Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки Мод7.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
3.06 Mб
Скачать

М одуль 7. Ринок. Діючі особи ринкового кругообігу

У РОК 7.1

«Пригоди дівчинки-гривночки»

ОГЛЯД:

Учні розігрують в ролях історію про пригоди Дівчинки-Гривночки, усвідомлюючи економічну роль основних дійових осіб ринкового кругообігу. Потім учні виготовляють модель колеса кругообігу економічної діяльності.

ЦІЛІ УРОКУ:

  • Охарактеризувати роль домогосподарств і фірм у кругообігу економічної діяльності;

  • Продемонструвати на прикладах, що домогосподарства продають на ринку свої ресурси, а фірми – готові товари і послуги;

  • Проілюструвати, що фірми купують на ринку необхідні їм виробничі ресурси, а домашні господарства – отримують споживчі товари і послуги;

  • Показати на прикладах, що обмін між домашніми господарствами і фірмами здійснюється за допомогою грошей.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Домашні господарства; фірми; ринок ресурсів; ринок товарів і послуг; гроші; кругообіг економічної діяльності.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок

МАТЕРІАЛИ:

  • Історія «Пригоди Дівчинки-Гривночки» (Додаток 1);

  • 6 табличок на цупкому папері з іменами дійових осіб;

  • 5 карток з назвами предметів обміну;

  • Ножиці - для кожної групи учнів;

  • Гостро заточений олівець - для кожної групи учнів;

  • Комплект елементів колеса кругообігу (Додаток 2А–В) – для кожної групи учнів;

  • Інструкція з виготовлення колеса кругообігу (Додаток 3) - для кожної групи учнів;

  • Слайд «Кругообіг економічної діяльності» (Додаток 4);

  • Завдання «Кругообіг економічної діяльності» (Додаток 5) - для кожної групи учнів або для кожного учня.

ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ:

1. Із цупкого паперу для ручної праці зробіть шість табличок з іменами діючих осіб:

  • Фермер Валентина Іванівна

  • Власник магазину Сергій Борисович

  • Працівник магазину Микола

  • Хазяйка кафе Ірина

  • Підприємець Володимир Вікторович

  • Дівчинка-Гривночка

2. Із цупкого паперу для ручної праці зробіть п'ять табличок з назвами товарів та послуг:

  • Молоко

  • Плаття

  • Праця

  • Обід

  • Вітрина-холодильник

ХІД УРОКУ:

  1. Прочитайте учням історію «Пригоди Дівчинки-Гривночки» (Додаток 1).

  2. Поясніть учням, що для того щоб простежити за подорожжю Дівчинки-Гривночки, учні повинні зіграти ролі персонажів, яких зустрічає Гривночка на своєму шляху.

  3. Виберіть п'ять учнів для виконання визначених ролей. Прикріпіть до їхнього одягу таблички з іменами персонажів, яких вони будуть грати.

  4. Роздайте відповідні картки з назвами предметів обміну кожному персонажу:

  • картку з написом «Молоко» – фермеру Валентині Іванівні,

  • картку з написом «Плаття» – власникові магазину Сергію Борисовичу,

  • картку з написом «Праця» – працівнику магазина Миколі,

  • картку з написом «Обід» – хазяйці кафе Ірині,

  • картку з написом «Вітрина-холодильник» – підприємцю Володимиру Вікторовичу.

  1. Виберіть одну ученицю на роль Дівчинки-Гривночки і дайте їй відповідну табличку.

Р ис. Схема розташування учнів, що розігрують історію про Дівчинку-Гривночку

  1. Учні, які виконують ролі персонажів, повинні стати в коло, щоб між ними була максимально велика відстань. Дуже важливо, щоб персонажі розташовувалися по колу в тому порядку, як показано на малюнку. Зверніть увагу учнів, що Двічинка-Гривночка повинна стояти праворуч від Валентини Іванівни.

  2. Обговоріть:

А) Де Дівчинка-Гривночка почала свою подорож? (Від фермера Валентини Іванівни).

Б) Що відбулося з Дівчинкою-Гривночкою на початку її подорожі? (Фермер Валентина Іванівна віддала Гривночку власникові магазину Сергію Борисовичу в обмін на нове плаття).

Скажіть учениці, що грає роль Валентини Іванівни, щоб вона взяла Гривночку за руку і підвела її до власника магазину Сергія Борисовича, який повинен віддати картку з написом «Плаття» Валентині Іванівні в обмін на Гривночку.

Тепер Дівчинка-Гривночка стоїть поруч із власником магазину Сергієм Борисовичем.

В) Що відбулося з Дівчинкою-Гривночкою після цього? (Сергій Борисович віддав Гривночку працівникові магазину Миколі, заплативши йому за його роботу).

Нехай учень, що грає роль власника магазина Сергія Борисовича підведе Гривночку до працівника Миколи, забравши у Миколи картку з написом «Праця».

Тепер Гривночка стоїть поруч із працівником магазину Миколою.

Г) Куди потім відправилась Дівчинка-Гривночка? (Працівник Микола віддав Гривночку хазяйці кафе Ірині, заплативши за смачний обід).

Нехай учень, що грає роль працівника Миколи, відведе Гривночку до хазяйки кафе Ірини, взявши в неї картку з написом «Обід».

Тепер Гривночка стоїть поруч із хазяйкою кафе Іриною.

Д) Куди далі йде Дівчинка-Гривночка? (Хазяйка кафе віддає її підприємцю Володимиру Вікторовичу, купивши в нього вітрину-холодильник).

Учениця, що грає роль хазяйки кафе Ірини, підводить Гривночку до підприємця Володимира Вікторовича і залишає її в обмін на картку з написом «Вітрина-холодильник».

Тепер Гривночка стоїть поруч із підприємцем Володимиром Вікторовичем.

Е) Куди Гривночка направляється тепер? (Гривночка повертається до вже знайомої їй Валентини Іванівни, у якої підприємець Володимир Вікторович купив молоко для своїх дітей).

Учень, що грає роль Володимира Вікторовича, бере за руку Гривночку та веде її до фермера Валентини Іванівни, одержавши замість неї картку з написом «Молоко».

Тепер Гривночка знову стоїть поруч із фермером Валентиною Іванівною.

  1. Поясніть класу, що обмін товарами, послугами, ресурсами та грошима називається кругообігом економічної діяльності. Підкресліть, що реальний обмін товарами, послугами і ресурсами відбувається за допомогою грошей, які полегшують його.

  2. Обговоріть:

А) Чи нагадує шлях Дівчинки-Гривночки коло? (Так).

Б) Щоразу, коли Гривночку кому-небудь віддавали, що одночасно із цим відбувалося? (Кожний персонаж в обмін на Гривночку щось одержував).

В) Що було виміняно на Гривночку? (Плаття, праця, обід, вітрина-холодильник, молоко).

Г) Хто з дійових осіб представляв фірми (підприємства)? (Фермер Валентина Іванівна, власник магазину Сергій Борисович, хазяйка кафе Ірина, підприємець Володимир Вікторович).

Д) Що купили фірми для подальшого виробництва товарів і послуг? (Працю і вітрину-холодильник).

Е) Які товари чи послуги продали ці фірми? (Молоко, плаття, обід, вітрину-холодильник).

Ж) Що купили домашні господарства для задоволення своїх потреб? (Плаття, обід, молоко).

З) Що змушені були продати домогосподарства? (Працю).

И) Які дійові особи нашого ринкового кругообігу виконували ролі і фірм, і домогосподарств? (Фермер Валентина Іванівна як продавець молока – це фірма, а як покупець плаття – домогосподарство; підприємець Володимир Вікторович як продавець вітрини-холодильника – це фірма, а як покупець молока для дітей – домогосподарство).

  1. Об’єднайте учнів у групи по 5 чоловік. Роздайте кожній групі ножиці, гостро відточений олівець, комплект елементів колеса кругообігу (Додаток 2А-В).

  2. Прочитайте вголос всьому класу інструкцію з виготовлення колеса кругообігу (Додаток 3) і дайте час для його виготовлення в кожній групі.

Готове колесо кругообігу повинно мати такий вигляд, як показано на рисунку.

  1. К оли колесо кругообігу в кожній групі буде готове, запропонуйте учням розподілити між собою ролі фермера Валентини Іванівни, власника магазину Сергія Борисовича, працівника магазину Миколи, хазяйки кафе Ірини та підприємця Володимира Вікторовича. Передаючи модель колеса кругообігу один одному, учні, кожний у відповідності зі своєю роллю, продемонструють, як Дівчинка-Гривночка рухається за стрілкою годинника, в той час як товари, послуги і ресурси рухаються в протилежному напрямку.

  2. Обговоріть:

А) Чому ця схема називається «Колесо кругообігу»? (Схема демонструє потік грошей, товарів, послуг і ресурсів як рух по колу).

Б) Який елемент рухався в цьому колі за стрілкою годинника? (Дівчинка-Гривночка, тобто гроші).

В) Які елементи рухалися в протилежному напрямку? (Праця – трудовий ресурс; плаття, молоко, обід – споживчі товари і послуги; вітрина-холодильник – капітальний ресурс).

14. Покажіть слайд «Кругообіг економічної діяльності» (Додаток 4). Обговоріть:

А) Назвіть представників двох груп учасників нашої економічної системи? (Домашні господарства (приватні особи та родини) і фірми).

Б) На яких двох ринках відбувається обмін? (На ринку товарів і послуг, де плаття, молоко, обід були виміняні на гроші, і на ринку ресурсів, де праця робітника Миколи і вітрина-холодильник були виміняні на гроші).

В) Що роблять фірми на ринку товарів і послуг? (Вони продають вироблені товари і послуги домашнім господарствам та одержують виручку від реалізації).

Г) Що роблять домашні господарства на ринку товарів і послуг? (Вони витрачають свій доход на покупку потрібних їм товарів і послуг).

Д) Що роблять фірми на ринку ресурсів? (Вони знаходять необхідну кількість всіх видів виробничих ресурсів для виробництва товарів і послуг та платять за них).

Е) Що роблять домашні господарства на ринку ресурсів? (Вони продають наявні в них ресурси і одержують доход).

ВИСНОВКИ:

Повторіть основні положення, які були розглянуті на уроці:

  • У ринковій економіці обмін ресурсами, товарами і послугами відбувається між покупцями та продавцями на ринках;

  • Ключові ринки – це ринок товарів і послуг та ринок виробничих ресурсів;

  • Основними покупцями і продавцями в ринковій економіці є домогосподарства й фірми;

  • Домогосподарства і фірми відіграють роль покупців або продавців залежно від того, на якому ринку вони діють;

  • Домашні господарства і фірми одержують потрібні їм товари, послуги та ресурси в обмін на гроші.

ОЦІНЮВАННЯ:

Роздайте кожному учню або групі учнів по одній копії завдання «Кругообіг економічної діяльності» (Додаток 5). Запропонуєте учням виконати завдання. Перевірте правильність виконання.

Відповіді на завдання «Кругообіг економічної діяльності», яке міститься у Додатку 5.

ДОДАТОК 1