Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
О. П. Глазова рідна мова плани-конспект.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Vі. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 30.

Урок № 4

Зв’язне мовлення

Повторення вивченого про текст і стилі мовлення.

Поняття про публіцистичний стиль. Навчальне аудіювання.

Мета: повторити вивчене про текст і його основні ознаки, функціональні стилі мовлення; дати поняття про публіцистичний стиль, ознайомити з основними ознаками стилю; формувати вміння впізнавати тексти публіцистичного стилю й визначати їхні основні стильові ознаки, формувати комунікативні вміння, зокрема аудіювання (слухання-розуміння); виховувати повагу до таких моральних якостей, як людяність і доброта; розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати вміння добирати аргументи на підтвердження тези, робити висновки за аналогією, порівнювати.

Обладнання: підручник, текст для аудіювання.

Хід уроку

І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання.

ІІ. Повторення ключових питань теми.

*Бесіда.

  • Що називається текстом?

  • У чому різниця між текстом і реченням?

  • Які основні ознаки тексту?

  • Що називається темою тексту? Головною думкою?

  • Як пов’язуються між собою речення тексту?

  • Які ви знаєте типи мовлення? Стилі мовлення?

* Робота з підручником. Опрацювання таблиць “Стилі мовлення” та “Стилі мовлення і мовні засоби” (с. 255-256).

ІІІ. Виконання вправ на повторення вивченого.

*Робота з підручником. Виконання вправи 31.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

*Пояснення вчителя.

Публіцистичний стиль – це різновид літературної мови, що використовується в суспільно-політичному житті суспільства. Він уживається у пропагандистських виступах, газетах, суспільно-політичних журналах, політичних радіо- та телепередачах.

Мета публіцистичного стилю мовлення – точно, доступно, яскраво поінформувати читача (слухача) про найважливіші події життя нашої країни та за рубежем, викликати певне ставлення до цих подій, інколи й спонукати до певних дій. Таким чином, публіцистичний стиль виконує дві функції: інформативну (повідомлення) та агітаційну (впливу).

Мета публіцистичного стилю зумовлює такі основні його ознаки: інформативність, логічність, фактографічність, образність,відверту оцінність.

Публіцистичний стиль існує в таких жанрах, як звернення, відозва, прокламація, передова стаття в газеті, огляд, інтервю, радіо-, телепубліцистика та ін.

V. Виконання вправ на закріплення.

* Прочитати. З’ясувати стиль висловлювання, свою думку обгрунтувати.

Це солодке слово – свобода... Коли Україна стала незалежною, усім здавалося, що ось тепер нарешті країна, маючи все: родючі чорноземи (їх під час війни фашистські окупанти навіть вивозили у вагонах до Німеччини), потужну промисловість (аж до космічної), багатющі на корисні копалини надра, мільйони роботящих рук – заживе вільно, заможно. І мало хто міг собі тоді уявити, скільки ще доведеться боротися за Україну в ... Україні, якими неймовірними зусиллями доведеться “пробивати” в Українській державі українську мову як державну...

Що ж, без помилок на незвіданому шляху, мабуть, не могло обійтися, не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Чи ж не час уже ці помилки виправляти? А ми й нині примудряємося наступати на одні й ті граблі... Можливо, саме тому так повільно розгортається наш (такий жаданий!) поступ уперед. Живучи у власній хаті, на своєму вільному полі, ми, на жаль, не можемо сказати, що зробили вагомі кроки до кращого майбутнього.

Але – вистоїмо! Доживемо й до 25-тої, й до 100-тої річниці Незалежності, і святкуватимуть її мільйони вільних, щасливих, заможних людей. Тож працюймо в ім’я майбутньої України!

З газети.

* Робота з підручником. Виконання вправи 33 (І,ІІ).