Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практикум з психокорекції _лаборторні_.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
479.23 Кб
Скачать

Хід заняття.

  1. Обговорення теоретичних питань і проведення мініколоквіуму (або тестового контролю) з характеристики основних концепцій походження психосоматичних розладів (за С.Кулаковим).

  2. Ознайомлення із специфікою проведення діагностичної бесіди і інтерв’ю в роботі з психосоматичними пацієнтами; проведення і аналіз структурного інтерв’ю по Кернбергу (етапи проведення і аналізу інтерв’ю даються за Кулаков С.А. Основы психосоматики. – СПб.: Речь, 2003, - с.258-277.

  3. Проведення і аналіз результатів методик, які використовуються в практиці роботи з психосоматичними пацієнтами: Торонтська алекситимічна шкала; опитувальник Бека; методика незакінчених речень Сакса-Сіднея, модифікована для психосоматичних хворих.

  4. Ознайомлення з іншими поширеними методиками діагностики в психосоматиці. [Джерело методик: Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005, - с.46-135.]

  5. Ознайомлення з особливостями інтерпретації психосоматичної символіки в малюнкових проективних тестах; проведення тестів «Образ себе» і «Тілесні стани» та аналіз отриманих даних. . [Джерело методик: Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005, - с.140-142.]

Форма звітності.

  1. Виконані завдання самостійної роботи.

  2. Протоколи проведення і інтерпретація результатів методик: Торонтська алекситимічна шкала, опитувальник депресії Бека, методика незакінчених речень Сакса-Сіднея, малюнкових проективних методик «Образ себе» і «Тілесні стани».

  3. Протокол проведення структурного інтерв’ю за схемою С.Кулакова (Кулаков C.А. Основы психосоматики. – СПб.: Речь, 2003, - с.258-278) з аналізом типів питань ((Кулаков C.А. Основы психосоматики. – СПб.: Речь, 2003, - с.279-288).

Література:

Посібники, підручники:

  1. Кулаков С.А. Основы психосоматики. – СПб.: Речь, 2003 – с.5-202.

  2. Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005, -с. 9-142.

  3. Хомуленко Т.Б. Основи психосоматики. - Вінниця: Нова Книга, 2009, - с.11-33.

Додаткова:

  1. Алимон Г. Психосоматическая терапия. – СПб.: Речь, 2000.

  2. Исаев Д.Н. Психосоматические расстройства у детей. – СПб.: Речь, 2000.

  3. Кернберг О. Тяжелые личностные расстройства. – М.: НФ»Класс», 2000.

  4. Мак-Вильямс Н. Психоаналитическая диагностика. – М.: НФ»Класс», 1998.

  5. Психосоматика. Взаимосвязь психики и здоровья. Хрестоматия/ Сост. К.В.Сельченок – Мн. Харвест, 1999.

  6. Ферс Г.М. Тайный мир рисунка. _ СПб.: Европейский дом, 2000.

Лабораторна робота № 4.

Тема: Психокорекційна і психотерапевтична робота психолога при психосоматичних розладах.

Мета: сформувати цілісне уявлення про специфіку психологічної допомоги при психосоматичних розладах; розкрити сутність застосування психологічної діагностики особистості у процесі постановки соматичного діагнозу; ознайомити з підходами до терапії психосоматичнтх розладів і особливостями підбору системи психокорекційних засобів для проведення роботи з психосоматичними пацієнтами.

Питання для обговорення і підготовки.

  1. Охарактеризуйте класичні та сучасні напрямки психотерапії в психосоматиці (З.Фрейд, К.Юнг, В.Райх, А.Адлер, К.Хорні, А.Маслоу, К.Роджерс, Е.Берн, Ф.Перлз, Б.Скіннер, А.Бек).

  2. Окресліть основні складові психосоматичного аналізу особистості (за Т.Хомуленко).

  3. Проаналізуйте основні питання терапії психосоматичних пацієнтів (внутрішня картина хвороби, психогенні реакції при психосоматичних захворюваннях).

  4. Охарактеризуйте основні підходи до проведення психокорекційного і психотерапевтичного впливу на при психосоматичних захворюваннях (Сугестивна психотерапія, психосинтез, гештальт-терапія, позитивна психотерапія, символ-драма, когнітивно-поведінковий підхід, транзактний аналіз, арт-терапія, психодрама, сімейна психотерапія, креативна візуалізація, нейро-лінгвістичне програмування, тілесно-орієнтована психотерапія).

Основні поняття: душа, тіло, психосоматика, конверсія, психоаналіз, тривога, органічний симптом, лібідо, відчуження, «соматична» мова, концепція «кола образів», психодинамічний конфлікт, психологічний захист, вегетативний невроз, «логіка» емоцій, емоційні сілогізми, алекситимія, ресоматизація, соматизація, теорія контролю, архетип, безсвідоме, символ, Аніма, Акімус, Тінь, Персона, ідентифікація з архетипом, ефект «мана особистості», психічна інфляція, сексуальна енергія, м’язовий панцир, ригідність мускулатури, неповноцінність органу, реакція компенсації, надкомпенсація, базальна тривога, невротична потреба, самоактуалізація, сприйняття дійсності, конконформізм, поле досвіду, самість, транзактний аналіз, структурний аналіз, трансакція, гра, сценарний аналіз, гештальт, генералізація проекції, інтеграція досвіду, біхевіоризм, когнітивізм, атрактор хвороби, персоніфікація, асоціації, візуалізація, аналогізація, мапа світу, субмодальність, репрезентативна система, якоріння, рапорт, рефреймінг.

Основні вміння: розумітись на основних категоріях і поняттях системи психосоматичних знань; орієнтуватись в різних парадигмах психосоматичного аналізу особистості; вміти застосовувати методи психодіагностики і психотерапії до аналізу і подолання психосоматичних розладів; розумітись на психологічних механізмах виникнення соматичних розладів.

Завдання для самостійної і індивідуально-дослідницької роботи.

І. Скласти термінологічний словник (глосарій) основних понять по темі.

ІІ. Конспективно опрацювати першоджерела:

  1. Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005 – с.143-169.

  2. Менделевич В.Д. Клиническая и медицинская психология. – М.: МЕДпресс-информ, 2005 – с.50-86, 229-261.

ІІІ. Опрацювати і скласти коротке резюме (формалізована схема) по сутності і специфіці проведення психотерапевтичного впливу при психосоматичних захворюваннях за посібником І.Г.Малкіної-Пих (Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005 – ч.І, розділ 3).

Хід заняття.

  1. Обговорення теоретичних понять і проведення міні-колоквіуму (або тестового контролю) з характеристики загальних питань терапії психосоматичних пацієнтів і специфіці проведення корекційного впливу в різних напрямках психотерапії.

  2. Проведення і аналіз результатів методик, які використовуються в практиці роботи з психосоматичними пацієнтами: а) клінічний опитувальник для виявлення і оцінки невротичних станів, б) шкала депресії Цунганя, в) опитувальник Гарбузова для виявлення домінуючого інстинкту. [Джерело методик: (Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005 – с.109-121].

  3. Ознайомлення із специфікою застосування в діагностиці психосоматичних розладів Мультимодального опитувальника життєвої історії А.Лазаруса.

  4. Ознайомлення з різноманітними психотерапевтичними техніками, спрямованими на подолання психосоматичних розладів і проведення окремих з них [Джерело методик: (Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005 – с.196-689].

Форма звітності.

  1. Виконані завдання самостійної роботи.

  2. Протоколи проведення виконаних психодіагностичних методик з аналізом отриманих результатів.

  3. Порівняльний аналіз психотерапевтичних технік, які застосовуються при психосоматичних розладах ( в межах технік проведених на лабораторному занятті).

Література.

Посібники, підручники.

  1. Малкина-Пых И.Г. Психосоматика: Справочник практического психолога. – М.: Изд-во ЭКСМО, 2005 – с.143-689.

  2. Менделевич В.Д. Клиническая и медицинская психология. – М.: Медпресс-информ, 2005 – с.50-86, 229-261.

Додаткова.

  1. Алимон Г. Психосоматическая терапия. –СПб.: Речь, 2000.

  2. Исаев Д.Н. Психосоматические расстройства у детей. – СПб.: Речь, 2000.

  3. Кернберг О. Тяжелые личностные расстройства. –М.: НФ «Класс», 2000.

  4. Мак-Вильямс Н. Психосоматическая диагностика. – М.:НФ «Класс», 1998.

  5. Психосоматика. Взаимосвязь психики и здоровья. Хрестоматия / Сост. К.В.Сельченок – МН.: Харвест, 1999.

  6. Старшенбаум Г.В. Психосоматика и психотерапия. – М.: Изд-во Ин-та психотерапии, 2005 – с.6-355.