Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Praktika_Df_III_Ilchenko (1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
412.16 Кб
Скачать

Десятий день практики

Мета: психологічне вивчення інтересів та поведінки дітей із ЗПР. Розвиток практичних дослідницьких навичок і умінь. Виховання гуманного ставлення до дітей з ЗПР.

Практичні завдання:

      • Вивчення інтересів та поведінки школярів із ЗПР, ставлення до дитини колективу, її соціальний статус.

      • Діагностика інтересів та поведінки, проведення соціометричного дослідження.

      • Оформлення протоколу проведення соціометрії.

    • Бесіда з методистом і психологом за результатами соціометрії.

Індивідуальна робота:

Консультації: Підготовка до соціометричного дослідження.

Теми для читання й конспектування першоджерел:

  1. Характерні особливості інтересів та поведінки дітей із ЗПР.

  2. Статус дитини із ЗПР в групі однолітків.

  3. Особливості корекції міжособистісних стосунків дітей із ЗПР.

Самостійна робота:

Опрацювання основної літератури :

1. Моргун В.Ф., Тітов І.Г. Основи психологічної діагностики. Навчальний посібник для студентів вищих начальних закладів. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2009. – 464 с.

2. Забрамная С.Д. Отбор умственно отсталых детей в специальные учереждения. – М., 1988. – С.86-97.

Опрацювання додаткової літератури:

1. Калягин В.А., Овчинникова Т.С, Психолого-педагогическая диагностика детей и подростков с речевыми нарушениями: Учебное пособие для студентов высших педагогических учебных заведений. — СПб.: КАРО, 2005.

2. Опрацювання теми за матеріалами газети „Дефектолог” „Шкільний світ” за 2007-2010 роки.

Робота в інформаційних мережах.

www.ikpp.npu.edu.ua — сайт Інституту корекційної педагогіки та психології НПУ імені М.П. Драгоманова

www.specialneeds.ru — (діти з особливостями розвитку)

www.defectolog.ru — (дефектолог.ру)

ПО ЗАКІНЧЕННЮ ПРАКТИКИ ОЦІНЮЮТЬСЯ:

  1. рівень теоретичної готовності до виконання програмових завдань навчальної дефектологічної практики;

  2. якість виконання практичних психолого-педагогічних завдань, передбачених програмою практики за темами модуля;

  3. рівень відповідності звітної документації установленим програмою вимогам, захист результатів практики;

  4. рівень професійної сформованості особистості студента.

ПЕРЕЛІК ЗВІТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ:

  1. Звіт про навчальну психологічну практику (одна сторінка).

  2. Спостереження та аналіз п’яти уроків (математики, читання, української мови та ін.);

  3. Конспект двох уроків (можна бінарних) та трьох корекційних занять;

  4. Зразки документації психолога (план роботи, графік робочого часу, корекційних занять та ін.);

  5. Психолого-педагогічні характеристики п’яти дітей із ЗПР з доданням їх письмово-зображувальних робіт.

  6. Індивідуальні корекційні програми п’яти дітей із ЗНМ.

Критерії оцінювання виконаних завдань модуля

Критеріями оцінювання результатів виконання студентами ПНПУ імені В.Г. Короленка програмових завдань навчальної практики, передбачених Державними стандартами освіти і навчальними планами є:

  1. Рівень теоретичної готовності до виконання програмових завдань практики відповідно розробленої тематики модуля (до 20 балів):

«20 балів – відмінно – А» – Високий рівень теоретичних знань з незначними недоліками, які не мають принципового значення, а саме: студент має глибокі й систематизовані знання вікових особливостей дітей з нормальним розвитком, типологічних особливості дітей із ЗПР; класифікації ЗПР; методик та дидактичного матеріалу для обстеження пізнавального розвитку, розвитку емоційно-вольової сфери дітей із ЗПР; знає вимоги до організації навчально-виховного процесу, складання психолого-педагогічних характеристик дітей.

«18 балів – добре – В » – високий рівень знань з деякими недоліками щодо основних вікових особливостей дітей з нормальним розвитком, типологічних особливості дітей із ЗПР; класифікації дітей із ЗПР; методик та дидактичного матеріалу для обстеження пізнавальної діяльності, особистісного розвитку, емоційно-вольової сфери дітей із ЗПР; знає вимоги до організації навчально-виховного процесу, складання психолого-педагогічних характеристик дітей.

«15 балів – добре – С» – добрий рівень знань основних вікових особливостей дітей з нормальним розвитком, типологічних особливості дітей із ЗПР; класифікації дітей із ЗПР; класифікації дітей із ЗПР; методик та дидактичного матеріалу для обстеження пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери дітей із ЗПР; вимог до складання психолого-педагогічних характеристик дітей, складання психолого-педагогічних характеристик дітей.

«14 балів – задовільно – D» – посередній рівень знань із недоліками, достатній для виконання практичних завдань щодо виявлення вікових особливостей дітей з нормальним розвитком, типологічних особливості дітей із ЗПР; класифікації дітей із ЗПР; методик та дидактичного матеріалу для обстеження пізнавальної діяльності ЗПР; вимог до складання психолого-педагогічних характеристик дітей, як обов’язкового документа.

«12 балів – задовільно – Е» – достатньо мінімальний рівень знань, допустимий для виконання практичних завдань виявлення вікових особливостей дітей з нормальним розвитком, типологічних особливості дітей із ЗПР; класифікації дітей із ЗПР; класифікації дітей з ЗПР; окремих методик та дидактичного матеріалу для обстеження пізнавальної діяльності, мовленнєвого розвитку, емоційно-вольової сфери дітей із ЗПР; не дотримується вимог до складання психолого-педагогічних характеристик дітей.

«7 балів – незадовільно – FХ» – низький рівень, наявні лише окремі елементи знань, недостатні для виконання практичних завдань й на основі яких не можливо скласти цілісної картину про особливості розвитку дитини із ЗПР – потрібне повторне виконання завдань.

«0 балів – незадовільно – F» – низький рівень, наявні лише окремі елементи знань, недостатні для виконання практичних завдань – потрібне повторне виконання завдань або повторне проходження практики.

  1. Якість виконання практичних, індивідуальних завдань, передбачених 5 темами модуля за програмою практики (до 50 балів – від 0 до 5 балів за виконання кожного завдання теми):

«46-50 балів – відмінно – А» – бездоганне виконання студентом практичних завдань передбачених завданнями модулів. Відмінний рівень володіння комплексом практичних змістовно-інформаційних, операційно-діяльнісних і рефлексивних умінь: опрацювання змісту навчального матеріалу, робить висновки та узагальнення, вміє користуватися літературою; організовує спостереження за дитиною та складає протоколи; підбирає методики й дидактичний матеріал; проводить психолого-педагогічне обстеження; узагальнює дані спостереження та обстеження й диференціює дітей із ЗПР за первинним і вторинним дефектом; складає психолого-педагогічну характеристику; може обґрунтовувати висновки на основі спостереження та обстеження про рівень розвитку дітей; бесідує з дефектологом, психологом щодо дітей; може визначати основні напрями корекційної роботи дитини; розробляти індивідуальний план корекції дитини із ЗПР. Студентом дотримані правила педагогічної деонтології та етики поведінки упродовж усього терміну практики.

«42-45 балів – добре – В» – загалом правильна робота з певною кількістю недоліків за завданнями модулів. Достатній рівень володіння комплексом змістовно-інформаційних, операційно-діяльнісних і рефлексивних умінь: опрацювання змісту навчального матеріалу, робить висновки та узагальнення, вміє користуватися літературою; з недоліками проведено спостереження за дитиною та складений протокол; підібрано методики й дидактичний матеріал; проведено психолого-педагогічне обстеження; узагальнено дані спостереження та обстеження й диференційовано дітей із ЗПР за первинним і вторинним дефектом; складено психолого-педагогічну характеристику; з незначними помилками може обґрунтовувати висновки на основі спостереження та обстеження про рівень розвитку дітей; активно бесідує з дефектологом, психологом щодо дітей; може визначати з незначною допомогою основні напрями корекційної роботи дитини; розробляти індивідуальний план корекції дитини із ЗНМ. Студент не весь час дотримувався правил педагогічної деонтології та етики поведінки.

«38-41 балів – добре – С» – непогано, але з частими й не грубими недоліками за завданнями модулів. Достатній рівень володіння комплексом змістовно-інформаційних, операційно-діяльнісних і рефлексивних умінь: опрацювання змісту навчального матеріалу, робити висновки та узагальнення, вміє користуватися літературою; з недоліками проведено спостереження за дитиною та складений протокол; підібрано методики й дидактичний матеріал. На посередньому рівні проведено психолого-педагогічне обстеження; узагальнено дані спостереження та обстеження й диференційовано дітей із ЗНМ за первинним і вторинним дефектом; складено психолого-педагогічну характеристику; з помилками може обґрунтовувати висновки на основі спостереження та обстеження про рівень розвитку дітей; невпевнено бесідує з дефектологом, психологом щодо дітей; може визначати з допомогою основні напрями корекційної роботи дитини; розробляти індивідуальний план корекції дитини із ЗПР. Студент дотримувався правил педагогічної деонтології та етики поведінки;

«35-37 балів – задовільно – D» – посередній рівень умінь зі значною кількістю недоліків за завданнями модулів, достатній для виконання практичних завдань: опрацювання змісту навчального матеріалу, робити висновки та узагальнення, вибірково вміє користуватися літературою; з недоліками проводить спостереження за дитиною та складає протокол; підбирає окремі методики й дидактичний матеріал. На посередньому рівні проведено психолого-педагогічне обстеження; частково узагальнено дані спостереження та обстеження й диференційовано дітей із ЗПР за первинним і вторинним дефектом; складено психолого-педагогічну характеристику; з помилками може обґрунтовувати висновки на основі спостереження та обстеження про рівень розвитку дітей; не може визначати з допомогою основні напрями корекційної роботи дитини; розробляти індивідуальний план корекції дитини із ЗПР. Студент важко йде на контакт з дітьми, персоналом, не дотримується правил педагогічної деонтології та етики поведінки.

«18-34 балів – задовільно – Е» – достатньо мінімальний рівень умінь, допустимий для часткового виконання практичних завдань за завданнями модулів: вибіркового опрацювання змісту навчального матеріалу, робити висновки та узагальнення, вибірково вміє користуватися літературою; з недоліками проводить спостереження за дитиною та складає протокол; підбирає окремі методики й дидактичний матеріал. На посередньому рівні проведено психолого-педагогічне обстеження; частково узагальнено дані спостереження та обстеження й диференційовано дітей із ЗПР за первинним і вторинним дефектом; складено психолого-педагогічну характеристику; з помилками може обґрунтовувати висновки на основі спостереження та обстеження про рівень розвитку дітей; не може визначати з допомогою основні напрями корекційної роботи дитини; розробляти індивідуальний план корекції дитини із ЗПР. Студент важко йде на контакт з дітьми, персоналом, не дотримується правил педагогічної деонтології та етики поведінки.

«1-17 балів – незадовільно – F» – низький рівень, наявні лише окремі уміння за завданнями модуля., недостатні для виконання практичних завдань й на основі яких не можливо скласти цілісної картину про особливості розвитку дитини із ЗПР – потрібне повторне виконання завдань.

«0 балів – незадовільно – FХ» – низький рівень, наявні лише окремі уміння, недостатні для виконання практичних завдань – потрібне повторне проходження практики.

3. Рівень відповідності звітної документації установленим програмою вимогам, захист результатів практики (до 30 балів). Звітна документація здається груповому керівнику в окремій папці. Папка повинна містити результати виконаних завдань з дітьми із ЗПР шкільного віку, а саме: аналіз 5 уроків (математики, читання, української мови та ін.); конспект 2 уроків (можна бінарних); 3 корекційних занять; 5 психологічних характеристик на дітей із ЗПР; 5 індивідуальних корекційних програм; зразки документації психолога (план роботи, графік робочого часу, корекційних занять та ін.:

«30 балів – відмінно – А» – високий рівень виконання та оформлення результатів практичних завдань з незначними недоліками, які не мають принципового значення.

«27 балів – добре – В» – високий рівень виконання та оформлення результатів практичних завдань з деякими недоліками.

«25 балів – добре – С» – добрий рівень виконання та оформлення результатів практичних завдань.

«23 балів – задовільно – D» – посередній, достатній рівень виконання та оформлення результатів практичних завдань із недоліками для виконання практичних завдань.

«21 балів – задовільно – Е» – достатньо-мінімальний, допустимий рівень виконання та оформлення результатів практичних завдань.

«12 балів – незадовільно – FХ» – низький, недостатній рівень, наявні лише окремі елементи виконання та оформлення результатів завдань.

«0 балів – незадовільно – F» – низький, недопустимий рівень – відсутні елементи виконання та оформлення результатів завдань.

4. Рівень професійної сформованості особистості: студентові нараховуються бали зі знаком («-») у разі :

    • невідповідності вимогам педагогічної деонтології та етики поведінки у процесі практики (етика й культура поведінкових проявів, дотримання вимог службового дрескоду тощо);

  • дотримання правил навчальної дисципліни (прояви недисциплінованості, спізнення та відсутність на організаційних заходах практики (настановчій і підсумковій конференції, під час розподілу на базі практики), спізнення і пропуски, порушення вимог службової дисципліни у процесі навчальної практики, несвоєчасність підготовки та подання документації тощо);

  • звітна документація повинна бути представлена викладачу в останній день практики.

У випадку порушення визначених вимог груповий або факультетський керівник мають право із загальної суми балів, набраних студентом за результатами практики, зняти до 5 балів.

Додаток 1

СХЕМА АНАЛІЗУ УРОКУ

  1. Організаційний етап

Підготовка учнів до роботи. Організація уваги і готовності учнів до уроку. Тривалість організаційного етапу.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Перевірка домашніх завдань.

Установлення правильності й усвідомлення виконання учнями домашнього завдання. Актуалізація і корекція опорних понять. Ліквідація виявлених недоліків, рецензування відповідей. Оцінювання знань, умінь і навичок учнів.

  1. Вивчення і засвоєння нових знань

Використання вчителем методів і прийомів зосередження уваги учнів; чіткість визначення основних ідей; ефективність використання наочності і ТЗН; організація активного мислення. Організація самостійної роботи, використання диференційованого та індивідуального підходу. Корекційна спрямованість уроку. Актуалізація почуттів, досвіду, опорних знань. Ефективність сприйняття і усвідомленість нового матеріалу, якість знань учнів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]