Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
О. П. Глазова рідна мова плани-конспект.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Урок № 3

Тема: Частини мови. Вивчені групи орфограм.

Мета: повторити й узагальнити вивчене про частини мови, удосконалювати вміння розрізняти слова різних частин мови; повторити основні вивчені буквені й небуквені орфограми, удосконалювати вміння визначати орфограми в словах та відповідними правилами обгрунтовувати вибір написання; виховувати любов до природи рідного краю; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення.

Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; систематизація й узагальнення вивченого).

Обладнання: роздавальний матеріал, таблиця “Орфограми буквені й небуквені”.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

*Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома-трьома учнями.

Картка 1

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення), пояснити їхнє вживання. У першому реченні підкреслити члени речення.

Слухай, діброво, що ліс говорить. Певне, у лісі щось велике здохло, що ви до нас прийшли. Жди, грибе, може, й тебе хтось здибле. Кізонько, не бороню тобі лісу, але тебе вовк стріне. Знай, кобило, де брикатися. Мабуть, не бути козі на торзі, а свині на ярмарку. Як прийшла Покрова, сиди, чумаче, вдома. Підождіть, діти, поки на киселі шкура виросте.

Народна творчість.

Картка 2

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення), пояснити їхнє вживання. Визначити, якою частиною мови виражено звертання. У формі якого відмінка стоїть ця частина мови?

Терпи, козаче, горе, то перепливеш море. Роби, небоже, то й Бог дасть, може. Їж, язик, та не ходи до музик. Скільки, горобчику, не мудруй, а соколом не станеш. Тобі, вовче, кози пасти. Вези, кобило, хоч тобі не мило. Їж, коза, лозу, коли сіна нема. Подивися, козле, у воду на свою вроду. Як не крутись, собако, а хвіст – ззаду. Буває, й ведмідь літає, а теля вовка хапає. Казали, минеться, а воно тільки настає.

Народна творчість.

Картка 3

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення), пояснити їхнє вживання. У першому реченнї підкреслити члени речення.

Мій друже, я красу люблю, як рідну Україну. (М.Вороний.) Журавлі, мої ви журавлята, повертайте до моєї хати! (О.Довгий.) Тебе, здавалось, ждало море. (Олександр Олесь.) Краса, можливо, нас таки врятує, якщо ми порятуємо красу. (М.Руденко.) Я чув не раз, казали: “Час – це гроші!” Можливо, й гроші, та не в них же суть... Буває, гроші справи нехороші пожадливим господарям несуть. (Д.Луценко.)

Картка 4

Переписати, вставляючи пропущені букви й розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Звертання підкреслити.

Мої милі ч..рнобривці, щирі, добрі українці! Зичу щастя вам, любові, ч..рнобривці ч..рноброві! Доброзичл..ві, т..рплячі, за любов і ласку вдячні. Пер..жили літню спеку, до морозу недалеко. Ви ж такі в..селі, жваві, ч..рнобривці куч..ряві!

За В.Пароновою.

Картка 5

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення).

Кріт кротові говорив: “Ти дарма город порив. Краще вирив би криничку, хай хлюпоче в ній водичка!” (І.Гущак.) “Чим би це мені солодким закусить?”- буркотить незадоволено ведмідь. (Н.Забіла.) “Ти в нас грамотний такий! – хвалить мене мама. – Тільки ж хто чита книжки догори ногами?” (О.Орач.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Повторення ключових питань розділу.

*Бесіда.

  • Який розділ науки про мову вивчає частини мови?

  • Скільки частин мови є в українській мові?

  • Які з них є самостійними (повнозначними)?

  • Які частини мови є службовими? Назвати їхні службові функції.

  • Який розділ науки про мову вивчає правильне написання слів?

  • Як дослівно перекладається грецьке слово орфографія?

  • Визначити орфограми у словах осінній, мята, переливається. Що таке орфограма?

  • Що таке орфографічне правило?

ІV. Виконання вправ на повторення.

* Робота біля дошки. Записати речення, визначити в кожному частини мови. Назвати частини мови самостійні та службові. У чому полягає різниця між ними? Пояснити написання виділених слів.

І. Час фарбу на дерева насилає. Щедра осінь краще найзеленішої весни. Як вересніє, то дощик сіє. У вересні одна ягода, і та – горобина. Осінньої пори сім погод надворі. Що за осінь, якщо гусак вже на лід вийшов?

Народна творчість.

ІІ. Захопило літо вересень в полон. (І.Драч.) А сонце вересневе кришталеве. (Є.Гуцало.) У степ нечутною ходою медунку вересень приніс. (О.Довгий.) Прилетіли три синиці, впали, сіли при пшениці. (О.Пархоменко.) Хризантема тайну знає і під осінь зацвітає, щоб її красою ми милувались до зими. (А.Костецький.)

ІІІ. У вагоні метро тишина, тільки рейки дзижчать об колеса. (В.Сосюра.) Шофер за бистрих тридцять літ проїхав триста тисяч верст. (П.Воронько.) Мені б сто рук, щоб світ звільнить від мук! (А.Малишко.) І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе! (Л.Костенко.)

* Диктант з коментуванням. У кожному з речень визначити частини мови самостійні та службові. У виділених словах визначити орфограми. У яких ще словах диктанту є ці ж орфограми? Що таке орфограма?

Три геніальні скрипалі сиділи на однім стеблі. Та від ваги стебло зламалось, і розлетілися джмелі. (Д.Павличко.) І знову джміль розмружить квітку, а літо гратиме в лото. (Л.Костенко.) Джмелями літаки собі гудуть. І джміль до них гуде собі спросоння. (І.Драч.)