
- •Урок 3.1 «було виготовлено... Для цього знадобилось...»
- •Висновки:
- •Назви та намалюй
- •Назви та намалюй
- •Урок 3.2 «галерея мистецьких шедеврів»
- •«Лист родині»
- •Для виробництва _____________________________________________
- •Варіант оформлення виставки
- •Урок 3.3 «що нам потрібно, щоб нагодувати гостей варениками»
- •Хід уроку:
- •Додаток 3 «завдання – головоломка»
- •Урок 3.4 « вдала ідея для готелю „подих моря”»
- •Готель „подих моря”
- •Урок 3.5 «із багатьох – одне, з одного - багато»
- •Урок 3.6 «такі різні професії: впізнай мене!»
- •Зразок «маски лікаря»
- •Інструкція для виготовлення «маски»
- •Питання для гри «впізнай мене»
Модуль 3. Виробничі ресурси та обмеженість
Урок 3.1 «було виготовлено... Для цього знадобилось...»
ОГЛЯД:
Учні працюють у групах, складаючи список ресурсів, необхідних для виробництва товарів і послуг, зображених на виданих малюнках, а потім класифікують ці ресурси.
ЦІЛІ УРОКУ:
Визначити виробничі ресурси, які необхідні для виробництва конкретних товарів і послуг;
Пояснити, що виробництво будь-якого товару чи послуги вимагає залучення різних видів ресурсів;
Ідентифікувати природні, капітальні, трудові ресурси, проміжні товари й підприємницькі здібності.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:
Виробник, виробничі ресурси, природні ресурси, трудові ресурси, капітальні ресурси, проміжні товари, підприємницькі здібності.
НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок
МАТЕРІАЛИ:
заготовлені для кожної групи великі аркуші паперу (формату А3), у верхній частині яких розміщені зображення готового товару або послуги (як приклад див. Додаток 1А–В);
жовтий, зелений, червоний і синій маркери - для кожної групи;
таблиця для оцінювання (Додаток 2, Додаток 3).
ХІД УРОКУ:
Урок вимагає попередньої підготовки матеріалів. Візьміть стільки великих аркушів паперу (формату А3), скільки груп буде працювати в класі (оптимальна кількість учасників у групі – 3-4 учні). У верхній частині кожного аркуша напишіть слова: «Було ВИГОТОВЛЕНО». Потім розмістіть зображення товару або послуги (наприклад: будинок, шоколадка, реклама послуг стоматолога тощо). Це зображення можна намалювати, а можна вирізати з рекламних сторінок газет або журналів. Чим яскравішим буде зображення, тим краще. Під картинкою напишіть наступне: «для цього знадобилось...». Зразки аркушів із завданнями для груп представлені у Додатку 1А–В.
2. Поясніть учням, що для виробництва товарів і послуг необхідні ресурси. Ресурси – це все те, що потрібно для виробництва товарів або послуг. Наведіть приклади. (щоб виготовити олівець, необхідні графіт, дерево, спеціальні верстати і устаткування, праця людей). Попросіть учнів навести аналогічні приклади.
3. Скажіть дітям, що вони будуть працювати в групах, щоб з'ясувати, що необхідно для виробництва того або іншого товару (послуги). Об’єднайте клас в невеликі групи (бажано по 3-4 учні в кожній). Кожній групі дайте аркуш із завданням (підготовлений за прикладом Додатку 1А-В). Поясніть, що кожна група повинна написати на своєму аркуші все, що було необхідно для виробництва зображеного на малюнку товару чи послуги. Попросіть кожну групу визначити, хто з учнів - членів групи буде вести записи. Дайте учням необхідний час для обговорення і виконання завдання.
4. Коли групи будуть готові, зберіть аркуші із виконаними завданнями і розвісьте їх на дошці або на стіні. Попросіть представників кожної групи вийти до своїх робіт і представити результати колективної роботи за наступною схемою: «Наша група одержала завдання визначити, що треба було для виробництва... Ми вважаємо, що ... – це товар/послуга. Щоб його виготовити, необхідні такі ресурси:...».
5. Після презентації кожної групи не забувайте запитувати інших учнів, чи згодні вони з названими ресурсами, чи нічого не забула назвати дана група.
УВАГА! типова помилка!
Зазвичай, учні правильно називають необхідні для виробництва види сировини, різноманітні машини й устаткування, але при цьому забувають назвати такий ресурс, як людська праця. Помітивши таку помилку, запропонуйте учням уявити, що вся необхідна сировина є, всі прилади та інструменти у робочому стані, але поки до них не буде докладена людська праця, всі ці ресурси будуть залишатися просто купою металу або запасами на складі. Підкресліть, що людська праця – не менш важливий виробничий ресурс, ніж інші ресурси.
УВАГА! типова помилка!
Діти називають гроші виробничим ресурсом. Поясніть, що гроші – ресурс, але не виробничий. Самі по собі гроші нічого не виробляють. Але на гроші можна купити необхідні виробничі ресурси. Нас же цікавлять саме виробничі ресурси, тобто ресурси, необхідні для виробництва. Гроші – фінансовий ресурс.
6. Поясніть учням, що всі виробничі ресурси в економіці поєднуються в такі групи: природні ресурси (вода, повітря, ґрунти, корисні копалини), капітальні ресурси (верстати, машини, устаткування), трудові ресурси (людська праця). Для виробництва часто використовуються проміжні товари – це товари, які вже пройшли попередню первинну обробку і готові для подальшого використання у виробництві. Так, наприклад, для виробництва хліба потрібне борошно. Борошно – це не природний ресурс. Адже спочатку треба виростити зерно, потім його обробити і тільки тоді з нього можна виготовити борошно. Тобто, борошно – це і є проміжний товар, з якого виготовляють хліб. Для виробництва проміжних товарів теж необхідні ресурси – природні, капітальні, трудові.
УВАГА! Типова помилка!
Зверніть увагу учнів на трудові ресурси. Ми НЕ включаємо в це поняття діяльність підприємців – тих, хто організував виробництво, купив сировину й устаткування, найняв працівників, тобто об'єднав всі ресурси для виробництва товару або послуги. Така здатність людини має назву підприємницькі здібності. Для підприємця характерний пошук нових ідей і готовність іти на ризик. Ризик полягає в тому, що підприємець може одержати або вигоду, або збитки від реалізації своєї підприємницької ідеї, чи від виробництва нового удосконаленого товару (послуги). Більш докладно підприємницькі здібності, як виробничий ресурс, розглядаються в уроці 3.4 «Вдала ідея для Готелю „Подих моря”».
7. Роздайте кожній групі набори із жовтого, зеленого, червоного і синього маркерів. Кожна група на своєму аркуші повинна підкреслити зеленим маркером – всі природні ресурси; червоним – всі капітальні ресурси; синім – трудові ресурси (праця працівників-фахівців); жовтим – проміжні товари.
Дайте час для виконання завдання. Дозвольте групам, при необхідності, доповнювати перелік ресурсів на аркушах із завданнями. Зверніть увагу, що для виробництва кожного товару (послуги) потрібний такий вид виробничих ресурсів, як підприємницькі здібності.
8. Запропонуйте іншим учням від кожної групи, хто не відповідав раніше, розповісти, які ресурси до якого виду були віднесені і що саме учні визначили як проміжні товари.
УВАГА! Типова помилка!
Навчившись виділяти проміжні товари, необхідні для конкретного виробництва, учні можуть зробити хибний висновок, що природні ресурси для деяких виробництв взагалі не потрібні. Зверніть увагу учнів, що завод, фабрика, поліклініка або банк розташовані на певній земельній ділянці – а це природний ресурс. Крім того, у багатьох виробництвах використовуються такі природні ресурси як вода та повітря.
9. Зверніть увагу учнів на те, що кожна група використала фломастери всіх кольорів. Це означає, що для виробництва всіх товарів та послуг необхідні і природні, і капітальні, і трудові ресурси, і підприємницькі здібності, і проміжні товари.