- •Урок 1.1 «як багато у нас потреб»
- •Додаток 3 історія перша, у якій Жучок Сонечко дізнається, як багато у нас потреб
- •Урок 1.2 «у кубики граємо – потреби вивчаємо»
- •Додаток 1а
- •Урок 1.3 «різні ролі – різні і потреби»
- •Команда № 1
- •«Більбоке»
- •«Хто ведучий?»
- •«Світлофор»
- •Команда № 2
- •«Штандер»
- •«Зайці й морквина»
- •«Риба, птах, звір»
- •«Хрестики-нулики»
- •Команда № 3
- •«Вибивний»
- •«Обскубана курочка»
- •«Хто більше»
- •«В гостях і вдома»
- •Команда № 4
- •«Вудка»
- •«Каблучка»
- •«Морський бій»
- •Фактори, що впливають на потреби (потреби в їжі / потреби в одязі) (вибери щось одне, виділи і наведи приклади. Заповни таблицю)
- •Урок 1.5 «чарівна квіточка виконує бажання»
- •Процес виготовлення чарівної Квіточки
- •Готовий Вигляд
Фактори, що впливають на потреби (потреби в їжі / потреби в одязі) (вибери щось одне, виділи і наведи приклади. Заповни таблицю)
Фактори, що впливають на потреби |
Конкретний приклад потреби |
1. Кліматичні умови
|
На Півночі існує потреба в теплому хутряному одязі. Твій приклад: |
2. Вікові ознаки
|
|
3. Статеві ознаки
|
|
4. Національні особливості
|
|
5. Конкретні (особливі) умови
|
|
6. Індивідуальні уподобання
|
|
Урок 1.5 «чарівна квіточка виконує бажання»
ОГЛЯД:
Учитель обговорює з дітьми казку В. Катаєва «Цветик-семицветик» (назву казки подано російською мовою), в якій розповідається про те, як дівчинка Женя просить чарівну квітку виконати її найзаповітніші бажання. Діти виготовляють із паперу свою «квіточку» і вирішують, які бажання вони загадали б чарівній квітці.
ЦІЛІ УРОКУ:
Показати різноманітність потреб;
Класифікувати потреби за різними ознаками (критеріями);
Пояснити, чому потреби безмежні;
Показати, що значимість (вагомість) потреб визначається з позиції особистої вигоди (інтересу) кожної окремої людини.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:
Потреби, види потреб, різноманітність потреб, безмежність потреб.
НЕОБХІДНИЙ ЧАС:
1 урок, якщо Чарівна Квіточка виготовлена напередодні вдома самостійно або на уроці праці;
2 уроки, якщо виготовлення Квіточки планується в класі.
МАТЕРІАЛИ:
шаблон для виготовлення макета Чарівної Квіточки для кожного учня (Додаток 1);
кольоровий папір для кожного учня;
ножиці для кожного учня;
клей для кожного учня;
текст казки В.Катаєва «Цветик-семицветик» (назву подано російською мовою).
ХІД УРОКУ:
Прочитайте казку В. Катаєва «Цветик-семицветик» з учнями в класі або попросіть їх заздалегідь прочитати її вдома (у цьому випадку перевірте за допомогою питань, чи дійсно діти прочитали казку і знайомі з її змістом). Нагадайте дітям, що потреба - це бажання мати що-небудь, відчуття нестачі чого-небудь.
Обговоріть:
А) Які бажання дівчинка Женя просила виконати Чарівну Квіточку? (Опинитися вдома з бубликами; склеїти розбиту мамину вазу, відправитися на Північний Полюс; повернутися назад додому; щоб усі іграшки на світі належали Жені; щоб всі іграшки відправилися назад у магазини; щоб видужав хворий хлопчик Вітя).
Б) Чи всі пелюстки Квіточки Женя використала раціонально? Як би використав чарівні пелюстки ти, опинившись на місці Жені? (Підведіть дітей до висновку про те, що необхідно думати про наслідки прийнятих рішень, про результати, до яких приведе задоволення потреб і бажань. Наприклад, Жені захотілося одержати всі іграшки на світі, але хіба це зробило її щасливою? Ні. Більше того, вона змушена була витратити дві дорогоцінних пелюстки, щоб іграшки потрапили до неї, а потім щоб вони забралися геть. Щось схоже відбулося і з бажанням потрапити на Північний Полюс і повернутися назад. Вигода від виконання таких бажань, врешті-решт, була набагато меншою, ніж витрати – це втрата ще однієї чарівної пелюстки).
В) Яке із усіх бажань дівчинки Жені тобі сподобалося найбільше і чому? (Відповіді можуть бути різними. Якщо діти не називають бажання «Щоб видужав хлопчик Вітя», тоді треба поговорити з учнями про це бажання, з’ясувати, чим воно відрізнялося від попередніх).
4. Нагадайте дітям, які існують потреби. Попросіть учнів пояснити, чим відрізняються фізіологічні потреби від соціальних, особисті потреби від групових.
5. Запропонуйте дітям пофантазувати і уявити, що в кожного з них теж є Чарівна Квітка. Які бажання кожний з учнів загадав би для чарівної квітки? (Відповіді можуть бути різними). Попросіть учнів обґрунтувати свої бажання й визначити, до якого класу належать ці потреби (особисті, групові, фізіологічні, соціальні...).
6. Запропонуйте дітям зробити свою Чарівну Квіточку з різнокольоровими пелюстками. Зразок викрійки подано у Додатку 1. Переконайтеся, що діти зрозуміли послідовність виготовлення Квіточки. Допоможіть дітям виготовити власну Квіточку. Зверніть увагу учнів, що кожна Квіточка повинна мати червону, синю, жовту, зелену, фіолетову, блакитну і жовтогарячу пелюстки. Скажіть, що Ви маєте намір використати Чарівну Квіточку для оцінювання їхніх знань.
ВИСНОВКИ:
Зверніть увагу на наступні моменти:
Потреби різноманітні.
Всі потреби можна класифікувати по ряду ознак: фізіологічні, соціальні, групові, особисті.
Потреби безмежні. Задоволення одних потреб викликає появу нових.
У кожної людини свої потреби і визначає вона їх з погляду власної вигоди і витрат.
ОЦІНЮВАННЯ:
Поясніть класу, що тепер вони будуть працювати зі своїми Квіточками. Кожний учень повинен написати:
на пелюстках червоних кольорів – особисті фізіологічні потреби,
на пелюстках синіх кольорів – особисті соціальні потреби,
на пелюстках жовтих кольорів – групові потреби родини,
на пелюстках зелених кольорів – групові потреби школи,
на пелюстках фіолетових кольорів – суспільні потреби жителів міста (села),
на пелюстках блакитних кольорів – суспільні потреби громадян усієї країни,
на пелюстках жовтогарячих кольорів – потреби людей всієї планети.
Дайте дітям час на виконання цього завдання.
Обговоріть з учнями результати виконання завдання. Перевірте правильність виконання за допомогою питань.
Запропонуйте учням вибрати три «найважливіші пелюстки», тобто три найважливіших бажання (з їхнього погляду).
У жодному разі не критикуйте вибір учнів!
Попросіть їх прокоментувати своє рішення. Які потреби (фізіологічні, соціальні, групові, особисті) виявилися обраними? Організуйте обговорення таким чином, щоб учні прийшли до висновку: у різних людей – різні потреби.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Запропонуйте дітям розпитати дорослих (членів родини, сусідів, знайомих), які потреби у них були в шкільному віці. Потім необхідно порівняти список цих потреб зі списком своїх бажань. Попросіть дітей подумати, чим викликані схожість і відмінність у двох списках.
ДОДАТОК 1
