
Задача2
Підприємство у наступному році планує отримати такі показники:
1) обсяг випуску товару А – 2 тис. шт.; оптова ціна – 500 грн.;
собівартість – 380 грн.;
2) обсяг випуску товару Б – 1 тис. шт.; оптова ціна – 1400 грн.;
собівартість – 920 грн.;
3) обсяг випуску товару С – 500 шт.; оптова ціна – 4400 грн.; собівартість –
3200 грн.
Використовуючи метод прямого розрахунку, визначити у плановому році:
1) суму валового прибутку підприємства;
2) рентабельність окремих видів продукції підприємства;
3) 3) рентабельність продукції підприємства;
4) рентабельність продажу продукції.
Для розрахунку використовують формулу 4.1.
1. ВП заг. = 2000 × (500-380) + 1000 × (1400-920) + 500 × (4400-3200) = 1320
тис. грн.
2. Р1 = (500-380) / 380 × 100% = 32% – рентабельність товару А;
Р2 =(1400-920) / 920 × 100% = 52% – рентабельність товару Б;
Р3 = (4400-3200) / 3200 × 100% = 38% – рентабельність товару С.
3. Загальна рентабельність продукції = 1320 / (380 × 2000 + 920 × 1000 + 3200 ×
500) × 100% = 40%.
4. Рентабельність продажу продукції = 1320 / (2000 × 500 + 1000 × 1400 + 500 ×
4400) × 100% = 29%.
Для розрахунку використовують формулу 4.1.
1. ВП заг. = 2000 × (500-380) + 1000 × (1400-920) + 500 × (4400-3200) = 1320
тис. грн.
2. Р1 = (500-380) / 380 × 100% = 32% – рентабельність товару А;
Р2 =(1400-920) / 920 × 100% = 52% – рентабельність товару Б;
Р3 = (4400-3200) / 3200 × 100% = 38% – рентабельність товару С.
3. Загальна рентабельність продукції = 1320 / (380 × 2000 + 920 × 1000 + 3200 ×
500) × 100% = 40%.
4. Рентабельність продажу продукції = 1320 / (2000 × 500 + 1000 × 1400 + 500 ×
4400) × 100% = 29%.
Ппл = Об × (Оц – Спл), (4.1.)
де Об – запланований обсяг продукції у натуральних одиницях;
Cпл – планова собівартість одиниці продукції;
Оц – планова оптова ціна одиниці продукції;
або
Ппл = Чд – Сзаг., (4.2)
де Чд – планова сума чистого доходу від реалізації продукції (виручка без
непрямих податків);
Cзаг. – планова сума собівартості продукції підприємства.
ВАРІАНТ№6
Задача1
Підприємство у звітному році реалізувало продукції на суму 1200 тис. грн.
Собівартість реалізованої продукції становила 650 тис. грн. Відпускна ціна товару
групи А – 240 грн., собівартість – 130 грн. Підприємство є платником ПДВ.
Визначити такі показники рентабельності фінансово-господарської діяльності
підприємства:
1) рентабельність продукції підприємства;
2) рентабельність товару А;
3) рентабельність продажу товару А;
4) рентабельність продажу продукції підприємства.
Розв’язок:
1. Чистий дохід = 1200-1200 / 6 = 1000 тис. грн.
2. Валовий прибуток = 1000-650 = 350 тис. грн.
3. Рентабельність продукції = 350 / 650 × 100% = 54%
4. Рентабельність товару А = (240-240/6 -130) / 130 × 100% =54%
5. Рентабельність продажу товару А = (240-240/6-130) / (240-240/6)× 100% =
35%
6. Рентабельність продажу продукції підприємства = 350 / 1000 × 100% = 35%
Задача2
В липні місяці поточного року фірмою “Моноліт” відвантажені товари російській компанії “Русь” на суму 3000 доларів США, що підтверджено вантажно-митною декларацією. Курс НБУ за $1 = 8,0 грн (протягом ІІІ кв. не змінювався).
2. В серпні поточного року на валютний рахунок фірми “Моноліт” надійшли кошти за відвантажені товари, 50% з яких були продані та направлені в оборот. Комісійні банку за вільний продаж іноземної валюти складають 0,4%.
3. фірма “Моноліт” має нерухомість, яку надає в оренду фірмі “Скайнлайн” протягом Ш кварталу. Договором передбачається щомісячна сплата оренди за 200 м2 площі по ціні 50 грн./м2 ( в т.ч. ПДВ) не пізніше 20 числа наступного за звітним місяця.
Визначити суму, яка буде визнана валовим доходом фірми “Моноліт” за Ш квартал поточного року за податковим обліком, а також залишок грошових коштів на розрахунковому рахунку на 30.09. поточного року.
Рішення:
1.Валовий дохід фірми 49 500 грн.
2. залишок грошових коштів на розрахунковому рахунку28 904 грн
Варіант№7
ЗАДАЧА№1
У звітному році собівартість реалізованої продукції підприємства становила
200 тис. грн., а сума виручки – 280 тис. грн. У плановому році підприємство планує
знизити витрати на 15% і збільшити обсяг виручки в 1,3 разу.
На підставі показника витрат на 1 грн. продукції визначити суму валового
прибутку підприємства і рентабельність продажу продукції в плановому році.
Підприємство є платником ПДВ.
Для розрахунку використовують формули 4.4-4.5.
Планова сума чистого доходу = (280-280 / 6) × 1,3 = 303 тис. грн.
Витрати на 1 грн. продукції у плановому році = (200 – (200 × 15% / 100%)) / 303 = 0,56
Валовий прибуток підприємства у плановому році = (1-0,56) × 303 = 133,3 тис. грн.
Рентабельність продажу = 133,3 / 303 × 100% = 44%
Витрати на 1 грн. продукції = С / Чд, (4.4)
де С – собівартість продукції;
Об – запланований обсяг продукції в натуральних одиницях;
Оц – оптова ціна одиниці продукції;
Чд – планова сума чистого доходу від реалізації продукції.
Отже, за цим методом плановий прибуток розраховують за формулою:
Ппл = (1 – Витрати на 1 грн. продукції) × Чд. (4.5)
Задача2
ВАРІАНТ№8
ЗАДАЧА№1
На основі наведених даних необхідно визначити суму податку на прибуток і суму податку, що підлягає сплаті до бюджету:
скоригований оподатковуваний прибуток – 568,8 тис.грн;
авансові платежі по податку на прибуток, внесені підприємством у звітному періоді – 90,5 тис.грн;
сума податку на прибуток, донарахована податковим органом за минулий звітний період – 15,2 тис.грн;
сума податку на сплачені дивіденди – 12,0 тис. грн;
вартість торгових патентів, придбаних платником податку – 8,4 тис. грн;
Розв’язок.
1.Сума податку на прибуток: 568,8*0,3=170,6 тис.грн
2.Сума податку, що підлягає сплаті в бюджет: (170,6-12-8,4) –90,5 –15,2 = 74,9 тис.грн