактичною метою (комбінований, урок засвоєння нових знань та ін.)
Особливості поведінки вчителя під час проведення уроку: особливості педагогічної етики вчителя, яким чином реагують учні на різні прийоми і засоби покарань, на зауваження; які дисциплінарні прийоми використовував вчитель, як він володіє аудиторією; використані методи, прийоми та засоби виховання.
5. Домінуючий стиль спілкування вчителя (авторитарний, демократичний, ліберальний, змішаний), окремі випадки в яких вчителів використовував прийоми спілкування з інших стилів.
Наскільки цей вчитель користується авторитетом серед учнів класу, чому.
Яким чином пов’язуються виховні моменти з процесом навчальної діяльності учнів під час уроків;
Загальні висновки.
Додаток 4
Зразок оформлення плану-конспекту уроку
Урок № _______клас________________дата____________________
Тема уроку________________________________________________
Практична мета: ___________________________________________
Загальноосвітня мета: _______________________________________
Розвиваюча мета: __________________________________________
Виховна мета: _____________________________________________
Засоби навчання: __________________________________________
Схематичний план уроку
1. час
2.
3.
4.
5.
Хід уроку
Етап, мета, прийоми |
Зміст роботи |
час |
Початок уроку І Мовленнєва зарядка. Мета: Прийоми: |
|
|
Основна частина ІІ.... Мета: Прийоми: ІІІ...... Мета: Прийоми: |
|
|
Завершення уроку Домашнє завдання Оцінювання учнів, мотивація оцінок. |
|
|
Додаток 5
Орієнтовна схема плану-конспекту виховного заходу
ТИТУЛЬНА СТОРІНКА
ПЛАН-КОНСПЕКТ
Виховного заходу НА ТЕМУ:
«________________________________________________________»
Студента_______курсу філологічного факультету _________________ (прізвище, ініціали) Назва навчального закладу №________ ________ клас, дата__________
Чернігів 201_ рік |
ЗМІСТ КОНСПЕКТУ:
Тема_____________________
Мета____________________
Форма проведення_____________________
Клас, у якому проводиться позакласний захід____________________
Час і місце проведення________________________
Кількість учасників______________________________
Оформлення приміщення, сцени де має відбутися позакласний захід_
_____________________________________________________________
Оснащення, необхідне для проведення заходу_____________________
_____________________________________________________________
Хід позакласного заходу:
І етап. Організаційний.
Вступне слово ведучого.
Повідомлення цілей заходу.
ІІ етап. Основний.
1.
2.
3.
ІІІ етап. Заключний.
Підбиття підсумків позакласного заходу.
Список використаних джерел (література, всі друковані та електронні джерела, які були використані під час підготовки виховного заходу).
1……….
2……….
3……….
Студент-практикант: підпис (прізвище, ініціали)
Конспект перевірив: класний керівник підпис (прізвище, ініціали)
"Затверджую" Методист кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін підпис (прізвище, ініціали)
Додаток 6
Вивчення, аналіз та узагальнення досвіду роботи вчителя англійської мови
Студент-практикант здійснює впродовж всього терміну виробничої практики. Він з’ясовує:
який вищий навчальний заклад закінчив класний керівник,
яку має освіту, кваліфікацію.
Чи відвідував курси підвищення кваліфікації або курси особистісного зростання?
Чи проходив атестацію?
Над якою проблемою працює вчитель?
Чи має він друковані твори? (статті, власні авторські програми, методичні рекомендації тощо).
Коло інтересів.
Участь учителя в роботі предметних секцій або методичних об’єднань школи.
Проведення факультативів або групових занять з учнями.
Також студент –практикант зазначає анкетні дані вчителя – прізвище ім’я по-батькові (домашню адресу, телефон за можливістю) .
Додаток 7
Особливості організації виховної роботи Підготовка до практики
Ґрунтовно і самостійно вивчіть той матеріал, що будете опрацьовувати з учнями.
Ретельно продумайте всі прийоми роботи на уроці, запис матеріалу па дошці й у зошитах учнів.
Складіть календарний план виховної роботи на весь період практики. Обов'язково відвідайте групові консультації з кожного предмета. Керуючись планом позакласної виховної роботи вчителя, проконсультуйтеся з нього питання у викладача педагогіки.
Затвердіть щоденник з практики, календарний план з педагогіки в учителя школи.
Програма знайомства з навчальним закладом
Тип навчального закладу: загальноосвітня школа, гімназія, ліцей.
Матеріальна база:
будинок: типовий, індивідуальний проект, пристосоване приміщення;
пришкільна ділянка: дитячий майданчик, географічний майданчик, спортивно-фізкультурний блок, гад, дослідна ділянка, квітники, загальне озеленення;
шкільні кабінети;
спальні, місця для відпочинку та ігрові кімнати;
ТЗН, лінгафонні, дисплейні класи і кабінети інформатики;
спортивний комплекс: зала, спортивні снаряди, тренажери, басейн, душ, роздягальні;
кіно- та актова зали; зала ритміки и і хореографії;
бібліотека і читальна зала;
майстерні для трудового навчання і творчої діяльності;
медичні кабінети;
їдальня;
оформлення й озеленення школи і класів.
Педагогічний колектив: кількісний і віковий склад, стаж, освіта.
Навчальні плани і програми: які, скільки років за ними працює навчальний заклад, оцінка їх.
Основні напрями навчально-виховної роботи школи.
Традиції школи та оцінка їх.
Новації у діяльності колективу.
Знайомство з класом
Підготуйте для себе план класу, запам'ятайте імена та прізвища учнів, знайте їх в обличчя.
Візьміть у вчителя характеристики кількох дітей, поспостерігайте за особливостями роботи з ними вчителя.
Познайомтеся з іншими дітьми, перегляньте їхні зошити, а також зошити кращих учнів.
Перегляньте форму ведення класного журналу та критерії оцінювання, вимоги щодо ведення учнівського щоденника.
Перегляньте зошити учнів, оцініть обсяг щоденних записів, порядок і прийоми перевірки та критерії оцінок.
Познайомтеся з організацією учнів у класі, зокрема з обов'язками чергових, санітарів тощо.
Пам'ятка щодо організації вчителем педагогічної допомоги учню
Визначити шляхи і способи подолання прогалин у навчальній роботі важковиховуваного школяра.
Підвищити й зміцнити інтерес дітей до навчання, впевненість у власних силах.
Виявляти до таких дітей повагу, доброзичливість, привітність, тактовність.
Мірою можливості встановити і підтримувати з батьками дітей групи ризику доброзичливі відносини, підвищувати педагогічну грамотність батьків і відповідальність їх за виховання дітей, залучати до суспільної роботи в школі.
Залучати важковиховуваних школярів до суспільно корисної діяльності, культурно-масової та спортивної роботи з урахуванням їхніх інтересів і можливостей, стимулювати і заохочувати їхню участь у цій роботі. Особливу увагу приділяти вихованню читацьких інтересів і смаків.
Організувати ненав'язливий контроль за проведенням учнями вільного часу, участю їх у діяльності груп вільного спілкування за місцем проживання.
Пам'ятка щодо проведення індивідуальної бесіди з учнем
Мета: навчитися формулювати мету бесіди, розробляти план і технологію проведення бесіди з різними за ступенем товариськості дітьми
Порядок підготовки до бесіди:
визначення теми і мети;
складання запитань і плану;
визначення способу вступу в бесіду;
обмірковування методики реєстрації перебігу бесіди;
пілотажна перевірка 2-3 учнів;
корекція технології бесіди.
Аналіз бесіди: зверніть увагу на таке:
Чи склалася бесіда? Якщо так — чому? Якщо ні — чому?
Які прийоми підтримки бесіди використовувалися (заохочувальні кивки, малюнки, зміна голосу тощо)?
У чому полягали особливості поведінки учня, його міміка, жести, інтонації мови?
На які питання він відповідав найактивніше? Чому?
Які питання не досягли мети? Чому?
Завершення бесіди.
4) Висновок: чи досягнуто поставлену мету; що потребує коригування та доопрацювання у технології проведення індивідуальної бесіди?
Самоаналіз діяльності вчителя під час підготовки та проведення виховного заходу
Оцінювання педагогічного обґрунтування виховного заходу, доцільність його проведення та обраної форми.
Визначення місця виховного заходу в системі навчально-виховної роботи класу, його зв'язку із навчальною та виховною діяльністю.
Оцінювання ступеня досягнення мети заходу
Характеристика учасників заходу, охоплення їх активною діяльністю під час складання плану, підготовки та проведення заходу.
Оцінювання результативності виховного заходу, його пізнавальної та виховної цінності.
Оцінювання психологічного стану учнів під час підготовки й проведення заходу.
Визначення позитивних сторін та недоліків у проведенні заходу.
Висновки.
Додаток 7
СХЕМА ЗВІТУ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ
ЗВІТ
Про проходження безперервної педагогічної практики стента _____групи (призвіще, ім’я, по-батькові)
За час проходження практики, я з’ясував (ла), що виховна робота у ___ класі проводиться за наступними напрямками: ___________________________________
(національного, правового, розумового, економічного, релігійного та інших напрямків виховання).
Так, наприклад, у напрямку _______ виховання у класі проводились виховні заходи на тему: “____”(дата); “____”(дата);……. Також у цьому напрямку проводились загальношкільні виховні заходи: “____”(дата, класи).
Під час проведення батьківських зборів класний керівник _____________________
Вчителі які викладають навчальні предмети у ___ класі використовують переважно _________ стилі спілкування з учнями.
Класний керівник користується авторитетом у дітей. Він (вона) уважний до дітей, не порушує правил педагогічної етики, …, …. Під час роботи з батьками учнів _______________________________________________________________________
В класі є учні, які виділяються завдяки своїй поведінці. Проблеми пов’язані з їхньою поведінкою вирішують переважно за допомогою _____ Найбільше на них впливає … (класний керівник, батьки, вчителі, директор та ін).
Вчителі ____ (укр./ англ./ нім./ фр.) мови використовують _____________________
Під час проведення виховних заходів, підготовки та проведення залікових уроків найбільшу допомогу я отримав від ___,___,____(методиста, класного керівника, шкільного педагога-організатора, психолога та ін.).
У процесі спілкування з учнями я, перш за все, _________ (демонстрував / не демонстрував та ін.) власним прикладом __________ (високий рівень психолого-педагогічної культури, культуру спілкування та ін.)
Під час проведення пробних / залікових уроків найбільш складним виявилось __________________________________________________________________
У ході практики я вирішив (ла), що у процесі вивчення _____ мови для дітей_____ класу найбільш складно/найважчим є: _____________________________________
Під час проходження практики я впевнився (лась) що я готовий (не готовий,…) до викладання _______ мови у ___ класі.
На мою думку, до початку виробничої практики на ІV курсі мені слід було б вдосконалити ___ (мої навички…/ вміння.., ), попрацювати над …______________
Найскладніше у роботі з дітьми ___________, найприємніше __________________
Під час проходження практики я _______ (використовував / мені допомогли) знання з __ (педагогіки, психології, психовалеології, та ін.)
Також я застосував знання з курсу «Основи педагогічної майстерності та виховної роботи» під час_________________________________________________________
Я вважаю що в цілому, моя педагогічна майстерність ________________________ (починає формуватись/ не сформована/ сформована; потребує / не потребує вдосконалення, особливо щодо …)
Вважаю що під час проходження практики студентами ІІ курсу потрібно було б ________________________________________
Додаток 8
Рекомендована література для підготовки
1. Абрамов Ю.А. Сто великих книг. – М.: Вече, 1999
2. Атлас чудес света. – М., 2000
3. Баландин Р.К., Маркин В.А. Сто великих географических открытий. –М.: Вече, 2000
4. Беседа с элементами дискуссии на тему: "Интеллигентный человек. Какой он?": Для уч-ся VII-VIII кл. // Прасолова Я. Л. В союзе с красотой. – М., 1987. –С. 145 - 150.
5. Бочкарёва Г., Александрова В. Классный час "Будьте добрыми и человечными"//Воспитание школьников. – 1993. – №1. – С. 53-58.
6. Вагнер Б.Б. Сто великих чудес природы. – М.: Вече, 2000
7. Вудвуд А.Ф. Відкривай духовні острови
8. Гончаров И. Слово о матери: Для бесед с подростками // Воспитание школьников. – 1989. – №1. – С.118-131.
9. Дейнега Т. Любовь избирательна; Для бесед со школьниками // Воспитание школьников. – 1995. – № 3. – С.36 - 42.
10. Дмитриев Ю.Д. Домашние животные. – 1997
11. Дубровицкий И. Об отношении к родителям: (Для бесед со школьниками) // Воспитание школьников. – 1986. – № 5. – С. 63-67.
12. Ионина H.A. Сто великих дворцов мира. – М.: Вече, 2001
13. Кете Р. Загадочные явления. – 1998
14. Київська О. Моя родина: (Матеріал до проведення виховної години) // Позакласний час. – 1998. – №9. – С.19-21.
15. Класна година "В світі речей". // Лукин В. Из истории вещей: Все обо всем. Происхождение вещей: Очерки первобытной культуры – М 1995;
16. Класна година "Втілені в камені і бронзі". // Заянчковский И.Ф. Памятники животным. – К.: Рад. шк., 1983.
17. Класна година "Людина і її манери". // Щуркова Н.Е., Финдацевич Н.С. Классный час и его организация. – М.: Просвещение, 1981.
18. Класна година "Перлини зоряного неба". // Бонов А. Д. М Класна година "Мифы и легенды о созвездиях. – М.: Наука, 1981.
19. Класна година "Природа та ми". // Щуркова Н.Б., Финдацевич Н.С. Классный час и его организация – М: Просвещение, 1981.
20. Класна година "Талант і праця". // Щуркова Н.Б., Финдацевич Н.С. Классный час и его организация. – М.: Просвещение, 1981.
21. Класна година "Українські казки, легенди, міфологія". // Давидюк В.Ф. Українська міфологія та легенди. – Львів: Світ, 1992.
22. Класна година "Чарівний світ акваріума". // Романишин Г.Ф.; Мишин В.М. Мир аквариума" – К.: Урожай, 1986.
23. Клудас А. Корабли
24. Левиков А. Способности плюс упорство: (Материал для бесед со школьниками) // Воспитание школьников. – 1988. – №2. – С.50 - 53.
25. Леонтьева А. Секреты обаяния: Для бесед со старшеклассниками // Воспитание школьников. – 1997. – № 2. – С.26-27.
26. Лихачев Л. Помнить о своих корнях: Для бесед со старшеклассниками // Воспитание школьников. – 1993. – № 3. – С. 33-37.
27. Майкл X. Харт Сто великих людей. – М.: Вече, 1998
28. Несторин М.В. Ой не ріж косу: Сценарій виховного вечора або години //Рідна школа. – 1991 – № 11. – С.37 - 42.
29. Райхардт Г. Древние греки. – 1998
30. Райхардт Г. Пирамиды. – 1998
31. Райхардт Г. Семь чудес света. – 1998
32. Райхардт Г. Стихийные бедствия. – 1998
33. Райхардт Г. Флаги. – 1998
34. Розанова Е. Книга игр. – М.: РОСМЭН, 2000
35. Розанова Е.Т. Праздники в школе и дома: Сценарии, викторины, игры. – М.: РОСМЭН, 2000
36. Рыданова И. Делайте так, чтобы людям, окружающих вас, было хорошо: (Для бесед со школьниками) // Воспитание школьников. – 1989. – № 6. – С. 108 -120.
37. Рюриков Ю. О секретах красоты (Беседа о культуре одежды) // Воспитание школьников. – 1989. – № 2. – С.125 - 133.
38. Свередюк Л. Беседа "О товариществе и дружбе" // Воспитание школьников. – 1993. –№ 1. – С.49-52.
39. Соколов Б.В. Сто великих войн. – М.: Вече, 2001
40. Сокровища пропавшие и найденные. Франкенштейн. – 1998
41. Солова В.М., Яковець Н.І. Педагогіка літнього оздоровчого табору. Методичні рекомендації студентам – практикантам, вожатим, вихователям. – Ніжин, 2000
42. Тарновский В. Гладиаторы. – 1998
43. Тарновский В. Пираты. – 1998
44. Уингейт Ф. Королевские династии. – 1999
45. Шипов А.В. Сто великих военачальников. – М.: Вече, 2000
46. Шменк Л. Мультимедия и виртуальные миры
Рекомендована література до проведення шкільних свят
1. Бермудский треугольник / Сценарий познавательно-развлекательной программы//Позакласний час. – 1998. – №10. – С. 3-7
2. Акимова С.Н. Праздник "Золотая Волшебница Осень": (Сценарий) // Пед. Совет. - 1998. - №7. - С. 9.
3. Андрушко Л.В. Оберіг нашого народу: Свято українського національного одягу // Позакласний час. –1997. – №7. – С.3-15.
4. Бондарчук Г. Заглянь до природи: Шкільне свято // Позакласний час. – 1997. – №7. – С. 42-48.
5. Буган Ю.В. та ін. Свято квітів // Позакласний час. – 1998. – №6. – С. 21-27.
6. Величенко O.A. Счастливый случай // Педсовет. – 1999. – №5. – С. 8-9.
7. Вікторина для ерудитів//Позакласний час. – 1998. – №8. – С. 14-22.
8. Грабовський П.А. Літературні ігри // Позакласний час. – 1998. – №7. – С 19-21.
9. Гранкин А. Усний журнал "Минутка час бережет" // Воспитание школьников. – 1996. – №3. – С. 60-63.
10. Гриб Р.Л. Екологія життя, екологія душі: Сценарій інтелектуального шоу // Позакласний час . – 1998. – №21. – С.2-3.
11. Грищенкова С. Играем в "Биржу общения" // Воспитание школьников. – 1995. – №2 – С.7-8.
12. Детективное агенство: Сценарий интеллектуальной игры для старшеклассников // Позакласный час. – 1999. – №1. – С.44-47.
13. Експрес-гра "Подорож у світі бізнесу" // Традиційні шкільні свята в роботі з учнівською молоддю. – Рівне., 1995. – С. 97-100.
14. Жуковский И. Конкурс Джентльменов // Воспитание школьников. – 1993. – № 1. –С. 58-60.
15. Інтелектуальний аукціон: Гра // все для вчителя. – 1997. – №12. – С.8.
16. Історичні ігри українців//Позакласний час. –1997. –№2. –Вип. 1. – С. 7-8..
17. Корчинська З.Т. "Козацькі розваги": Примірний сценарій конкурсної програми // Позакласний час. – 1997. – №7. – С. 15-27.
18. Кульчицький М. Кульчицька Л. "Щасливий випадок" Сценарій виховного заходу-конкурсу // Трудова підготовка в закладах освіти. –1996. –№1. –С. 43-44.
19. Кульчицький М., Кульчицька Л. Щасливий випадок: Сценарій виховного заходу-конкурсу // Трудова підготовка в закладах освіти. –1996. –№1. –С. 43-44
20. Лабіринти вибору: Інтелектуальна гра для старшокласників // Позакласний час. – 1999. – №1. – С. 42-43
Рекомендована література для підготовки індивідуальних бесід з учнями
1. Барко В. І., Тютюнникова А. М. Як визначити творчі здібності дитини? – К.. 1991.
2. Бютнерк К. Жить с агрессивными детьми. – М., 1991.
3. Гарбузов В. Практическая психотерапия или как вернуть ребенку и подростку уверенность в себе, истинное достоинство и здоровье. – СПб., 1997.
4. Гильбух Ю. З. Методика отслеживания успевания и психического развития учащихся общеобразовательных школ. – К., 1996.
5. Гуманізм як засіб попередження важковиховуваності: Метод. рек./ Укл. Р. М. Охримчук. – К., 1993.
6. Гурски С. Внимание родители: наркомания/ Пер. с полбского. – М., 1989.
7. Зайцева З. Школа та важковиховувані підлітки: Книга для вчителя. – К.. 1991.
8. Запобігання відхиленням у поведінці школярів/ За ред. Б. С. Кобзаряі Є. Л. Петухова. – К., 1992. – 144с.
9. Зинченко С, Трудные дети. – К.. 1988.
10. Жадан Л.В. Курити – здоровю шкодити// Айболить. – 2001. - №5-6.
11. Жадан Л.В. Наркоманія – отрута суспільства// Айболить. – 2001. - №5-6.
12. Іванець Н. О. Дорога в безодню// Позакласний час. – 2000. - №3.
13. Новосадюк Є.О. Наркозалежність// Позакласний час. – 2000. - №3.
14. Королев В. Психологические отклонения у подростков-правонарушителей. – М., 1992.
15. Леви В. Искусство быть собой. – М., 1977.
16. Леві В. І. Нестандартна дитина. – К.,1992.
17. Линдеманн Э. Клиника острого горя. Психология эмоций: Тесты. –М.,1984.
18. Одаренные дети/ Пер. с англ. Общ. ред. Г. В. Бурменской. – М., 1991.
19. Озерецкий Н. Трудновоспитуемые дети. – Л.,1981.
20. Погребняк Є. Виховання «важких» підлітків: Спільна робота школи і наставників з важковиховуваним учнями. – К., 1989.
21. Прийма Т. О. Здоровя дітей – здоровя нації// Позакласний час. – 2002. - №15-16.
22. Теслюк В., Неведомська С. Формуємо поняття про здоровий спосіб життя// Рідна школа. – 2002. - №6.
Ресурси
http://www.osvita.org.ua/referat/pedagogics/4309/
www.library.mk.ua/points/ped_maister.do
http://licey73.ho.ua/viev_experience.php?id=32
http://www.pu.ac.kharkov.ua/kaphedras/mat_metodic/Block1/praktika/index.htm
http://209.85.129.132/search?q=cache:cJY3AqH6wvwJ:library.iapm.edu.ua/metod/2625_nayk
