Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Збережемо пам'ять про подвиг Розробки уроків, п...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.82 Mб
Скачать

IV. Підсумки уроку.

  • Який висновок можна зробити? (Маленьке оповідання Г.Белля пронизане високим антивоєнним пафосом, до того ж йдеться про заперечення не лише фашизму, а й будь-якої війни).

Заключне слово вчителя.

Війна, про яку пише Белль, відкрила ще одну сторінку життя цілого покоління. Безіменний герой оповідання – жертва цієї війни. Автор не розповідає про військові подвиги юного солдата, можливо, йому так і не довелося взяти зброю до рук. Але війна не питає у людей про їхні наміри на майбутнє, вона їх просто знищує. Не розбираючи націй, країн, континентів, вона криваво і грізно вдерлася в долі випускників радянських шкіл 1941 року. Як і герой оповідання Генріха Белля, вони стали її жертвами...

(Звучить фрагмент пісні «Ах война, что ты сделала подлая?»)

Індивідуальне завдання

  • Виберіть і запишіть у зошит той вислів, який, на вашу думку, міг бути епіграфом нашого уроку. Обґрунтуйте свій вибір.

V. Оцінювання. Аргументація оцінок.

Vі. Домашнє завдання.

Обов’язкове: написати есе за обраним епіграфом.

За бажанням: намалювати «обличчя війни».

Н.В.Фадєєва,

вчитель української мови та літератури комунального закладу «НВО «ЗНЗ I-III ступенів №20 – ДЮЦ «Сузір’я» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

Проблема народу та війни, історичної пам’яті у кіноповісті Олександра Довженка «Україна в огні» (Урок української літератури в 11 класі)

Мета: ознайомити учнів з ідейно-художнім змістом кіноповісті «Україна в огні», розвивати їхнє вміння визначати проблеми твору, сформулювати жанрову специфіку твору Довженка як кіноповісті. Виховувати любов і повагу до постаті О.Довженка, уміння сприймати його творчість, розуміти красу і силу довженкового слова. Виховувати в учнів почуття національної самосвідомості та патріотизму.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок критичного мислення.

Обладнання: портрет письменника, фотографії воєнних років, виставка творів О.Довженка, творчі проекти учнів.

«Я рішив якось воювати. Я не військовий і не здоровий, тому я вибрав собі роботу. Я збиратиму народні сльози і народний гнів… Я писатиму статті, щоб підтримати дух бійців у трудну годину».

Із листа О.Довженка до Ф.А.Редька

«Мені важко од свідомості, що «Україна в огні» – це правда. Прикрита і замкнена моя правда про народ і його лихо».

О.Довженко. Зі «Щоденника». 26.11.1943

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Метод «Мікрофон».

«У кіномистецтві зробив Довженко найбільше, кіномитцем він був, так би мовити, природженим. А правда полягає в тому, що все життя поєднував він у собі і художника-образотворця, і письменника, і кінорежисера, і мислителя, і громадського діяча» (М.Рильський, «Олександр Довженко»).

  1. Жанр твору.

  2. Історія написання «Україна в огні».

  3. Гуманістична концепція кіноповісті.

ІІІ. Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

У художниці Алли Горської є портрет Довженка: розполовинене обличчя (темне і світле), яке митець охопив руками. Цей портрет дуже точно передає трагедію великого Художника. Як палко треба любити Україну, яким чесним та мужнім бути, щоб написати «Україну в огні»! Через те, що весь твір з першого до останнього рядка пронизаний правдою, його замовчували так довго. Кіноповість була написана в 1943 році, а надрукована вперше лише через 23 роки, уже після смерті автора. Але й після такого довгого замовчування у тексті твору було багато цензурних купюр. Ця кіноповість у творчій біографії Олександра Довженка посідає особливе місце.