Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки Мод3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
1.62 Mб
Скачать

Додаток 3 «завдання – головоломка»

Знайди ресурси, які «сховалися». Виділи назви капітальних ресурсів маркером жовтого кольору, природних ресурсів – зеленого, проміжних товарів – червоного. у головоломці «зашифровано» 13 слів - назв виробничих ресурсів.

К

А

П

У

С

Т

А

Н

И

А

Е

У

С

І

Л

Ь

С

Н

М

У

К

А

А

В

О

Д

А

Т

І

Н

Л

И

К

П

Л

И

Т

А

І

Ж

С

А

Н

Е

Я

М

Л

Ж

О

Л

Ц

У

К

О

Р

Й

Г

С

М

Е

Т

А

Н

А

Н

С

Ц

К

А

Р

Т

О

П

Л

Я

Ь

И

Я

К

А

С

Т

Р

У

Л

Я

С

Р

Урок 3.4 « вдала ідея для готелю „подих моря”»

ОГЛЯД:

На уроці учні знайомляться з оповіданням «Готель „Подих моря”», визначають, з яких ресурсів виробляється паперовий змій і самі, відповідно до своєї власної підприємницької ідеї, виготовляють змія. Шляхом загального голосування учні визначають, чия підприємницька ідея була найбільш вдалою.

ЦІЛІ УРОКУ:

  • Дати характеристику підприємницьким здібностям як виробничому ресурсу, що об’єднує всі інші ресурси в процесі виробництва;

  • Проілюструвати процес суспільного вибору як «голосування грішми» за втілену підприємницьку ідею.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Ресурси, виробничі ресурси, трудові ресурси, капітальні ресурси, проміжні товари, підприємницька ідея, підприємницькі здібності.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок

МАТЕРІАЛИ:

  • Оповідання «Готель „Подих моря”» (Додаток 1);

  • Кольоровий папір, ножиці, клей, кольорові фломастери – для кожного учня;

  • По 3 картки для голосування – для кожного учня;

  • призи для переможців (по можливості).

ХІД УРОКУ:

  1. Прочитайте учням оповідання «Готель „Подих моря”» (Додаток 1).

  2. Обговоріть з учнями:

А) Де був розташований готель? (Високо на скелі, на березі затоки «На семи вітрах»).

Б) Хто постійно жив у готелі? (Пані Пірсон, що управляє готелем, її помічник Генрі, покоївка Хільда та онук Генрі – Сем).

В) Навіщо був побудований готель? (Щоб люди приїжджали сюди відпочивати).

Г) Що надавав готель відпочиваючим – товар чи послугу? (Послугу).

Д) Чи багато відпочиваючих зупинялося в готелі? Чи багато людей хотіло купити саме цю послугу? (Ні. Усі, хто приїжджав сюди, незабаром від’їжджали).

Е) Чому люди не хотіли залишатися в готелі? Може, їм пропонували послуги низької якості – наприклад, не прибирали в кімнатах, несмачно годували? (Ні, в усьому був винуватий вітер. Через вітер не можна було купатися, ловити рибу, відпочивати на балконі готелю. Тому люди їхали звідси).

Ж) Якщо відпочиваючих у готелі не було і ніхто не хотів купувати таку послугу, що змушена була б зробити місіс Пірсон з готелем? (Закрити його).

З) Яка ідея спала на думку Сему? (Зробити повітряного змія).

И) Навіщо Сем зробив повітряного змія? (Він хотів розвеселити місіс Пірсон, відволікти її від сумних думок про закриття готелю).

К) Які ресурси використав Сем для того, щоб зробити повітряного змія? (Волосінь, зламану вудку, обрізки тканини, фарби, нитки для швейної машини – все це сировина, проміжні товари. Пір'я боа – це природний ресурс. Ножиці, швейна машинка, щітки – це капітальні ресурси. Праця Сема – це трудовий ресурс. Сем представляв і такий ресурс, як підприємницькі здібності: адже виготовляти повітряного змія – це його власна ідея).

Л) Який унікальний природний ресурс необхідний для того, щоб запустити повітряного змія? (Вітер). Чи був цей ресурс у розпорядженні Сема, Генрі, Хільди й місіс Пірсон? (Так, бриз дув з моря одинадцять місяців на рік).

3. Поясніть дітям, що сама ідея – використати вітер і повітряних зміїв для залучення відпочиваючих у готель – це новаторська ідея, підприємницький підхід. Підкресліть, що природні, капітальні й трудові ресурси для виробництва повітряних зміїв були в готелі «Подих моря» і раніше. Але, щоб поєднати всі ці ресурси й почати виготовляти зміїв, які приваблять відвідувачів, потрібний був такий важливий ресурс, як підприємницькі здібності.

  1. Напишіть на дошці «ПІДПРИЄМЕЦЬ». Попросіть дітей визначити, чим підприємець відрізняється від інших людей. Допоможіть дітям прийти до висновку, що у підприємця є нові ідеї щодо удосконалення процесу виробництва товарів і послуг. Крім того, підприємець іде на ризик: його ідея може принести йому або вигоду, або збитки.

  2. Попросіть дітей згадати, яких повітряних зміїв робили в готелі «Подих моря». Чи всі вони були однакові? (Ні. Вони були різні за формою, кольором і розмірами. Були змії у формі метелика, у формі етажерки, у формі дракона; прикрашені стрічечками, зірочками й смужками кольорової матерії; були круглі і квадратні; великі й малі; були блакитні, червоні, зелені й золотаві).

  3. Запропонуйте учням самостійно подумати над тим, якого повітряного змія вони самі хотіли б запустити в небо. Якої форми буде цей змій? Якого кольору? Якого розміру? Не обговорюйте ці ідеї, нехай кожний придумає свій власний проект.

  4. Роздайте дітям кольоровий папір, ножиці, клей, кольорові фломастери. Поясніть, що за допомогою цих ресурсів кожний учень зможе створити свого повітряного змія. Підкресліть, що в класній кімнаті, звичайно, ніхто не зможе запустити повітряного змія, тому його «літальні» якості враховуватися не будуть. Основна увага повинна бути приділена дизайну, зовнішньому вигляду, оформленню повітряного змія. Дайте час для виконання завдання. (Можливий варіант: повітряного змія зробити на уроці праці, а потім на уроці економіки продовжити обговорення).

  5. Коли повітряні змії будуть готові, попросіть дітей розмістити їх на класній дошці або на стіні, щоб усі могли бачити.

Обговоріть:

А) Які ресурси були використані для виготовлення цих повітряних зміїв?

Б) Які із цих ресурсів – природні, які – капітальні, які – трудові? Які проміжні товари були використані?

В) Чи було використано при створенні повітряних зміїв такий ресурс, як підприємницькі здібності? (Так, адже в кожного була своя ідея створення повітряного змія).

9. Поясніть учням, що підприємець завжди йде на ризик – його нова ідея може сподобатися покупцям і принесе значну вигоду, а може й не сподобатися, і тоді у підприємця будуть збитки.

Обговоріть:

А) Підприємницька ідея – запускати повітряних зміїв – принесла вигоду готелю «Подих моря»? (Так, тому що тепер багато відпочиваючих хотіло зупинитися саме в цьому готелі. Вони платили за послуги й готель мав великі доходи).

Б) Якби ідея запускати повітряних зміїв не сподобалася відпочиваючим, що сталося б з готелем? (Тоді місіс Пірсон, Генрі, Хільда й Сем запускали б зміїв для власного задоволення, а готель довелося б закрити).

В) Хто вирішує – чи була підприємницька ідея вдалою чи ні, принесе вона підприємцю вигоду чи збитки? (Врешті-решт це вирішують споживачі. Якщо їм подобається ідея і вони готові платити за новий продукт – виходить, підприємницька ідея була вдалою. І навпаки: якщо споживачам не подобається новий продукт і вони не хочуть його купувати – значить, підприємницька ідея була невдалою).

  1. Поясніть учням, що зараз ви всі разом будете визначати, чия підприємницька ідея створення повітряного змія була найбільш вдалою. Роздайте кожному учневі по 3 однакові картки для голосування. Поясніть, що можна віддати одну, дві або всі три картки за повітряного змія, який сподобався. Переконайтеся, що діти усвідомили всі можливі варіанти, які можуть виникнути при голосуванні:

– я можу віддати всі 3 картки за одного повітряного змія, що подобається мені набагато більше, ніж інші;

– я можу віддати 2 картки за одного змія, що сподобався мені найбільше та 1 картку ще за одного змія, який мені теж подобається, але трохи менше;

– я можу віддати по одній картці за кожного з трьох повітряних зміїв, які мені сподобались.

Підкресліть, що віддавати картки за свого власного змія строго забороняється.

  1. Проведіть голосування, вказуючи по черзі на розміщених на дошці зміїв і задаючи щоразу запитання: «Хто хотів би придбати цього повітряного змія?» Після кожного раунду голосування збирайте всі картки, віддані за даний екземпляр змія, перераховуйте їх і записуйте отримане число біля змія на дошці.

  2. Підведіть підсумки. Визначте, який змій набрав найбільшу кількість карток. Якщо виявиться, що декілька зміїв набрали однакову кількість карток, проведіть другий тур голосування. Для цього знову роздайте учням картки, але цього разу – по одній. Свою картку («свій голос») кожний повинен віддати тільки за одного змія з тих, які набрали однакову кількість голосів у першому турі. Якщо ж і в цьому випадку голоси розподілятися порівну, зробіть разом з учнями висновок, що обидві підприємницькі ідеї виявилися самими вдалими. Нагородіть невеликим призом переможця (або переможців) – автора (авторів) самої вдалої підприємницької ідеї.

  3. Поясніть, що аналогічний процес «голосування» за саму вдалу підприємницьку ідею відбувається і в економіці, у реальному житті. Тільки люди «голосують» своїми грішми – вони купують те, що їм подобається (тим самим визнають, що підприємницька ідея по виробництву цього товару була вдалою) або не купують те, що їм не подобається (виходить, у цьому випадку підприємницька ідея була невдалою). Визнана споживачами підприємницька ідея принесе підприємцеві значну вигоду.

  4. Переконайтеся, що учні зрозуміли характерні риси такого ресурсу як підприємницькі здібності: наявність нової підприємницької ідеї та здатність йти на ризик, тобто бути готовим як до отримання значної вигоди, так і до великих збитків.

ВИСНОВКИ:

Підводячи підсумки уроку, зверніть увагу на наступні положення:

  • Крім проміжних товарів, природних, капітальних і трудових ресурсів для виробництва товарів та послуг необхідний такий ресурс, як підприємницькі здібності. Саме цей ресурс об’єднує всі інші виробничі ресурси;

  • Підприємця характеризує не тільки наявність нових ідей, але й здатність іти на ризик, відповідати за прийняті рішення або отриманою вигодою, або понесеними збитками.

ОЦІНЮВАННЯ:

Попросіть учнів навести приклади того, як вони самі, члени їхніх родин, знайомі дорослі люди проявляли свої підприємницькі здібності. Що нового було в їхніх підприємницьких ідеях? На який підприємницький ризик вони йшли?

ДОДАТОК 1

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]