
- •Лабораторне заняття № 2
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття № 3
- •Обладнання і матеріали
- •Семінарське заняття № 4
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття № 5-6
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття №7
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття №8 (1год)
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття №9 (1год)
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття №10
- •Обладнання і матеріали
- •Лабораторне заняття №11
- •Обладнання і матеріали
Зміст лабораторних занять з
порівняльної анатомії хребетних
Лабораторне заняття № 1
Тема: Шкіра та її похідні у хребетних тварин
Мета: розширити та систематизувати знання про особливості будови шкіри хордових тварин різних таксонів у зв’язку з її функціями. Вивчити будову шкірних залоз та шкірних захисних утворів.
Обладнання і матеріали
Готові мікро- та вологі препарати; колекції пір’я, рогів, копит, кігтів. Таблиці.
Контрольні питання
Будова шкіри хордових тварин різних таксонів. Забарвлення покривів та його значення.
Шкірні залози. Функції шкіри. Особливості будови шкірних залоз водних хребетних.
Шкірні залози наземних хребетних (амфібій, рептилій, птахів, ссавців). Їх функції, особливості будови.
Захисні утвори шкіри: луска, пір'я, шерсть, волосся, рога, копита, кігті.
Хід заняття
Вивчити будову шкіри хордових тварин ( ланцетника – за мікропрепаратами, риб – за опудалами, малюнками та таблицями, амфібій – за таблицями, рептилій – за колекціями, таблицями, птахів та ссавців –за колекціями пір'я та шкірних покривів (хутра), таблицями).
Порівняти особливості шкірних покривів хордових тварин різних таксонів. Знайти подібність та риси відмінності. З'ясувати адаптивне значення покривів до середовища існування.
Розглянути та дослідити будову копит, рогів, кігтів ссавців.
За таблицями та малюнками підручника вивчити будову шкірних залоз водних та наземних хордових.
Аудиторні завдання:
Зробити рисунки досліджуваних об'єктів
Домашні завдання:
Порівняльна характеристика осьового скелету хордових тварин
Література: 1, 2, 4, 5, 6
Лабораторне заняття № 2
Тема: Будова осьового скелету хребетних тварин
Мета: Розширити та систематизувати знання про особливості будови і розвитку хорди, сполучної тканини, хряща та кістки. Узагальнити знання про будову осьового скелету хребетних тварин різних таксонів.
Обладнання і матеріали
Готові мікропрепарати «Будова ланцетника»,
Таблиці «Будова скелету» (круглороті, хрящові та кісткові риби, амфібії, рептилії, птахи, ссавці). Натуральні скелети акули, окуня, жаби, ящірки, вужа, черепахи, голуба, кролика. Розбірні колекції «Будова скелету птахів». Хребці представників різних таксонів хребетних тварин (набір на 2-х студентів)
Контрольні питання
Гістологічне походження скелетних утворів (хорда, сполучна тканина, хрящ, кістка).
Відділи скелету хребетних тварин та їх функції
Осьовий скелет безчерепних та круглоротих.
Типи хребців та їх будова у водних хребетних тварин.
Хребетний стовп наземних хребетних та його відділи. Типи та будова хребців.
Грудина наземних хребетних: її будова та значення.
Перетворення мозкового черепа хребетних у зв’язку із способом життя.
Будова мозкового черепу нижчих та вищих хордових тварин.
Хід заняття
Розглянути скелети хребетних тварин за колекціями та таблицями (риби, хвостаті та безхвості земноводні, рептилії (ящірки, змії, черепахи), птахи та ссавці). Визначити відділи та їх функції.
Визначити відділи скелету: осьовий та вісцеральний череп, хребетний стовп, кінцівки та пояси.
На натуральних скелетах хребетних тварин різних таксонів знайти відділи хребетного стовпа, визначити наявність грудини та грудної клітки.
Розглянути будову хребців риб, птахів, ссавців на натуральних об’єктах.
Розглянути будову черепа водних хребетних тварин.
Розглянути будову черепа наземних хребетних та з'ясувати риси відмінності від черепа водних хребетних.
Аудиторні завдання:
Зробити рисунки досліджуваних об'єктів
Домашні завдання:
Порівняльна характеристика вісцерального скелету хордових тварин
Література: 1, 2, 4, 5, 6, 7.
Лабораторне заняття № 3
Тема: Вісцеральний скелет. Скелет кінцівок та їх поясів хордових тварин.
Мета: Вивчити складові частини вісцерального скелету хребетних тварин різних таксонів. Порівняти вісцеральний скелет водних та наземних хребетних тварин
Обладнання і матеріали
Таблиці: Будова скелету (круглороті, хрящеві та кісткові риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці). Роздатковий матеріал: скелет окуня, череп судака, скелет жаби, скелет ящірки, вужа, черепахи, скелет голуба, скелет кролика (2 набір для 2-х студентів)
Контрольні питання
Вісцеральний скелет водних хордових тварин.
Відмінності у будові вісцерального скелету у наземних хребетних тварин.
Скелет кінцівок (парних та непарних) водних хордових тварин. Особливості будови китицеперих риб.
Пояси кінцівок водних хордових тварин. Їх зв'язок з осьовим скелетом.
Видозміни у будові скелету парних кінцівок різних груп наземних хребетних тварин, пов’язані з конкретним способом пересування.
Пояси кінцівок наземних хребетних тварин. Зв'язок з осьовим скелетом.
Хід заняття
Розглянути вісцеральний скелет голови представників різних класів (круглоротих, хрящових та кісткових риб, земноводних, плазунів, птахів та ссавців) на таблицях та натуральних скелетах. Відмітити риси подібності та відмінності.
На роздатковому матеріалі розглянути будову поясів кінцівок у хребетних тварин різних класів та екологічних груп. Відзначити способи прикріплення поясів до осьового скелету, занотувати у зошиті.
Вивчити будову скелету кінцівок хребетних тварин різних класів та екологічних груп на роздатковому матеріалі та за таблицями. Відзначити особливості будови у зв’язку із певним способом пересування.
Аудиторні завдання:
Зробити рисунки досліджуваних об'єктів
Домашні завдання:
Порівняльна характеристика м'язової системи хордових тварин.
Література: 1, 2, 4, 5, 6