Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Зміст лабораторних занять з п.а.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
103.94 Кб
Скачать

Семінарське заняття № 4

Тема: М'язова система хордових тварин.

Мета: Розширити та систематизувати знання про класифікацію та особливості будови соматичної та вісцеральної мускулатури хордових тварин різних таксономічних груп.

Обладнання і матеріали

Таблиці: будова м’язової системи ( круглоротих, хрящових та кісткових риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців)

Контрольні питання.

  1. Соматична та вісцеральна мускулатура хордових тварин, їх функція.

  2. Осьова соматична мускулатура водних хордових тварин.

  3. Осьова соматична мускулатура наземних хордових тварин. Під'язикова мускулатура.

  4. Мускулатура кінцівок хребетних тварин. Особливості будови у представників різних класів у зв’язку з певним способом пересування.

  5. Підшкірна мускулатура. ЇЇ особливості у ссавців.

  6. Вісцеральна мускулатура, її особливості. Заміна гладенької мускулатури на поперечно-смугасту.

  7. Контрольна робота (тести).

Аудиторні завдання:

Зробити рисунки досліджуваних об'єктів

Домашні завдання:

Порівняльна характеристика травної системи хордових тварин

Література: 1, 2, 4, 5, 6

Лабораторне заняття № 5-6

Тема: Травна система хордових тварин

Мета: систематизувати та розширити знання про будову травної системи у тварин різних таксонів та екологічних груп хордових у зв’язку з певним способом живлення.

Обладнання і матеріали

Таблиці: будова травної системи (ланцетника, асцидії, міноги, акули, окуня, жаби, ящірки, вужа, голуба, кролика). Вологі препарати: розтин риби, жаби, ящірки, вужа, курчати, пацюка (по 6 на 2-х студентів)

Контрольні питання

  1. Основні функції травної системи. Типи живлення хордових тварин.

  2. Відділи шлунково-кишкового тракту у хордових тварин. Травні залози.

  3. Ротова порожнина водних хордових тварин.

  4. Ротова порожнина наземних хребетних тварин.

  5. Органи ротової порожнини спеціального призначення:

А) зуби ( будова, типи, розвиток та функції);

Б) характеристика зубних систем.

6. Язик : його будова та функції у водних та наземних хребетних

різних таксонів та екологічних груп.

  1. Ротові залози, їх функції та видозміни.

  2. Глотка. ЇЇ будова та функції у водних та наземних хордових тварин.

  3. Стравохід, будова та функції у хребетних тварин різних класів.

  4. Шлунок водних хордових тварин. Його будова.

  5. Будова та функції шлунка у наземних хребетних тварин різних класів та екологічних груп.

  6. Кишківник водних хордових тварин.

  7. Будова та функції кишківника наземних хребетних тварин різних класів та екологічних груп.

  8. Плавальний міхур : будова, утворення, функції.

  9. Травні залози та їх функції:

А) печінка та жовчний міхур;

Б) підшлункова залоза

Хід заняття

  1. На вологих препаратах розглянути будову травної системи хордових тварин. Відмітити відділи та зазначити їх функції.

  2. За таблицями вивчити будову ротової порожнини хребетних тварин різних систематичних груп.

  3. За препаратами розглянути будову зубів та особливості способу та місця прикріплення на щелепних кістках. Порівняти зуби риб, земноводних, плазунів та ссавців.

  4. Дати характеристику зубних систем основних рядів ссавців та записати зубні формули гризунів, зайцеподібних, комахоїдних, парнокопитних, непарнокопитних, хижих.

  5. На вологих препаратах розглянути будову стравоходу та шлунку хребетних тварин різних класів та екологічних груп. Знайти риси подібності та відмінності.

  6. Розглянути будову кишечника хребетних тварин різних класів та екологічних груп. Відзначити його довжину та залежність довжини від характеру їжі тварин.

  7. За таблицями та вологими препаратами знайти місце розташування травних залоз та місця впадання їхніх протоків до кишківника.

  8. На розтині риби розглянути будову плавального міхура та його розташування у тілі риби. Навести приклади відкрито- та закритоміхурних риб.

  9. Виконати контрольну роботу з теми «Порівняльна анатомія травної системи хордових тварин».

Аудиторні завдання:

Зробити рисунки досліджуваних об'єктів

Домашні завдання:

Порівняльна характеристика дихальної системи хордових тварин

Література: 1, 2, 4, 5,