Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки Мод1.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
6.11 Mб
Скачать

Модуль 1. Потреби безмежні

Урок 1.1 «як багато у нас потреб»

ОГЛЯД:

Учні читають Історію Першу з книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка» про те, як багато у нас потреб; працюють у групах і самостійно; аналізують різні потреби; роблять висновки про те, що потреби людей різноманітні і їх дуже багато.

ЦІЛІ УРОКУ:

  • Проілюструвати різноманітність потреб людей;

  • Ідентифікувати фізіологічні потреби людини;

  • Визначити відмінність між економічними та неекономічними потребами;

  • Продемонструвати, що потреби людей безмежні.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Потреби, фізіологічні потреби, економічні та неекономічні потреби, безмежність потреб.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1-2 уроки

МАТЕРІАЛИ:

  • Історія Перша з книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка» (Додаток 3);

  • картинка «Біля річки» для кожного учня (Додаток 1);

  • таблиця «Неекономічні та економічні потреби» для кожного учня (Додаток 2);

  • магнітофон і касета зі скрипковою музикою;

  • аркуші паперу для кожного учня;

  • кольорові олівці для кожного учня.

ХІД УРОКУ:

  1. Запитайте в учнів: чи завжди вони отримують те, що хочуть? Попросіть їх назвати щось, що вони останнім часом дуже хотіли мати і одержали. Запишіть відповіді на дошці. Покажіть, як багато всього різного хочуть учні.

  2. Запитайте, чи означає це, що учні тепер більше нічого не хочуть? (очевидна відповідь – ні).

  3. Скажіть учням, що сьогодні вони познайомляться із Жучком Сонечком і довідаються про різноманітність потреб. Прочитайте Історію Першу (10 хв.) і обговоріть з учнями наступні питання:

А) Що ми знаємо про хлопчика, разом з яким наше Сонечко їхало на велосипеді? (Хлопчик дуже хоче мати велосипед. Батьки можливо подарують йому велосипед на цей день народження. Він взяв у сусіда велосипед, щоб покататися. Йому складно відразу звикнути до чужого велосипеда).

Б) Навіщо потрібний велосипед? (Щоб кататися, отримувати від цього задоволення).

В) Що таке потреба? (Нестаток у чомусь, бажання щось одержати). Підкресліть, що бажання одержати що-небудь, наприклад велосипед, це і є потреба. Напишіть слово ПОТРЕБА на дошці.

Г) Як змінилися бажання (потреби) іншого хлопчика, якому вже раніше подарували велосипед? (Хлопчик раніше думав, що йому більше нічого й не потрібно крім велосипеда. А потім він захотів маленьке радіо).

Поясніть, що наші потреби змінюються. Як тільки ми задовольняємо одні потреби, з'являються інші.

Д) Які потреби називали діти в Історії? (Потреби в їжі, одязі, житлі, у сонячному світлі, повітрі, у воді, у роликових ковзанах, у ляльці Барбі, потреба викупатися в річці). Запишіть всі ці потреби на дошці.

Е) Без задоволення яких з потреб, записаних на дошці, людина не може прожити? (Без їжі, одягу, житла, сонячного світла, повітря, води). Поясніть учням, що необхідність у всьому, що потрібно для підтримки життя людини, як біологічної істоти, називають ФІЗІОЛОГІЧНИМИ потребами.

Ж) Чому діти побігли до річки? (У жаркий день їм потрібно було викупатися, у них була потреба купатися в річці).

З) Чому потребам «немає кінця»? (Коли ми одержуємо щось одне, ми починаємо бажати отримати щось інше).

  1. Поясніть, що деякі потреби можуть бути задоволені без діяльності людей з виробництва товарів та послуг. До числа таких потреб відносяться потреби в повітрі, сонячному світлі, у задоволенні від співу птахів у лісі, від сходу і заходу Сонця тощо. Скажіть, що такі потреби називаються НЕЕКОНОМІЧНИМИ. Напишіть на дошці НЕЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ. Потім поясніть, що більша частина потреб – це ЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ (напишіть на дошці). Поясніть, що економічні потребице ті потреби, для задоволення яких необхідна свідома діяльність людей, спрямована на виробництво товарів і послуг.

  2. Запропонуйте дітям розглянути малюнок «Біля річки» (Додаток 1) і виконати наступне завдання: у таблицю «Неекономічні та економічні потреби» (Додаток 2) записати і замалювати неекономічні та економічні потреби, які зображені на малюнку «Біля річки». Дайте учням 10-15 хвилин для виконання завдання.

  3. Аналізуючи виконання завдання підкресліть, що частину потреб героїв, зображених на картинці, можна задовольнити без діяльності людей з виробництва товарів і послуг (потребу в повітрі, сонячному світлі, відпочинку в приємній тіні дерева, у милуванні квітами, у задоволенні від купання в річці, від співу птахів у лісі).

Зверніть увагу, що насолода від співу птахів – це неекономічна потреба, а задоволення від музики, яку ми слухаємо чи відвідуючи концерти, чи за допомогою радіо, магнітофона – це економічна потреба. Переконайтеся, що перелік економічних потреб, які учні змогли ідентифікувати за допомогою картинки, досить повний (покататися на велосипеді, перенести речі, витертися після купання рушником, продукти та іграшки в рюкзаку, розважитися грою з м'ячем, захистити ноги від ушкоджень за допомогою взуття, використати зручний для плавання купальний костюм).

  1. Включіть магнітофон, поставте касету із записом скрипкової музики. Попросіть дітей уявити, що в клас прийшов Чарівник. З його допомогою кожний зможе подарувати щось своїм близьким. Нехай діти напишуть або намалюють усе, що вони хотіли б подарувати своїм рідним (бабусі, дідусеві, мамі, татові, сестрі, братові, кращому другу чи подрузі). Поясніть, що Чарівник зможе допомогти тільки протягом того часу, поки грає чарівна скрипка.

Нехай музика звучить протягом п'яти хвилин. Як тільки музика закінчиться, оголосіть, що час, виділений на роботу, закінчився. Організуйте обговорення:

- чи всі члени родини і друзі отримали подарунки?

- чи однакову кількість подарунків одержав кожний з них?

- хотіли б діти подарувати подарунки ще кому-небудь? Чому це не вдалося зробити? (Час обмежений, можна було малювати подарунки тільки поки грала музика).

ВИСНОВКИ:

Запропонуйте учням написати вірш про різноманітність безмежність потреб.

Підведіть підсумки за всіма розглянутими ключовими поняттями, звернувши увагу на наступні моменти:

  • Потреба – це необхідність у чому-небудь, бажання мати що-небудь.

  • Серед усіх потреб особливе місце займають потреби, без задоволення яких людина не може прожити – це потреби в їжі, одязі, житлі та інші. Їх називають фізіологічними потребами.

  • Більша частина наших потреб належить до економічних потреб, оскільки для їхнього задоволення необхідні товари та послуги, створені в процесі діяльності людини.

  • Всі потреби постійно зростають і є безмежними.

ОЦІНЮВАННЯ:

Задайте учням наступні питання:

  1. Що таке потреби? (Необхідність у чому-небудь, бажання мати що-небудь).

  2. Чи однакової потреби в людей? (Різні).

  3. Наведіть приклади своїх фізіологічних потреб. (відповіді можуть бути різними і описувати конкретні потреби в їжі, житлі й одязі).

  4. Наведіть приклади потреб, які можуть бути задоволені без діяльності людей з виробництва товарів і послуг? (відповіді можуть бути різними). Як називаються такі потреби? (неекономічні потреби).

  5. Що таке економічні потреби? (ті потреби, які можуть бути задоволені товарами і послугами, створеними людиною).

  6. Чи залишаються потреби незмінними? (ні, вони змінюються і постійно зростають).

ДОДАТОК 1

ДОДАТОК 2

Таблиця „Неекономічні та економічні потреби”

Неекономічні потреби

Економічні потреби

- Потреба в сонячному світлі

- Потреба зібрати букет лісових квітів

-

- Потреба перекусити

- Потреба пограти в м'яч

-

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]