Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Міністерство освіти і науки Україн1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
191.66 Кб
Скачать

Лабораторна робота №8: (Семінар)

I Організаційна частина: проводиться перевірка присутніх, студентам повідомляється тема заняття та план роботи.

ІІ Тема: Анатомо-фізіологічні та вікові особливості органів травлення

Мета: Ознайомлення з будовою та функціями органів травлення. Вивчення вікових особливостей органів травлення

Ііі Актуалізація опорних знань і контроль вихідного рівня знань студентів:

1. Які функції виконує травна система?

2.Загальний план будови травної системи.

IV Зміст основної частини заняття

1. Анатомо-фізіологічні особливості ротової порожнини. Травлення в ротовій порожнині. Вікові особливості.

2. Слина. Склад слини.

3. Анатомо-фізіологічні особливості стравоходу.

4. Анатомо- фізіолоічні особливості шлунку. Травлення в шлунку. Вікові особливості.

5. Анатомо-фізіологічні особливості тонкого та товстого кишечнику.

6. Всмоктування і моторна функція кишечнику.

7. Анатомо-фізіологічні особливості печінки. Роль печінки у процесах травлення.

8. Анатомо – фізіологічні особливості підшлункової залози. Роль підшлункової залози в процесах травлення.

V Підведення підсумків заняття: обговорюються досягнуті студентами результати, повідомляються оцінки

Vі Видача завдання до самостійної підготовки:

Самостійна робота №17: Профілактика кишково-шлункових інфекцій в закладах освіти.

Лабораторна робота №9

I Організаційна частина: проводиться перевірка присутніх, студентам повідомляється тема заняття та план роботи.

ІІ Тема: Вікові особливості основного обміну

Мета: Вивчити вікові особливості основного обміну у осіб різної статі та віку.

Обладнання:Дані про зріст, масу і вік дівчаток 7—8, 11 —12, 15—16 років і жінок у віці 20—30 і 50—60 років. Аналогічні дані для хлопчиків і чоловіків відповідних вікових груп.

ІІІ Актуалізація опорних знань і контроль вихідного рівня знань студентів:

Запитання до студентів:

1.Обмін речовин і енергії. Основний і загальний обмін

2. Асиміляція і дисиміляція.

3. Обмін білків. Добова потреба білків.

4. Обмін жирів. Добова потреба жирів.

5. Обмін вуглеводів. Добова потреба вуглеводів.

6.Вітаміни та їх значення. Авітамінози.

7.Вітамін А: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну А на організм.

8. Вітамін В1: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну В1 на організм.

9. Вітамін В2: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну В2 на організм.

10. Вітамін В6: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну В6 на організм.

11. Вітамін В12: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну В12 на організм.

12. Вітамін С: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну С на організм.

13. Вітамін Д: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну Д на організм.

14. Вітамін Е: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну Е на організм.

15. Вітамін К: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну К на організм.

16. Вітамін РР: значення, добова потреба. Вплив нестачі на надлишку вітаміну РР на організм.

IV Зміст основної частини заняття

1. Повторення теоретичного матеріалу по темі „Вікові особливості обміну речовин та енергії”.

2. Повторення методики роботи з визначення ваги та маси тіла.

3. Користуючись таблицями 2, 3, 4 визначте основний обмін за добу для всіх 10 обстежуваних. Зміряти зріст і масу школярів і дорослих людей можна в кабінеті шкільного лікаря, або в лабораторії вікової фізіології ВНЗ.

Приклад розрахунку. Хлопець 17 років, зріст 156 см, маса 53 кг. По таблиці 10 знайдіть перше число основного обміну — 3108 кДж. По таблиці 12 — друге число основного обміну — 3339 кДж. Сума знайдених чисел дає основний обмін хлопці за добу: 3108 кДж + 3339 кДж = 6447 кДж.

  1. Розділивши величину основного обміну за добу на масу обстежуваного, одержите інтенсивність основного обміну на 1 кг маси тіла за добу — 122 кДж.