
Розвиток творчої особистості.
УРОК ЧИТАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ.
Тема: Слухайте маму й татка, і буде все в порядку.
П’єса-казка „Гуси-лебеді” Ніни Куфко. 3-й клас.
Мета: ознайомити дітей з особливостями п'єси; удосконалювати навички виразного читання, інсценізації п'єси; розвивати уяву і фантазію, творчі здібності, навички спілкування; виховувати слухняність, повагу до близьких, взаємодопомогу.
Обладнання: ілюстрації до казки «Гуси-лебеді», маски для інсценізації, опори для висловлювань, картки-схеми, назви кімнат для проб.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
— Сьогодні ми маємо опрацювати п'єсу Ніни Куфко «Гуси-лебеді» і вивести дуже важливе для себе правило. (На дошці в темі уроку закрите слово «слухайся».)
У цьому приміщенні працюватиме театр учнів 3-го класу. У вас буде нагода ознайомитись з важкою, але цікавою професією актора.
— Хто з вас був у театрі?
— А чи хочете ви побувати там?
Мета нашого уроку — опрацювати п'єсу-казку Ніни Куфко «Гуси-лебеді», інсценувати прочитане, визначити головну думку твору, яка зашифрована в темі уроку (на дошці).
А для цього нам потрібно... (запис на дошці).
Знати: правила спілкування; що таке п’єса; особливості п'єси.
Уміти: співпрацювати; інсценувати прочитане; виразно читати; уявляти і фантазувати; аналізувати; доводити.
—Що означає виразно читати? (Використовувати мовленнєві засоби виразності.)
Табличка: тон, темп, гучність, логічний наголос, логічні паузи.
—Допоможуть вам в інсценізації міміка, жести.
—Хочете бути справжніми акторами?
—Пропоную такий план дій.
План уроку
1. Підготовча робота.
2. Антракт.
3. Репетиція вистави.
4. Інсценізація «Живі картинки».
ПІ. Актуалізація знань.
Отже , українська письменниця Ніна Куфко саме для нас написала сценарій шляхом опрацювання російської народної казки «Гуси-лебеді».
—А ви знаєте казку «Гуси-лебеді»?
Діти, щось я сумніваюсь, що саме цей твір створений для вистави. Подивіться в підручник, який за жанром цей твір?
— Що таке п’єса? ( П’єса – драматичний твір, написаний для вистави.)
Які ознаки п'єси? (Сцена, дійові особи, діалог дійових осіб, монолог, ремарки.)
Ремарка — пояснення автора до тексту п 'єси, яке стосується обстановки, поведінка актора, манери говорити.
IV. Застосування знань з метою формування вмінь і навичок.
Щоб вистава була цікавою для глядачів, акторам слід багато
працювати над роллю. Аби робота була легшою, попрацюймо над словами, які зустрінуться в тексті.
Словникова робота.
а) Читаємо «луною»:
метке веліла
котичок кульгає
крашанки Великдень
вклонись зустрічають
ґанок людожери
б) Поясніть слова: словничок
метке (швидке, енергійне);
людожери (казкові істоти, що можуть з'їсти людину).
в) Підберіть синоніми до слів:
веліла (наказала);
кульгає (шкутильгає);
Великдень (Пасха).
Наступний етап нашої роботи — обрати акторів, без яких неможлива наша вистава . Перечитайте перелік дійових осіб п'єси. Оберіть кожний собі героя, роль якого ви хотіли б зіграти. Але вибираючи, подумайте, чи зможете ви передати особливості саме цього героя.
Читання тексту п'єси мовчки.
Вдумливо, добираючи інтонацію.
Робота в групах.
—У нашому класі створені кімнати для проб артистів на роль. Актори, розійдіться по кімнатах для проб.
У кожній групі визначається режисер, який обирає актора і пропонує маску. Антракт.
Фізкультхвилннка.
Гра «Ось так».
Показують рухами.
Як живеш? — Ось так!
Як ідеш? Як біжиш? Як спиш? Як береш? Як даєш? Як граєш? Як погрожуєш? Як посміхаєшся?
Вправи під музику.
Читання в особах.
Починаємо генеральну репетицію вистави.
Актори читають п 'єсу в особах, усі слідкують і вибирають найкращого.
Завдання: визначити головних героїв п'єси і пригоди, які з ними відбувалися. Оплески акторам.
Робота над змістом.
— Хто головні герої?
— Які пригоди з ними трапились?
— Що стало причиною цього нещастя?
— Чи можна було уникнути цього лиха?
— Чи виправила дівчинка це становище?
— Хто їй допоміг?
— Хто заважав?
— Хто подобається? Чому?
— То чого вчить нас ця п'єса? Зробимо висновок і візьмемо його за життєве правило.
Яке слово зашифроване в темі?
Інсценізація «Живі картинки» (у групах).
— А зараз наш театр поділиться на окремі акторські групи.
— Виберіть у групі уривок, який вам найбільше сподобався. За допомогою жестів, міміки зобразіть цей уривок, а інші групи розпізнають дію, яка відбулась на сцені.
Дякуємо акторам.
Оплески.