Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3665_1.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
06.01.2020
Размер:
17.79 Mб
Скачать
  1. Підскоки, перескоки й стрибки, повороти і присядки.

Підскоки можна виконувати на двох ногах або на одній нозі; при цьому виконавець опускається на ту ж ногу, на якій підскочив.

Перескоки роблять з однієї ноги на другу, з двох ніг на одну, з однієї ноги на обидві.

Стрибки виконуються вгору, або в довжину. Ноги під час стрибка піднімаються вгору і підтягуються до корпусу.

Повороти роблять на чверть кола, на півкола або на повне коло. Поворот на повне коло і більше називають обертом.

Присядки можуть бути двох видів: напівприсядки і глибоке присідання.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Повторення позицій та положень ніг, кроків, підскоків, перескоків, стрибків, поворотів, присідань по кілька раз на середині залу та по колу.

V. Підбиття підсумків уроку

Заключна бесіда.

  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Які основні жанри українського народного танцю?

  • Яке значення мали хороводи раніше?

  • Чим відрізняються сюжетні танці від побутових?

  • Повторіть будь ласка позиції ніг в народному танці. Основні кроки.

Vі. Домашнє завдання.

Повторити та відпрацювати позицій та положень ніг, кроки, підскоки, перескоки, стрибки, повороти, присідання.

VІІ. Уклін.

Урок №24

Тема. Український танець „ Херсонський гопак”.

Мета: розширити практичні знання та навички учнів у вивченні українського народного танцю; активізувати пізнавальну діяльність учнів, розширювати їхній кругозір, розвивати відчуття ритму, відчуття простору, співпрацю колективу, як одного цілого; привернути увагу учнів до збереження та примноження традицій нашого народу.

Обладнання: музичний центр, записи народної музики, відеозаписи українських народних танців у виконання відомих танцювальних колективів.

Тип уроку: вивчення та узагальнення знань.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Уклін. Повторення народного тренажу та основних рухів притаманних гопаку.

ІІ. Мотивація навчання школярів.

1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

2. Вивчення танцю.

Херсонський гопак

У танці беруть участь чотири дівчини і один хлопець.

До початку танцю дівчата стають попарно за останньою правою кулісою і з’єднують перед собою навхрест руки. Хлопець, поклавши руки собі на талію, стає позаду дівчат.

І фігура (8 тактів)

Н а 1-3 такти дівчата „перемінним кроком”, який починають з правої ноги виходять із-за останньої правої куліси і йдуть до середини сцени в напрямку, зазначеному на схемі 1.

На 4 такт виконують „потрійний притуп”.

Х лопець робить все те, що й дівчата.

На 5-7 такти, продовжуючи йти „перемінним кроком”, всі посуваються в напрямку авансцени.

На 8 такт, виконуючи „потрійний притуп”, пари роз’єднують схрещені перед собою руки. Потім з’єднують їх так: дівчина, яка стоїть праворуч від глядача, бере своєю правою рукою ліву руку дівчини, яка стоїть ліворуч від глядача. Вільні руки кладуть собі на талію.

ІІ фігура (8 тактів)

1-7 такт дівчата, які знаходяться в парах, „перемінним кроком”, починаючи його з правої ноги, рухаються в напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 2, і описують коло. Хлопець у цей час робить „присядку з ударом по халяві”.

На 8 такт хлопець підіймається з „присядки”, і всі учасники утворюють коло, з’єднавши руки схема 3.

ІІІ фігура (8 тактів)

Н а 1-4 виконавці „перемінним кроком2, який починають з правої ноги, йдуть по колу проти годинникової стрілки. На останню чверть 4-го такту, не роз’єднуючи рук, повертаються на 1800.

Н а 5-8 такти учасники „перемінним кроком” ідуть по колу за рухом годинникової стрілки. Н останню чверть 8-го такту дівчата з’єднують ліві руки в центрі, утворюючи малу „зірку”. Хлопець у цей час виходить з кола.

ІV фігура (8 тактів)

На 1-8 такти дівчата „простим танцювальним кроком” ідуть проти руху годинникової стрілки. Хлопець у цей час, виконуючи „колобок”, котиться по колу навкруги дівчат за рухом годинникової стрілки так, як зазначено пунктиром на схемі 4.

На кінець останнього такту учасники танцю приходять у вихідне положення ІІ фігури і роз’єднують руки.

V фігура ( 8 тактів)

Н а 1-4 такти дівчата, повертаючись обличчям одна до одної так, як зазначено на схемі 5, і розвівши руки в сторони за другою позицією, дрібними кроками, які починають з правої ноги, ставлять поперемінно ноги на каблучок і виходять у напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 5. На кінець 4-го такту вони кладуть руки собі на талію.

Одночасно хлопець, виконуючи „присядку з ударом по халяві” або „присядку з ударом по підошві” (або „просту присядку”), просувається вперед у напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 5.

На 4-й такт хлопець, притупуючи, піднімається з „присядки”.

На 5-8 такти дівчата на місці виконують рух „чобіток”, починаючи його з правої ноги. Хлопець у цей час теж на місці робить „присядку” з винесенням ноги вперед й ударом по халяві.

VІ фігура (8 тактів)

На 1-8 такти дівчата виконують на місці „малий тинок”, який починають з правої ноги. Хлопець у цей час робить „присядку” з „тинком”. Через кожні 2 такти він повертається то до однієї, то до другої пари дівчат, які у відповідь, соромлячись, трохи опускають голову й очі. На кінець останнього такту дівчата зупиняються і опускають руки вздовж корпусу. Хлопець підходить до першої дівчини, яка стоїть ліворуч від глядача, і кладе їй свою ліву руку на талію, а праву руку широко відводить у сторону. Дівчина кладе свою ліву руку на праве плече хлопця. Праву руку вона також відводить у сторону.

VІІ фігура (8 тактів)

На 1-2 такти хлопець з дівчиною, біля якої він зупинився, виконує „голубець” і два „потрійних притупи”, обертаючись з нею на 3600 проти руху годинникової стрілки. На останню чверть 2-го такту хлопець підходить до дівчини, яка стоїть першою праворуч від глядача.

На 3-4 такти вони також виконують „голубець” і два „потрійних притупи” в оберті, тільки обертаються на 3600 за рухом годинникової стрілки, відповідно міняючи руки.

На 5-8 такти повторюється все те, що виконувалося з 1-го по 4-й такти, тільки хлопець переходить до дівчат, які стоять другими ліворуч і праворуч від глядача. Інші дівчата в цей час виконують „малий тинок” на місці, який починають з правої ноги. На останню чверть 8-го такту всі з’єднавши руки, утворюють коло.

VІІІ фігура (16 тактів)

На 1-8 такти учасники кола „перемінним кроком”, який починають з правої ноги, йдуть проти руху годинникової стрілки. На останню чверть 8-го такту повертаються на 1800.

На 9-14 такти учасники кола, починаючи крок з лівої ноги, йдуть за рухом годинникової стрілки.

На 15 такт, виконуючи „потрійний притуп”, вони сходяться до центру кола і нахиляють корпус трохи вперед.

На 16 такт хлопець розриває коло, і всі, відступаючи, утворюють один ряд (схема 6). Руки вони не роз’єднують; дівчина і хлопець, що стоять крайніми, вільні руки кладуть собі на талію.

ІХ фігура (16 тактів)

На 1-16 такти учасники танцю, рухаючись „перемінним кроком”, плетуть „лісу”. Ведучим є хлопець (схема 7)

Х фігура (16 тактів)

На 1-12 такти виконавці, не порушуючи „ліси”, „перемінним кроком” ідуть за ведучим у напрямку, зазначеному пунктиром на (схемі 8).

На 13-16 такти, йдучи зі сцени за першу ліву кулісу, хлопець виконує „повзунець”, або „просту присядку”, або „присядку з обертом”.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Повторення рухів малюнка танцю під рахунок декілька разів. Постановка рухів на музику. Відпрацювання.

ІV. Підбиття підсумків уроку

Заключна бесіда.

  • Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?

  • Як виник гопак?

  • В иконати „малий тинок”.