Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
О. П. Глазова рідна мова плани-конспект.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Урок № 12

Тема: Перехід дієприкметників у прикметники.

Мета: пояснити умови й особливості переходу дієприкметників у прикметники; формувати вміння розрізняти дієприкметники й прикметники дієприкметникового походження; виховувати цікавість і повагу до фольклору як вияву народної спостережливості й мудрості; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: роздавальний матеріал, підручник.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

*Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома-трьома учнями.

Картка 1

Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники. Пояснити вживання голосного в суфіксах.

Теперішнього часу. Виконують, зростають, дрижать, організовують, лежати, розквітнути, жевріти.

Минулого часу. Пожовкнути, почорніти, просвітліти, змокріти.

Картка 2

Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники. Два з них увести до самостійно складених речень (усно)

Створити, загоїти, побудувати, сформулювати, закрити, почати, мити, перетерти.

Картка 3

Відредагувати речення.

Відповідь учня була не просто вражаюча, вона була незабутня. Можна тільки пожаліти забувшого квиток подорожуючого. Змагаючийся спортсмен не має права втрачати самовладання. Сусіди приходили подивитися на мале кошеня, спіймавше стару мишу. У прощавшогося хлопця був розгубившийся вигляд.

* Робота біля дошки. Записати речення, вказати дієприкметники активні й пасивні. Розповісти, що є підставою для такого поділу. За допомогою яких суфіксів утворюються дієприкметники? Виділити ці суфікси.

І. Дзвінки трамваїв, гомін паровозів зливаються в одну тремтячу ноту. (Леся Українка.) Куди, машино, так біжиш в вечірній сині посивілій? (П.Тичина.) Вітрило літа відпливає і тане танучим крилом. Гай вдалині видніє згорбленим силуетом. (Є.Гуцало.) Чіпляється листя опале, важніє земля на ногах. (В.Сосюра.) Пожовклий змішався з дощем листопад. (Л.Первомайський.) Клониться дерево, плодом обтяжене. (І.Франко.)

ІІ. На клуні стовбичив промоклий бусол. (Л.Костенко.) Уже весняна, всезціляюча злива у грозах обмила вітчизну мою. (Л.Первомайський.) Натомлені й пожовклі, як діди, лежать сніги з закритими очима. (Д.Павличко.) Круки аж чорніли на вітах, присипаних снігом. (М.Старицький.) Лежать віки, покриті пилом. (М.Рильський.)

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

* Прочитати. Визначити, якими частинами мови (чи особливими формами частин мови) є виділені слова. Свою думку обгрунтувати.

Лежачий плуг ржавіє, ледачий чоловік хворіє. Б’ють не лежачого, а ледачого. На лежачу березу кози скачуть. Лежачого хліба ніде нема. У стоячій воді риба не така смачна. Цей з-під стоячого підошву випоре. Натомлені роки врівноважать серце. Натомлені працею руки звикли до горя й до муки. Рушник, матір’ю дарований, - то шлях життя вторований. Дарований оцет солодший за купований мед. Дароване миліше за куповане.

Народна творчість.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником. Виконання вправи 91 (І, ІІ). Опрацювання теоретичного матеріалу (п.7, с. 35-36).