Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Збережемо пам'ять про подвиг Розробки уроків, п...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.82 Mб
Скачать

IV. Рефлексія.

Метод «Мікрофон». Розв’язання проблемного завдання.

Коли в 1918 р. німці прагнули перетворити Україну на економічну колонію, надаючи П. Скоропадському певну свободу дій, то в 1941-1944 рр. території України розглядалися як життєвий простір. Які це мало наслідки для України?

V. Підсумок уроку.

Отже, метою окупаційного режиму в Україні було знищення України як держави і перетворення її в аграрно–сировинний придаток Німеччини.

VI. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати матеріали підручника з даної теми.

  1. Написати есе «Нацистський «новий порядок» в Україні».

Література

1. Кульчицький С. Плани А. Гітлера щодо України // Історія України. –2004. – № 23-24. – С.1-3.

2.Островський В. Технологія розвитку критичного мислення в процесі вивчення шкільного курсу історії //Історія України. – 2008. – № 18. – С.6-8, №19. – С.9-11, № 33-34. – С.4-6.

3.Середняцька Г.В. Історія України (1939-2003) 11клас.Опорні конспекти. – Київ: «А.С.К.», 2005. – С.16-18.

4.Субтельний О. Україна: історія. – Київ: «Либідь», 1991. – С.403- 410.

О. В. Юденко,

вчитель історії та географії Дружелюбівської ЗШ І-ІІІ ступенів Добровеличківської райдержадміністрації

Рух Опору в Україні (Урок з історії України в 11 класі)

Мета: схарактеризувати рух Опору та його течії; розкрити внесок руху Опору в перемогу над фашизмом, зокрема партизанського руху Кіровоградщини та Добровеличківщини; закріплювати навички аналізу й зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати явища в конкретно-історичних умовах; виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних методів, елементів критичного мислення.

Обладнання: підручник, тексти для опрацювання (з додаткової літератури), краєзнавчі матеріали, настінна карта «Окупаційний режим в Україні 1941-1944 рр. Рух опору», атлас, роздатковий матеріал, документи, таблиця основних дат курсу 11-го класу, портрети історичних діячів, стікери, маркери.

Основні поняття і терміни: рух Опору, партизани, похідні групи, «Поліська Січ», ОУН, УПА, підпілля, каральні акції, Центральний штаб партизанського руху, Український штаб партизанського руху, рейди, «рейкова війна», «концерт».

Основні дати: червень 1941 р. – початок розгортання радянського партизанського руху; 30 червня 1941 р. – проголошення у Львові ОУН(Б) Акта відновлення Української держави; травень 1942 р. – створення Українського штабу партизанського руху; 14 жовтня 1942 р. – створення УПА.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вправа «Позитивчик». Кожен учень повертає голову до свого сусіда справа і посміхається (парти розташовані по колу). На такій ноті розпочинається урок .

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Скласти асоціювання до теми «Окупаційна політика» ( учні записують поняття на стікерах маркером і розміщують на дошці, пояснюючи їх) у такому вигляді.

Окупаційна політика

План «Ост »

Концтабори

Репресії

Гестапо

Адміністративний поділ України

Трансністрія

Терор

2. Вправа «Відгадайте особу»

«Мене знають як жорстокого собаку. Саме тому мене призначено рейхскомісаром України. Наше завдання полягає у висмоктуванні з України усіх товарів, які лише можна захопити , без огляду на почуття і власність українців. Панове, я чекаю від вас найсуворішого ставлення до місцевого населення» (Е. Кох)

3. Розташуйте поняття відповідно до їх визначення (готується як роздатковий матеріал).

1. Голокост а) явище, яке притаманне періоду Другої світової війни. Співробітництво урядів або осіб з окупантами;

2. Колабораціонізм б) планомірне і організоване знищення єврейського населення в роки війни ;

3. Остарбайтер в) знищення окремих груп населення за расовими, національними, етнічними або релігійними мотивами, а також штучне створення умов, не сумісних із життям ;

4. Геноцид г) знищення і залякування ворога насильницькими засобами;

д) особа , яка під час війни була вивезена німцями зі східних окупованих територій на примусові роботи до Німеччини.