Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Praktichna_robota_-_medichna_biologiya (1).doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
788.99 Кб
Скачать

Практична робота № 2

Тема: Застосування законів та основних понять генетики під час розв’язання ситуаційних і типових задач.

Мета: Засвоїти основні закони генетики і використовувати їх під час розв’язання ситуаційних і типових задач.

Знати: Закони спадковості Менделя. Значення аналізуючого схрещування для виявлення гомо – та гетерозиготних організмів, форми взаємодії неалельних генів, явище множинного алелізму, механізм його виникнення, генетичне визначення груп крові та резус – фактора, хромосомну теорію спадковості, успадкування ознак, гени яких містяться в Х та У – хромосомах.

Вміти: Застосовувати закони спадковості Менделя для встановлення типу успадкування захворювань людини, розпізнавши повне та неповне домінування, складати схеми взаємодії неалельних генів, успадкування груп крові за системою АВО, схрещування у разі зчеплення генів та успадкування ознак зчеплених зі статтю.

Забезпечення заняття

Таблиці:

  • «Моногібридне схрещування»,

  • «Дигібридне схрещування»,

  • «Визначення груп крові»,

  • «Генетичне визначення статі».

Модель-аплікація «Успадкування ознак, зчеплених зі статтю». Тексти задач.

Хід заняття

1) Моногібридне схрещування

Теоретичне обґрунтування

Моногібридне схрещування - це схрещування особин, які відрізняються за однією досліджуваною ознакою.

Класичні досліди з моно гібридного схрещування провів Г. Мендель. На підставі цих дослідів він сформував закономірності, які названо законами Менделя.

Перший закон Менделя (закон одноманітності гібридів першого покоління): при схрещуванні генетично однорідних форм, які відрізняються за однією ознакою, всі гібриди першого покоління будуть одноманітними.

Другий закон Менделя (закон розщеплення): при схрещуванні гібридів першого покоління між собою в другому поколінні з’являються особини як із домінантними, так і з рецесивними ознаками в середньому співвідношення 3:1.

Виходячи з другого закону Менделя, англ. Генетик У. Бетсон у 1902 р. сформулював закон чистоти гамет:

кожна із статевих клітин гібридів є чистою щодо однієї з батьківських ознак, тобто містить лише один із алелів даного гена

Закономірності розщеплення мають статистичний характер. Це означає, що вони спостерігаються лише за великої кількості досліджуваних об’єктів. У задачах із генетики часто дається реальне розщеплення. В таких випадках слід визначати, якому теоретичному розщепленню відповідає наведене в умові задачі реальне розщеплення.

Для розв’язання задач на моногібридне схрещування слід користуватися такими правилами:

  1. передусім запишіть позначення алелів і проявів ознак;

  2. генотип рецесивної особини можна визначити відразу, оскільки можливий лише один його варіант;

  3. особини з домінантною ознакою обов’язково матимуть один домінантний алель, а другий можна визначити, знаючи, що в кожного гібрида один алель – від однієї батьківської особини, а другий – від іншої.

Для полегшення визначення генотипів батьків за фенотипом (при повному домінуванні) можна скористатись таблицею:

Фенотип потомства

Генотипи батьків

розщеплення 3:1

1:1

Все потомство одноманітне

Аа х Аа

Аа х аа

АА х АА

АА х Аа

АА х аа

аа х аа

Багато задач можна розв’язати за допомогою решітки Пеннета. В решітці по вертикалі записуються алелі, які містяться в жіночих гаметах, а по горизонталі – ті, що в чоловічих.

Приклад задачі

Задача. У людини карі очі – домінантна ознака, блакитні – рецесивна. Блакитноокий чолові, батьки його мали карі очі, одружився кароокою жінкою, у батька якої очі були блакитні, а в матері – карі. Які очі можуть бути у їхніх дітей? Визначте генотипи всіх згаданих у задачі осіб.

Розв’язання. Позначимо: А – карі очі, а – блакитні. Генотип чоловіка – аа. Оскільки його батьки мали карі очі, обоє були гетерозиготами Аа. У жінки обов’язково має бути алель А, успадкований від матері (генотип якої може бути АА або Аа). Другий алель жінка дістала від батька (його генотип аа). Таким чином, генотип жінки Аа. У пари Аа х аа з рівною ймовірністю можуть народитися діти і з карими, й із блакитними очима

Розв’язання задач

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2) Дигібридне схрещування

Теоретичне обґрунтування

Дигібридне схрещування – це схрещування особин, які відрізняються за двома досліджуваними ознаками.

Г. Мендель схрещував два сорти гороху – один із жовтим гладеньким насінням, другий – із зеленим зморшкуватим. Ці сорти відрізняються за двома ознаками – забарвленням та формою насіння.

Виходячи з наслідків досліду, Мендель сформулював закономірність, яка дістала назву третього закону Менделя (закон незалежного успадкування ознак):

Успадкування кожної ознаки відбувається незалежно одна від іншої, внаслідок чого в другому поколінні з’являються особини з новими (порівняно з батьківськими) комбінаціями проявів ознак.

Алгебраїчне успадкування ознак при дигібридному схрещуванні можна записати як квадрат двочлена (3+1)2, а розщеплення за фенотипом визначити за формулою: (3 жовті + 1 зелена) х (3 гладеньких + 1 зморшкувата) = 9 жовтих гладеньких + 3 зморшкуватих + 3 зелених гладеньких + 1 зелена зморшкувата.

Успадкування алелів алгебраїчно можна записати як (1+2+1)2, а розщеплення за генотипом визначити за формулою:

(1АА + 2Аа + 1аа) х (1ВВ + 2Вb + 1bb) = 1AABB + 2AABb + 1AAbb + 2AaBB + 4AaBb + 2Aabb + 1aaBB + 2aaBb + 1aabb.

Приклад задачі

Задача. У людини є дві форми глухонімоти, які визначаються рецесивними алелями різних генів а і b. Визначте ймовірність народження нормальної дитини в сім’ї, де двоє батьків мають різні форми глухонімоти, а за другою парою алелів вони гетерозиготні.

Розв’язання. Виходячи з умови задачі, визначаємо генотипи батьків

Р. ♀ ааAb х ♂ Ааbb

Г. аВ,аb Аb,аb

F1 AaBb aaBb Aabb aabb

Нормальний глухонімий глухонімий глухонімий

Ймовірність народження нормальної дитини – 1/4.

Розв’язання задач

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3) Визначення групи крові та резус фактора

Теоретичне обґрунтування

Група крові у людини визначається одним геном, який має не два, а три алелі – i0, IA, IB. Алелі IA та IB домінують над i0, а в разі сумісного перебування в генотипі проявляються обидва: ІАВ (кодомінантність). Особи з генотипом і0 і0 мають першу групу крові, з генотипом ІА ІА або ІА і0-другу, з генотипом ІВ ІВ або ІВ і0 – третю, з генотипом ІА ІВ- четверту.

Які групи крові можливі у дітей, якщо в їхньої матері – друга група, а в батьки – перша?

Розв’язання. Особа з другою групою крові може мати генотип ІА ІА або ІА і0, тому важливі два варіанти:

1) Р. ♀ ІА ІА х ♂ і0 і0

F1 ІА і0 (II група)

2) Р. ♀ ІА і0 х ♂ і0 і0

F1 ІА і0 (II група), і0 і0 (І група)

Таким чином, у дітей можливі і перша, й друга групи крові.

Резус-фактор – це особливий білок, який міститься у крові. Якщо він є, таких осіб називають резус – позитивними, якщо немає – резус – негативна, виникає резус – конфлікт, який здебільшого не проявляється за першої вагітності, а тільки за наступних.

Приклад задачі

Задача. Резус – негативна жінка виходить заміж за гетерозиготного резус – позитивного чоловіка. Яка ймовірність резус – конфлікту між організмами матері та плоду за другої вагітності?

Розв’язання. Позначимо:Rh – наявність резус – фактора; rh – відсутність резус фактора.

Р. ♀ резус негативна х ♂ резус позитивний

Г. rhrh Rhrh

F1 Rhrh rhrh

резус-позитивний резус-негативний

Ймовірність резус конфлікту 50 %.

Розв’язання задач

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4) Аналізуюче схрещування

Теоретичне обґрунтування

Аналізуюче схрещування – це схрещування особин невідомого генотипу з особиною, гомозиготною за рецесивними алелями. Припустимо, в наявності є сорт гороху з жовтим гладеньким насінням. Його генотип можна визначити за наслідками схрещування із сортом, що має зелене зморшкувате насіння. Можливі чотири варіанти потомства.

1-й варіант. Розщеплення в потомстві: 25% жовтих гладеньких: 25% зелених гладеньких : 25% жовтих зморшкуватих : 25% зелених зморшкуватих.

Особини aabb утворює тільки один тип гамет – ab. Ці алелі отримує кожен гібрид, а інші алелі успадковуються від другої батьківської особини, причому саме вони й визначають феноти. Випишемо окремо алелі, які вносяться чоловічою та жіночою гаметами:

жовті гладеньки – AB ab;

зелені гладенькі – aB ab;

жовті зморшкуваті – Ab ab;

зелені зморшкуваті – ab ab;

Таким чином, особина з жовтим гладеньким насінням утворює гамети AB, aB, Ab, ab. Отже, її генотип – AaBb.

2-й варіант. Розщеплення в потомстві – 50% жовтих гладеньких: 50 % зелених гладеньких. Генотипи гібридів: жовті гладеньки - AB ab;

зелені гладенькі - AB ab.

Таким чином, особина з жовтим гладеньким насінням утворює гамети AB, Ab; її генотип – AaBb.

3-й варіант. Розщеплення в потомстві – 50 % жовтих гладеньких: 50 % зелених гладеньких. Генотипи гібридів:

жовті гладенькі - AB ab; зелені гладенькі - aB ab.

Особина з жовтим гладеньким насінням утворює гамети AB, aB; її генотип – AaBB.

4-й варіант. Все потомство має жовте гладеньке насіння. Генотип гібридів – Aaab, особина з жовтим гладеньким насінням утворює лише один тип гамет – АВ. Значить, її генотип – ААВВ.

Приклад задачі

Задача. У морської свинки кучерява шерсть (А) і чорне забарвлення (В) – домінантні ознаки, а гладенька шерсть (а) і біле забарвлення (b) – рецесивні. В результаті схрещування чорної кучерявої свинки з білою гладкошерстою в потомстві отримано 9 кучерявих чорних свинок і 11 кучерявих білих. Визначте генотипи батьків.

Розв’язання. Генотип білої гладкошерстної свинки – aabb. Визначаємо генотипи гібридів:

кучеряві чорні -

кучеряві білі –

Звідси можна визначити, що чорна кучерява свинка утворює гамети AB, Ab; її генотип – AABb.

Розв’язання задач

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5) Зчеплене успадкування.

Теоретичне обґрунтування

Сумісне успадкування генів, які містяться в одній хромосомі, називають зчепленим успадкуванням.

Гени однієї хромосоми утворюють групу зчеплення. Кількість груп зчеплення дорівнює кількості пар хромосом. Або галоїдному числу хромосом.

Якщо гени розташовані в одній парі гомологічних хромосом, то генотип особини записують у такому вигляді .

Зчеплення генів може порушуватися в результаті кросинговеру.

Кросинговер – це обмін ділянками між гомологічними хромосомами. В особини внаслідок кросинговеру утворюються такі типи гамет:

а) aB, Ab – їх називають кросоверними, вони містять нові комбінації

б) AB,ab – їх називають некросоверними.

Частота кросинговеру між даними генами прямо пропорційна відстані між ними, яка вимірюються в умовних одиницях – морганідах. 1 морганіда – це відстань між генами, за якої кросинговер відбувається з частотою 1 %.

Кількісно частота кросинговеру між даними генами дорівнює відсоткові кросоверних особин, отриманих при аналізую чому схрещування, або відсоткові кросоверних гамет, які утворює гетерозиготна батьківська особина.

Приклад задачі

Задача. Чоловік отримав від матері з генами А і В, від батька – з генами a і b, причому ці гени успадковуються зчеплено. Його жінка – рецесивна гомозиготна. Яка ймовірність того, що їхня дитина буде рецесивною за обома генами,якщо відстань між генами 8 морганід?

Розв’язання. Генотип чоловіка , його жінки . Індивідум з генотипом утворює гамети AB, ab, Ab, aB відповідає відстані між генами, тобто 8 % . Кількість некросоверних гамет AB і ab 92%. Звідси кількість гамет кожного типу: AB – 46%, ab – 46%, Ab – 4%, aB – 4 %. Дитина буде рецесивною за обома генами при злитті гамет ab і ab, ймовірність чого становить 46%.

Розв’язання задач

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6) Успадкування зчеплене зі статтю.

Теоретичне обґрунтування

В хромосомному наборі організмів розрізняють нестатеві хромосоми, або ауто соми, і статеві хромосоми. У певної статі статеві хромосоми можуть бути однаковими або різними. Залежно від цього стать, яка утворює один тип намет, називають гомогаметною, а стать, яка утворює різні типи гамет – гетерогаметною.

Існують чотири типи хромосомного визначення статі:

  1. у ссавців,більшості амфібій, частини риб, комах (крім метеликів), ракоподібних, червяків, деяких дводомних рослин жіноча стать є гомогаметною (XX); а чоловіча – гетерогаметною (ХУ).

  2. у клопів жіноча стать – гомогаметна (ХХ); а чоловіча – гетерогаметна (ХО);

  3. у птахів, плазунів, частини риб, метеликів жіноча стать – гетерогаметна (ХУ), а чоловіча – гомогаметна (ХХ);

  4. у молі, живородної ящірки жіноча стать є гетерогаметною (ХО), а чоловіча – гомогаметною (ХХ). Успадкування генів, локалізованих у статевих хромосомах, називають успадкуванням, зчепленим зі статтю.

При успадкування ознак у людини в випадку, коли ген локалізований у Х хромосомі, він передається від батька лише до дочок, а від матері - до синів і дочок порівну. Якщо рецесивний алель зчеплений з Х – хромосомою, то у жінок він проявляється лише і гомозиготному стані, а у чоловіків ( за умови локалізації в не гомологічній ділянці Х – хромосоми) – завжди.

У ссавців жіночі особини мають Х – хромосоми, але в кожній клітині одна з Х – хромосоми, але в кожній клітині одна з Х – хромосом цілком «вимкнена» (інактивована). Х – хромосоми інактивуються на ранній стадії, при цьому в різних клітинах Х – хромосоми від батька й від матері вимикаються випадково. Приклад – успадкування кольору шерсті у кішок. У них ген С+ визначає чорний клір, С – рудий; у гетерозигот Хс+Хс в одних клітинах проявляється хромосома Хс+, в інших - Хс, і такі особини мають черепахове 9сорно-руде) забарвлення. Такий колір шерсті властивий тільки самкам, тому що самці мають одну Х – хромосому.

В схемах схрещувань указують, у якій статевій хромосомі міститься даний алель. Наприклад, рецесивний алель гемофілії міститься в Х – хромосомі і його позначають Хh, а домінантний алель нормального зсідання крові позначається ХH.

Приклад задачі

Задача. Дочка гемофіліка виходить заміж за сина іншого гемофіліка, причому наречений і наречена не хворіють на гемофілію. Визначте ймовірність народження хворої дитини.

Розв’язання. Дочка гемофіліка отримала від батька Х – хромосому з рецесивним алелем гемофілії h, але оскільки вона не є хвора, значить, її друга Х – хромосома несе домінантний алель H. Таким чином, генотип нареченої ХHХh. Наречений отримав від батька У – хромосому, від матері Х – хромосому з алелем H, а його генотип – ХНУ.

Р. ♀ХHХh х ♂ ХH У

г. ХH Хh ХH У

F1 ХH ХH ХH Хh ХH У Хh У

нормальна нормальна нормальна гемофілік

Ймовірність народження хворої дитини 1/4.

Розв’язання задач

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

7) Взаємодія генів. Множинна дія генів.

Генотип кожного організму являє собою систему генів, що склалася історично. Гени часто діють не ізольовано, а взаємодіють один за одним. Основні типи такої взаємодії: компліментарність, епістаз, полімерія.

Комплементарність це виникнення нової ознаки за сумісного перебування в генотипі домінантних алелів різних генів у порівнянні з дією кожного алеля окремо. При цьому можливі чотири випадки розщеплення в F2.

  1. Обидва домінантних алелі не мають самостійного фенотипового прояву. Так, у запашного горошку червоний колір квіток визначається одночасною наявністю в генотипі алелів А і В. За відсутності в генотипі одного з них або обох заразом квітки білі. В разі схрещування особин ААbb (білі) х ааВВ (білі) в F1 усі рослини – з червоними квітками (AaBb), а в F2 відбувається розщеплення – 9 червоних : 7 білих.

  2. Один алель має самостійний прояв, а другий – ні. У кроликів алель А визначає наявність пігмента, алель а – відсутність пігмента; алель В – нерівномірний розподіл пігмента, b – рівномірний. Якщо пігмент розподіляється рівномірно по довжині волосини, колір шерсті – чорний, якщо нерівномірно – сірий.

При схрещуванні особин ААbb (чорний) х aaBB (білий) в F1 всі кролі сірі (AaBb), а в F2 відбувається розщеплення – 9 сірих : 4 білих : 3 чорних.

  1. Обидва домінантних алелі мають самостійний прояв, при цьому фенотипи різні. У курей алель А визначає горохоподібний гребінь, В – трояндоподібний; за сумісного перебування в генотипі алелів А і В гребінь горохоподібний; особина з генотипом aabb має простий гребінь.

У разі схрещування особин AAbb (горохоподібний) х aaBB (трояндо подібний) в F1 всі птахи мають горохоподібний гребінь, а в F2 відбувається розщеплення - 9 горохоподібних : 3 горохоподібних : 3 трояндоподібних : 1 простий.

  1. Обидва домінантних алелі мають самостійний прояв, причому фенотипи, що утворюються, схожі. У гарбузів сферична форма плоду визначається домінантними алелями різних генів – А і В. За сумісного перебування в генотипі А і В форма плоду дископодібна, рослини з генотипом aabb мають видовжений плід.

За схрещування особин AAbb (сферична) х ааВВ (сферична) в F1 усі рослини мають дископодібні плоди (AaBb), а в F2 відбувається розщеплення – 9 дископодібних : 6 сферичних : 1 видовжений.

Іншим типом взаємодії генів є епістаз. Це явище пригнічення одного гена іншим. Наприклад, у гарбузів плоди можуть бути жовтого кольору (А) та зеленого (а). Обидва алелі можуть пригнічуватися домінантним алелем І (І>A,I>a), внаслідок чого утворюються білі плоди. Рецесивний алель і не перешкоджає прояву алелів А та а.

Р. ♀ААІІ х ♂ ааіі

білі зелені

F1 АаІі

Білі

F2 12 білих : 3 жовтих : 1 зелений

Ще один тип взаємодії генів – полімерія. Бувають випадки, коли різні гени проявляють однакову дію. Їх позначають однаковими символами з цифровими індексами А1, А2, а1, а2 і т. д.

Існують два варіанти полімерії – не кумулятивна й кумулятивна. В разі не кумулятивної полімерії ступінь прояву ознаки не змінюється в залежності від кількості домінантних генів: А1 і А2.

При кумулятивній полімерії ступінь прояву ознаки залежить від кількості домінантних алелів у генотипі. Так успадковується, наприклад, забарвлення зерен у пшениці:

Р. ♀ А1, А1 , А2, А2х ♂ а1, а1, а2, а2

Червоні білі

F1 А1 а1 А2 а2

У F2 спостерігається розщеплення 15 забарвлених : 1 біле. Забарвлення зерен варіює від темно-червоного до світло-рожевого в залежності від кількості домінантних алелів.

Один ген може визначати різні ознаки організму. Це явище називається множинною дією генів (плейотропія). Один алель гена може бути повністю домінантним по відношенню до різних ознак є домінантним по відношенню до різних ознак, а другий алель – повністю рецесивним. Іноді алель гена по відношенню до одних ознак є домінантним, а по відношенню до інших – рецесивним. Особливий випадок – коли домінантний алель має рецесивну летальну дію, тобто і гомозиготному стані призводить до загибелі особини.

Приклад задачі

Задача. У папуг алель А визначає жовтий колір пір’я, В – блакитний, при взаємодії генів А і В колір зелений, особини з генотипом aabb білі. При схрещуванні гетерозиготних особин із жовтим і блакитним пір’ям отримано 20 папуг. Скільки серед них білих?

Розв’язання. Запишемо схему схрещування:

Р. ♀Aabb х ♂ aaBb

г. Ab, ab aB,аb

F1 AaBb, Aabb, aaBb, aabb

зелені жовті блакитні білі

Отже, частка білих особин – 1/4, тобто 5 папуг.

Розв’язання задач

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Висновок__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]