
- •Урок № 4
- •I організаційний момент
- •II актуалізація опорних знань учнів
- •III. Мотиваційний аспект
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Розгром наполеонівської армії в Росії. Розповідь учителя.
- •2. Військові дії союзників у Європі проти наполеонівських військ. Самостійна робота за підручником.
- •3. Зречення Наполеона влади і його «Сто днів». Розповідь учителя.
- •4. Битва при Ватерлоо і реставрація Бурбонів.
- •5. Рішення Віденського конгресу й мета створення Священного союзу.
- •V. Осмислення нових знань учнів
- •VI. Підсумки уроку
- •VII. Домашнє завдання
Урок № 4
Тема. Крах імперії Наполеона І. Віденський конгрес. Європа після Віденського конгресу.
Мета: розповісти про розгром наполеонівської армії в Росії
що поклав початок остаточній поразці Наполеона; ознайомити учнів із закордонним походом російської армії та діями союзників проти наполеонівських військ; розкрити причини поразки наполеонівської армії й падіння Першої імперії; пояснити принципи створення і Віденської системи міжнародних відносин й Священного союзу; формувати уміння учнів працювати з історичною картою, простежувати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати навички заповнення хронологічної таблиці.
Основні знання: Вітчизняна війна 1812 р. в Росії; розгром союзниками антифранцузької коаліції наполеонівських військ; «Битва народів» 1813 р. під Лейпцигом; звільнені європейських держав; реставрація влади Бурбонів; Віденська система міжнародних відносин; мета створення Священного союзу.
Основні поняття й терміни: «Битва народів»; реставрація, «Сто днів»; Віденський конгрес; Священний союз; територіальний переділ Європи.
Основні дати й події: 16—19 жовтня 1813 р.— «Битва народів»
Лейпцигом; 31 березня 1814 р.— вступ союзних війск до Парижа; 20 березня — 22 червня 1815 р.— «100 днів» Наполеона;
18 червня 1815 р.— битва при Ватерлоо;
вересень 1814 — 9 червня 1815 р.— робота Віденського конгресу;
26 вересня 1815 р.— утворення Священного союзу.
Особа в історії: Наполеон Бонапарт; Олександр І; М. І. Кутузов;
Шарль Моріс Талейран.
Обладнання: підручник, настінна карта «Війни наполеонівської
Франції 1799—1815 рр.»; атлас [1, с. 3].
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку
I Організаційний момент
Актуалізація опорних знань учнів
Мотиваційний аспект
Вивчення нового матеріалу
Розгром наполеонівської армії в Росії.
Військові дії союзників у Європі проти наполеонівських військ.
Зречення Наполеона влади та його «Сто днів».
Битва при Ватерлоо і Реставрація Бурбонів.
Рішення Віденського конгресу й мета створення Священного союзу.
V Осмислення нових знань учнів VI. Підсумки уроку
VII Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I організаційний момент
II актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Учитель, перевіряючи заповнення учнями текстової історичної таблиці
«Наполеонівські війни 1805—1815 рр.», може провести фронтальну бесіду за питаннями.
Розкрийте причини наполеонівських воєн.
Які їх результати з 1799 до 1810 р.? Як війни позначилися на становищі імперії Наполеона І?
III. Мотиваційний аспект
Матеріали теми дозволяють простежити події останнього етапу тривалих і кровопролитних воєн Наполеона, які привели до розгрому його творіння — Першої імперії. Під час роботи розкриваються визвольна місія російської армії в країнах Європи, з'ясовуються суть нового міжнародного порядку й подальшого впливу нових міжнародних відносин у першій половині XIX ст. на долю народів і держав Європи.
IV. Вивчення нового матеріалу
Постановка проблемного завдання уроку.
Як змінилося становище народів Європи після розгрому імперії Наполеона?