
- •Методичні вказівки
- •1. Загальні дані
- •2. Характеристики матеріалів
- •3. Призначення геометричних розмірів
- •4. Визначення навантажень
- •5. Визначення зусиль
- •6. Попередній розрахунок перерізу напружуваної арматури
- •7. Визначення зусилля обтискання з урахуванням втрат попереднього напруження арматури
- •8. Розрахунок міцності балки по нормальному перерізу
- •9. Розрахунок міцності перерізів, похилих до поздовжньої осі на дію поперечної сили
- •Перелік посилань
7. Визначення зусилля обтискання з урахуванням втрат попереднього напруження арматури
Втрати попереднього напруження арматури визначаємо, користуючись вказівками п.п. 1.25, 1.26 [1].
Перші втрати:
– від релаксації напружень арматури (п. 1 табл. 5 [1])
s1 = [(0,22 ssp / Rs,ser) – 0,1] ssp = [(0,22 × 880 / 1255) – 0,1] 880 = 48 МПа;
– від температурного перепаду (призначивши за п. 2 табл. 5 [1] D t = 650)
s2 = 1,25 Dt = 1,25 × 65 = 81 Мпа;
– від деформації анкерів біля натяжних пристроїв при довжині арматури l = 19 м (визначивши за п. 3 табл. 5 [1] Dl = 1,25 + 0,15d = 1,25 + 0,15 × 5 = 2 мм)
s3 = Dl × Es / l = 0,002 × 200000 / 19 = 21 МПа.
Зусилля обтискання бетону з врахуванням втрат s1, s2, s3 при коефіцієнті точності натяжіння gsp = 1
p1 = gsp Asp(ssp – s1 – s2 – s3) = 1 × 16,5 (880 – 48 – 81 – 21)(100) = 1204500 Н = = 1205 кН.
Ексцентрисітет дії сили p1 відносно центра ваги зведеного перерізу еop = yo – a, де yo – відстань від центра ваги зведеного перерізу до нижньої грані, що визначається за допомогою рис. 2 за формулою yo = Sred / Ared.
Рисунок 2. Розрахунковий переріз балки в середині прольоту
Визначаємо попередньо геометричні характеристики перерізу:
– відношення модулів пружності a = Es / Eb = 200000 / 32500 = 6,15;
(при різних модулях пружності напружуваної та ненапружуваної арматури визначити a окремо)
– зведена площа перерізу арматури
Asp,red = a × Asp = 6,15 × 16,5 = 101,5 см2;
a
×
6,15 ×
2,26 = 13,9 см2;
– площа зведеного перерізу посередині прольоту балки
Ared = А + Asp,red + = 38 × 20 + 13 × 10 + 28 × 20 + 8 × 10 + 89 × 12 + 101,5 + 13,9 = 2713 см2;
– статичний момент зведеного перерізу відносно нижньої грані
Sred
= SAi
×
yi + Asp,red
×
ap
+
(h
– a/)
=
38
×
20 ×
(149 – 0,5 ×
20) + 13 ×
10 ×
(149 – 20 – 0,5 ×
10) + 28 ×
20 ×
0,5 ×
20 +
+ 8 ×
10 ×
(20 + 0,5 ×
10) + 89 ×
12 ×
(0,5 ×
89 + 10 + 20) + 101,5 ×
10 +
+ 13,9 ×
(149 – 3) = 211970 см3.
Визначаємо відстань від центра ваги зведеного перерізу до нижньої грані
yo = Sred / Ared = 211970 / 2713 = 78 см.
Ексцентрисітет дії сили Р1
еор = yo – ap = 78 – 10 = 68 см.
Розрахунковий згинаючий момент від власної ваги, що виникає при виготовленні балки в вертикальному положенні
Md
= gd
/ 8 = 7,76 ×
17,792
/ 8 = 307 кН ×
м;
те ж саме, нормативний
= Md
/ gf
= 307 / 1,1 = 279 кН
×
м.
Визначимо напруження обтискання бетону на рівні центра ваги напружуваної арматури від дії зусилля Р1 і момента Md, обчисливши попередньо момент інерції зведеного перерізу відносно центра ваги перерізу
Ired
= SI0
×
Ai
×
+ Asp,red
×
(yo
– ap)2
+
×
(
– a’)2
= (38 ×
203/12)
+ 38 ×
20 ×
(71 –
– 0,5 ×
20)2
+ (13 ×
103/12)
+ 13 ×
10 ×
(71 – 20 – 0,5 ×
10)2
+ (28 ×
203/12)
+ 28 ×
20 ×
(78 –
– 0,5 ×
20)2
+ (8 ×
103/12)
+ 8 ×
10 (78 – 20 – 0,5 ×
10)2
+ (12 ×
893/12)
+ 12 ×
89 ×
[0,5(48 –
– 41)]2
+ 101,5 (74 –10)2
+ 13,9 (71 – 3)2
= 7161020 см4.
sвp = (P1/ Ared) + [(P1 еор – ) / Ired] (yo – ap) = =(1205000/2713)+ [(1205000 × 68–279000)/7161020] × (78–10) =1219 Н/см2 =12,19 МПа.
Відношення sвp/Rвр = 12,19 / 32 = 0,4 < 0,70, що задовольняє п. 1,29 [1]. Це відношення меньше amax = 0,8 для бетону класу В40 (a = 0,25 + 0,025Rвр) £ 0,8; a = 0,25 + 0,025 × 32 = 1,05; прийнято a = 0,8) (див. п. 6 табл. 5 [1]) і тому втрати напруження від швидконапливаючої повзучості бетону (п. 6-б табл. 5 [1]) будуть
sв = 0,85 × 40sвp / Rвp = 0,85 × 40 × 0,4 = 13,6 Мпа
Сумарне значення перших втрат
slos1 = s1 + s2 + s3 + s6 = 48 + 81 + 21 + 13,6 = 166 Мпа.
Другі втрати:
– від усадки бетону класу В40 (п. 8-б табл. 5 [1]) s8 = 40 МПа;
– від повзучості бетону при sвр/ Rвр = 0,4 < 0,75 (п. 9-а табл. 5 [1])
s9 = 0,85 × 150 sвр/ Rвр = 0,85 × 150 × 0,4 = 51 МПа.
Сумарне значення других втрат
slos2 = s8 + s9 = 40 + 51 = 91 МПа.
Повні втрати попереднього напруження арматури
slos = slos1 + slos2 = 166 + 91 = 257 МПа.
Зусилля обтискання з врахуванням повних втрат
Р2 = Asp (ssp – slos) = 16,5(880 – 257) (100) = 1027950 Н = 1028 кН.