
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Рівненський державний гуманітарний університет
Кафедра методики викладання і культури української мови
Конспект уроку з української мови для 5-го класу на тему: « Чергування [и],[і] після [г, к, х] та [ж, ч, ш] в коренях слів»
Підготувала студентка
факультету української
філології групи У-44
Недбало Ольга
Рівне 2013
Тема уроку: чергування [и],[і] після [г, к, х] та [ж, ч, ш] в коренях слів.
Навчальна мета: опрацювати матеріал про чергування [и], [і] після [г], [к], [х] та [ж], [ч], [ш], [шч] в коренях слів; формувати вміння визначати звуки, що чергуються; дотримуватися правильного написання й вимови слів, удосконалювати орфоепічні та орфографічні навички.
Розвивальна мета: розвивати увагу, фонематичний слух, мислення, мовлення, збагачувати словниковий запас учнів.
Виховна мета: виховувати любов до рідної мови, до своєї Батьківщини, до батьківського краю.
Обладнання: підручник, роздавальні матеріали.
Методи і прийоми: усний виклад вчителем матеріалу, метод вправ, метод роботи з підручником.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Література
Глазова О.П. Українська мова. 5 клас. Матеріали до уроків: посібник для вчителя// О.П. Глазова. – Харків: Ранок,2000. – 176 с.
Глазова О.П. Рідна мова: підручник для 5-го класу// О.П. Глазова, Ю. Б. Кузнецов. – К.: Освіта України,2005. – 228 с.
Програма для ЗОНЗ // Українська мова 5-12 класи. – К.: Перун, 2005. – 176 с.
План уроку
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
3. Опрацювання нового матеріалу.
4. Закріплення знань, умінь та навичок
5. Ігровий момент.
6. Підведення підсумків роботи на уроці та оцінювання відповідей учнів.
7. Домашнє завдання.
Хід уроку
Щоб у слові помилок не допускати,
Треба всім нам "Орфографію" вивчати.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель.
– На сьогоднішньому уроці на нас чекає цікава мандрівка до країни Орфографія. Але щоб туди потрапити, ми повинні виконати завдання, які нам надіслала королева казкової країни.
Учитель зачитує листа від королеви Орфеї:
Нам Орфея всім звеліла,
Щоб усе було до діла,
Щоб в країні Фонетичній
Діяли закони вічні.
А закони ці прості:
–Не лінуйтесь, а працюйте,
Над завданнями мудруйте,
Швидко правила вивчайте
І в мандрівку вирушайте.
1.Два учні зачитують вірші, які містять нові правила.
1 учень:
Після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х]
Пишемо сміливо букву і
Лиш тоді, якщо у слові
Зміна відбувається:
Замість букви і
О чи е з’являються
Ось наприклад: шість дівчаток
Ходять дружно в шостий клас.
Або: наша кішка Лізка
Має гарних кошенят.
З гірки я швиденько збіг –
2 учень:
Зовсім раптом навпаки
Пишемо ми букву и.
Це буває лиш тоді,
Коли після ж, ч, ш, щ та г, к , х
В коренях слів зміни неможливі.
Ось, наприклад, отакі:
5-Б переживав,
Що книжку не прочитав,
Думав йти в широкий світ,
Але щиро все сказав
Й потім книжку прочитав.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Учні працюють з таблицями, які лежать на партах.
Після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів |
|
пишемо и |
пишемо і , якщо звук [ і] чергується з [ о] або [е] |
жито чистий шити щирий загинути кип’яток хист |
жінка - женитися зачіска - зачесатися шість - шести щітка - щетина гірка - гора кішка - кошеня вихід - виходити
|