- •1 Билет
- •4) 4)Можна виділити такі теорії вартості:
- •4. . . «Прямі» та «портфельні» інвестиції, тенденції в сучасних умовах.
- •4. . Переваги та недоліки різних засобів приватизації
- •4) 4) Экономические
- •4. Бухгалтерський та економічний прибуток, суть, значення для підприємця
- •11 Билет
- •12 Билет
- •13 Билет
- •14 Билет
- •15 Билет
15 Билет
1)Нолмінальна зп. збільшилась на 20%йіни впали на 18%
реальна зп. - ?
Номінальна заробітна плата - заробітна плата в грошовому вираженні, яка виплачується робочим і службовцем відповідно до кількості і якості витраченої ними праці за певний період робочого часу.У досліджуємому році вона дорівнює:
100% + 20% =120%
Ціни: 100% -18% = 82%
120 / 82 *100% = 146,3%
Отже, реальна зп. збільшилась на 46,3%
2)Орендна плата - 22000 грн.Косн = 90000 грн на 20 років% по депозиту — 8%
по кредиту — 10%земельна рента - ? ціна землі - ?
90000 / 20 = 4500 грн -амортизація основного капіталу - поступове перенесення вартості основних фондів на продукт, що виготовляється з його допомогою.
Орендна плата - грошова оплата права користування майном, що орендується.
Орендна плата = рента за землю + амортизація капіталу + % за користування землею
Знайдемо відсоток за користування землею: 90000*0,1 = 9000 грн.
22000 = рента за землю +4500 +9000
Земельна рента = 8500 грн
Ціна землі - капіталізована земельна рента, яка приносить прибуток у вигляді відсотку.Знайдемо її:
Ціна землі = земельна рента / норма баньківского % *100%
Ціна землі = 8500 / 8 *100% = 106250 грн.
3)середня зп.: 2005 — 2400 грн
2009 — 3200 грн
споживчий к. 2005 — 2000 грн
2009 — 2500 грн.
Індекс реальної,номінальної зп. - ? Індекс цін - ?
Індекс номінальної зп. = 3200 / 2400 *100% = 133,3% за цей час з 2005 по 2009 рік номінальна зп збільшилась на 33,3%
Індекс цін = 2500 / 2000*100% = 125% ціни виросли на 25%
Індекс реальной зп. = індекс номінальної зп. / індекс цін *100%
Індекс реальной зп = 133,3 / 125 *100% = 106, 6%
Реальна заробітна плата зросла на 6,6%
4) 4)Прибу́ток — це сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати.чистий прибуток після сплати податків. Сума, на яку виріс власний капітал компанії за даний період в результаті діяльності цієї компанії.Прибуток — частина вартості додаткового продукту, виражена в грошах; частина чистого доходу; грошовий вираз вартості реалізованого чистого доходу.Це одне з основних джерел формування фінансових ресурсів підприємства та формування фондів грошових коштів підприємства.
Додатко́ва ва́ртість — це вартість, створена працівниками понад вартість робочої сили і безкоштовно привласнена власником засобів виробництва(капіталістом). Прибуток (з якісного боку) — перетворена форма додаткового продукту й додаткової вартості, яка виражає відносини між власниками засобів виробництва і найманими працівниками з приводу його створення і привласнення. Таким чином, прибуток - це та ж сама додаткова вартість, але виражена в реальній ринковій формі. Оскільки прибуток отримується підприємцями після реалізації товарів, виникає видимість, що він утворюється в сфері
обігу, народжується на ринку в актах купівлі-продажу. Але це не так.
Джерелом прибутку, як це було з'ясовано вище, є лише додаткова вартість,
яка створюється в процесі виробництва. Проте це не означає, що прибуток
і додаткова вартість у реальному житті постійно збігаються. Буде
величина прибутку дорівнювати величині додаткової вартості чи ні -
залежить від того, продаються товари за вартістю вище або нижче
вартості.
Прибуток = Доход — Витрати
m(додаткова вартість) = W(вартість) – (C(постійний капітал)+V(змінний капітал))
5)а) для того щоб знайти вартість одиниці товару треба розрахувати суспільно необхідні витрати праці - сукупні витрати праці на виробництво якого-небудь товару.
СНВП = 50*18+ 110*12 +45*17 / 50+110 +45 = 900+ 1320+765 / 205 = 2985 / 205 = 14,56 години — вартість товару
б)Знайдемо ціну товару,для цього треба помножити вартість товару на годину суспільно-необхідного часу
14,56* 3 = 43,68 грн — ціна товару
в)Для того щоб визначити розмір прибутку або збитків,треба розрахувати індивідуальні витрати в грошах:
1 группа : 18*3 = 54грн
2 группа: 12*3 = 36 грн
3 группа: 17*3 = 51 грн.
Прибуток(+),збитки(-) на одиницю продукціі :
1 группа: 43,68 - 54 = -10,32 грн * 50 одиниць = -516 грн - збиток
2 группа : 43,68 — 36 = +7,68 грн * 110од.= 844,8 грн. - прибуток
3 группа: 43,68 — 51 = - 7,32 грн *45 од = -329,4 грн - збиток
Билет 16
1)TC = 790 грн.VC = 540 грн.AFC = ?Q = 55 од.
РешениеСкористуємося формулою середніх постійних витрат.AFC = FC/Q
Але для того, щоб ми могли її використати нам потрібно знайти FC (постійні витрати) за формулою TC=FC+VC FC=TC-VC
FC=790-540=250 (грн.)
Ми знайшли всі потрібні нам невідомі, тепер можемо підставити їх в формулу
AFC = 250/55 = 4,5
2)чисельн. Населення – 105 млн.осібчисельн.робочої сили – 80 млн.осібчисельн.зайнятих – 72 млн.осіб природне безробіття – 4 %занятих неповній робочий день – 10 млн.осібрішення
фактичній рівень безробіття = (безробітні / працездатне населення) * 100%
безробітні = 80млн.осіб – 72 млн.осіб = 8 млн.осіб
фактичній рівень безробіття = (8 млн.осіб / 80 млн.осіб) * 100% = 10%
циклічне безробіття = 10 % - 4 % = 6 %
3)Промисловій кап = 40 тис.грн.Торговій кап = 15 тис.грнДодаткова вартість створена у промисл. кап. = 10 тис.грнВизначте розмір промислового та торгового прибутку = ?
Середня норма прибутку = додаткова вартість/вкладений капітал*100%
Середня норма прибутку = (10 тис.грн. / 55 тис.грн.)*100% = 18,2%
Рт=18,2*15/100=2,73 тис
Рпр=18,2*40/100=7,28
Середня норма прибутку показує, що при однакових вкладеннях капіталу промисловець та торгівець отримують однаковий прибуток.
Витрати обігу діляться на дві групи: чисті витрати обігу і додаткові витрати виробництва та обігу (продуктивні витрати обігу).
До чистих витрат обігу належать:
витрати, пов'язані безпосередньо із зміною форм вартості (тобто затрати на купівлю і продаж. Вони не створюють додаткової вартості);
витрати, пов'язані з веденням обігу в грошовій формі (затрати на оплату праці бухгалтерського персоналу, купівлю канцтоварів і т.д. Ці витрати також не створюють додаткової вартості);
витрати по забезпеченню грошового обігу (чеканка монет, друкування паперових грошей, папір, витрати кредитної системи і т.д.).
4) )Державна власність - є основою економіки України. Навіть після проведення приватизації її питома вага є досить значною. До державної власності в Україні згідно із Законом «Про власність» належать загальнодержавна, республіканська власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).Державна власність завжди виступає одним з чинників прискорення розвитку економіки. Безумовно, не можна заперечувати і значний вплив даної форми власності для загального розвитку економіки країни. Без належної державної допомоги в постачанні підприємств сучасними засобами виробництва, без організації виробництва таких засобів виробництва розвиток приватної ініціативи і заповзятливості неможливий.На мій погляд, для визначення суті державної власності досить визначити функції втручання держави, а також його монопольні галузі ведення: війни і національна оборона, зростання народонаселення і урбанізація, проблеми довкілля і соціальний захист населення і ін. Таким чином, суть державної власності повинна визначатися виходячи з вищеназваних обставин, а остання частина власності повинна прийняти інші форми: індивідуальна, колективна.Приватна власність — одна з форм власності, що означає абсолютне, захищене законом право громадянина чи юридичної особи на конкретне майно (землю, нерухомість, засоби виробництва, гроші і цінні папери, товари, інтелектуальний продукт), яка полягає в тому, що ці об'єкти власності належать приватним особам, сім'ям, групі осіб. Основними формами приватної власності є : індивідуально-трудова, коли власником виступає одна особа, або сім'я;партнерська, коли колективне володарювання здійснюється певним колом людей (засновниками акціонерного товариства закритого типу);корпоративна, коли колективне володіння здійснюється колективом людей, склад якого постійно змінюється (акціонерне товариство відкритого типу).Різновидом індивідуальної власності є особиста власність. Розрізняють:трудову приватну власність, за якої власник є одночасно трудівником, наймана праця не застосовується;капіталістичну приватну власність, засновану на системі найманої праці. Перевагами приватної власності є незалежність дій, можливість більш гнучких та оперативних рішень, адаптація до особливостей місцевих умов, менші оперативні витрати, поєднання декількох професій, переваги при специфічному та персональному ринку, полегшена система бухгалтерського обліку, пільги при оподаткуванні. Серед недоліків слід виділити наступні: фінансові труднощі, підвищена чутливість до економічних змін, залежність, необмежена відповідальність за борги, необхідність постійно контролювати виконання зобов'язань.
5)Ви, підприємець, придбали нове устаткування. Первісна його вартість 72 тис. грн. Строк служіння 12 років.а) Яку суму грошей та на скільки років Ви могли би надати в позику іншому підприємцю через 2 роки? Потрібно знайти річну амортизацію за формулою А = вартість / строк служби
1)А річна = 72 тис.грн. / 12 років = 6 тис.грн.
2) 6 тис.грн * 2 роки = 12 тис.грн. – можемо надати в кредит на 10 років
б) Який прибуток Ви би отримали, якщо відсоток по кредиту складає 8% річних, а відсоток по депозиту – 6%?в) За яку суму грошей Ви би продали це устаткування через 8 років, якби попит на устаткування був би в 1,5 рази більшим, ніж пропозиція?
б) спросить, к чему относится пункт Б
1) Если к первоначальному условию, то 72+72*0,06=76,32
2) Если к пункту Б про заем денег и кредит, то 12*0,08*10=9,6тис грн.
в) (72тис - 6 тис.грн * 8 роки) * 1,5 = 36 тис.грн – сума за яку ми можемо продати це устаткування через 8 років при попиті в 1.5 рази більше ніж пропозиція.
Білет 17
1) Загальні витрати виробництва товару становлять 800 тис.грн., а середні змінні – 20 грн. Розрахуйте постійні витрати, якщо виготовлено 30 тис одиниць продукції.AVC = 20 грн.TC = 800 тис. грн.Q = 30 тис.од.
Рішення
Використаємо формулу середніх змінних витрат
AVC=VC/ Q
20 = VC / 30 тис.од.
З цієї формули виразимо VC
VC = 20 грн. * 30 тис.од.= 600 тис. грн.
Використаємо формулу сукупних витрат
TC = FC + VC
800 тис. грн. = 600 тис. грн. + FC
Виразимо FC
FC = 800 тис. грн. - 600 тис. грн. = 200 тис.грн
2)Промисловий капітал 440 тис. грн. Торговий капітал 100 тис. грн. Додаткова вартість –40 тис.грн. Визначте розмір промислового та торгового прибутку, середню норму прибутку, якщо чисті витрати обігу складають 10 тис. грн.
Середня норма прибутку =(прибуток –чисті витрати обігу)/(кап.пром+торговий)*100%
Сер.норма прибутку=40/540*100%=7,4%
Рт=7,4*100/100%=7,4
Рпр=7,4*440/100%=32,56
Витрати обігу діляться на дві групи: чисті витрати обігу і додаткові витрати виробництва та обігу (продуктивні витрати обігу).
До чистих витрат обігу належать:
витрати, пов'язані безпосередньо із зміною форм вартості (тобто затрати на купівлю і продаж. Вони не створюють додаткової вартості);
витрати, пов'язані з веденням обігу в грошовій формі (затрати на оплату праці бухгалтерського персоналу, купівлю канцтоварів і т.д. Ці витрати також не створюють додаткової вартості);
витрати по забезпеченню грошового обігу (чеканка монет, друкування паперових грошей, папір, витрати кредитної системи і т.д.).
3)робочий день – 8 годин,денна зарплата при погодинній формі – 120 грн,норма виробки за 1 годину – 30 од.Яку заробітну плату отримає робітник, якщо за день виробить 200 од. продукції?
За 1 год роботи = 120 грн / 8 год = 15 грн.
Робітник за 1 год виробляє 30 од. продукції для того щоб знайти розцінку за одиницю виробленої продукції потрібно оплату за 1 год / норму виробки
15 грн / 30 од. = 0.5 грн
Знайдемо зарплату робітника, якщо він за день виробить 200 од продукції
200 * 0.5 = 100 грн
Відрядна заробітна плата має більше переваг
4)
Акціонерним визнається засноване на установчому договорі та статуті товариство, яке має статутний фонд, поділений на певну кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства.
З визначення випливають особливості акціонерного товариства, які обумовлюють специфіку його юридичного статусу:
воно є господарською організацією корпоративного типу, різновидом господарського товариства;
належить до товариств – об’єднань капіталів, у яких майнові елементи домінують над особистими (для участі в акціонерному товаристві досить зробити майновий внесок – оплатити акцію, а персональна участь – трудова, в управлінні справами товариства – зазвичай є необов’язковою);
статутний фонд акціонерного товариства має акціонерну природу, формується шляхом емісії та продажу акцій фізичним та/або юридичним особам;
має публічний статус емітента цінних паперів (акцій, облігацій), воно є юридичною особою, яка від свого імені випускає акції і зобов’язується своєчасно виконувати обов'язки, що випливають з умов їх випуску.;
фізичні та юридичні особи, які придбали акції акціонерних товариств, набувають статусу акціонерів, права і обов’язки яких визначаються законом;
особливою ознакою акціонерного товариства є обмеження відповідальності акціонерів: вони відповідають за зобов’язаннями товариства тільки в межах належних їм акцій.
Переваги акціонерної форми господарювання:
АТ - зручний спосіб залучення інвестицій,
Можливість отримання доходу
Можливість участі в управлінні АТ та контролю його діяльності
Акції - ліквідні цінні папери
Оподаткування операцій з акціями
Недоліки акціонерної форми господарювання:
Процедура емісії та обігу
Особливості обліку та звітності для ВАТ та ЗАТ
Реєстратори, торгівці
Розмір чистих активів щороку
5)
фермер 1 отримав із своєї ділянки врожай 15 т.
фермер 2 – 12т.
фермер 3 – 8т.
індивідуальні витрати кожного фермера на 1 т. відповідно 10 год., 18год., 20год.,
норма банківського % по кредиту – 15 %, по депозиту 10 %
розмір абсолютної ренти – 450 грн.
а) Який розмір ренти одержить кожний з фермерів, якщо 1 година праці в грошовому виразі дорівнює 3 гривням? Який це вид ренти, яка причини її існування, хто її привласнює?
1л 15т 10 2 с 12т 18
3 х 8т 20
1 –лучш, 2-сред, 3-худш.
ОНЗ(затрати на худш участе)=20ч*3грн=60г
Рента на худш уч=абсол.ренте
Дрна л=(ОНЗ-НеобЗатрУч)*произвв=(60-10*3)*15=450
Диф рента на л=(60-18*3)*12=72
Цена земли=(Абс.р+Диф.р)/%подепоз
Цл = (450+450)\ 0,1 = 9000 грн
Цс = (72 + 450)\ 0,1 = 5220 грн
Цх = (0+450)\ 0,1 = 4500 грн
Це ДРI
Земе́льна ре́нта — дохід, який отримують землевласники, реалізуючи власність на землю.Абсолютна земельна рента — форма земельної ренти, яку сплачують власникові за ділянку землі незалежно від її родючості й місця розташування.Розрізняють такі форми земельної ренти:
диференційна рента І-го роду — диференціація земель за їх якістю;
диференційна рента ІІ-го роду виникає при послідовних вкладеннях капіталу та праці в одну і ту ж ділянку землі;
Білет 18
1)
Зарплата 1050 збільшилась на 240 грн Ціни збільшились на 12 %
Як змінилась реальна зарплата?
Знайдемо індекс зміни зарплати
(1290/ 1050) * 100% = 122,9 %
Ин р зп=Ин.з/п/Ин.цін *100%
знайдемо індекс зміни реальної зарплати
(122,9% / 112% ) * 100% = 109,7%
2)
1 год = 3 грн.
Група виробника |
Індик. Витрати на 1 продукцію (год.) |
Кіл –ть |
|
1 |
10 |
200 |
|
2 |
7 |
150 |
|
суспільно – необхідного витрати = (10 * 200) + (7*150) / 200+150 = 8,7 (год) - вартість товару
ціна товару = 8,7 * 3 = 26,1 (грн.)
3) На виробничі споруди підприємець авансував 260 тис. грн.на купівлю машин – 120 тис. грн.паливо – 60 тис. грн.зарплату адміністративних робітників – 6 тис. грн.на обладнання – 100 тис. грн.заробітну плату робітників з відрядною оплатою – 15 тис. грн.на сировину – 28 тис. грн.зарплату робітників на погодинній оплаті – 11 тис. грн.
основн.кап = 260+120+100 = 480 тис грн.
оборотний кап. = 62+6+15+28+11 = 120 тис грн.
постійний кап = 260+120+60+100+28 = 568 тис. грн.
змінний кап = 6+15+11 = 32 тис грн.
4) капіталу — експорт капіталу в інші країни державою, фірмами, приватними особами у будь-якій формі (валютних коштів, продукції, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав) з метою одержання прибутків від виробничої та інших форм господарської діяльності, з метою більш вигідного їх розміщення і використання.
Необхідність і найважливіша причина вивозу капіталу полягає в його
відносному надлишку на національному ринку й обумовленій цим можливості
досить прибуткового застосування. У пошуках більшого прибутку і
спрямовується капітал за кордон. Ще одна причина вивозу капіталу полягає у прагненні використовувати відмінності між країнами у рівні витрат виробництва, передусім -
заробітної плати.
Існують дві основні форми вивозу капіталу – вивіз позичкового капіталу і вивіз підприємницького (функціонуючого) капіталу.
Вивіз підприємницького капіталу здійснюється декількома шляхами:
1)за рахунок будівництва за кордоном власних (або на паях) підприємств;
2)через придбання або контрольного пакету, або просто частини акцій діючих підприємств;
3)шляхом відкриття за кордоном власних філіалів або дочірніх компаній.
Капіталовкладення у зарубіжні підприємства залежно від контролю за останніми поділяються на прямі й портфельні.
Прямі інвестиції дають право контролю за зарубіжними підприємствами. Це право - результат володіння контрольним пакетом акцій цих компаній. Проте у багатьох країнах, що розвиваються, діє законодавство, яке встановлює для іноземних корпорацій граничні ліміти володіння акціями місцевих підприємств у цілому в країні або в окремих галузях. Такі вкладення капіталу в акції зарубіжних компаній та інші цінні папери з метою одержання доходу, а не встановлення прямого контролю називаються портфельними інвестиціями.
Вивіз позичкового капіталу здійснюється у вигляді приватних і державних позик через систему міжнародного кредиту.
У світовому господарстві існує декілька форм міжнародного кредиту, які можна класифікувати за такими основними принципами:
За строками надання ці кредити поділяються на
короткострокові (до одного року),
середньострокові (до трьох-п'яти років) і
довгострокові (понад п'ять років).
Короткострокові й середньострокові кредити звичайно використовуються для фінансування зовнішньої торгівлі, а довгострокові - виробничих інвестицій.
За формою надання розрізняють
товарні й
валютні кредити.
За цільовим призначенням бувають
1)Пов'язані кредити призначені для фінансування певних цільових програм, що спеціально обумовлюється при укладанні кредитної угоди.
2)Фінансові кредити, як правило, можуть використовуватися позичальником на будь-які цілі. Тому їхня переважна форма - валютна.
Інвестиції — довгострокові вкладення капіталу в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання доходу (прибутку) або для досягнення некомерційних цілей.
Міжнародні інвестиції — інвестиції, реалізація яких передбачає різнонаціональну належність учасників інвестиційного процесу.
Для країн-реципієнтів імпорт капіталу має такі позитивні наслідки:
долають проблеми внутрішнього виробництва, проблеми обмеженості ресурсів та їхнього ефективного використання;
створюються нові робочі місця;
іноземний капітал приносить нові технології, ефективний менеджмент;
прискорюються темпи НТП;
розширюється товарний експорт, тому що вивіз капіталу стає засобом заохочення вивезення товарів за кордон;
приплив капіталу сприяє поліпшенню платіжного балансу країни.
Негативні наслідки імпорту капіталу:
приплив іноземного капіталу витісняє місцевий капітал з прибуткових галузей. Це може призвести до однобокого розвитку країни і загроз її економічної безпеки;
безконтрольний імпорт капіталу може супроводжуватися забрудненням довкілля;
імпорт капіталу часто пов'язаний з проштовхуванням на ринок країни-реципієнта товарів, що вже пройшли свій життєвий цикл, а також знятих з виробництва в результаті недоброякісних властивостей;
імпорт позичкового капіталу веде до збільшення зовнішньої заборгованості країни.
До числа наслідків для країн, що експортують капітал, можна віднести:
вивіз капіталу за кордон без адекватного залучення іноземних інвестицій веде до уповільнення економічного розвитку;
вивезення капіталу негативно позначається на рівні зайнятості;
переміщення капіталу несприятливо позначається на платіжному балансі країни.
5)Валовий продукт має такий склад:
I 7200с + 3300v + 3300m = 13800;
II 5000с + 3200v + 3200m = 11200.
Докажіть, що така структура продукту забезпечує просте або розширене виробництво? Хто є споживачем продукції першого та другого підрозділів?
IW >IC+IIC 13800>7200+5000=12200
IIW < I(V+m) + II(V+m) 11200<6600 +6400 =13000
I(V+m) > IIC 6600>5000
Это расширенное воспроизводство. Расширенное воспроизводство типично для современной развитой рыночной системы, ориентированной на получение большихприбылей. При расширенном воспроизводстве часть полученнойприбыли идет в фонд потребления предпринимателя, который ониспользует для удовлетворения своих личных потребностей, а частьприбыли идет в фонд накопления, идущий на расширение производства, т. е. на накопление. Первое подразделение включает отрасли, произво-дящие средства производства: машиностроение, станкостроение,химическая промышленность и пр. Второе подразделение общественного производства состоит из отраслей, производящих пред-меты личного потребления: легкая, пищевая, молочная промышленность, сельское хозяйство,
Bilet 19
1) Номінальна зарплата збільшилась на 15 % Вартість життя збільшилась на 30 % Визначити як зміниться реальна зарплата
(115% / 130%) * 100% = 88,5 %
100% - 88,5Ґ% = 11,5%
Таким чином реальна зарплата знизилась на 11,5 %
2)площа землі – 180 га рента за рік – 50га/рік середній прибуток – 12 тис.грн за рік, банківський % по кред – 10 %по депозиту – 8 % ціна землі - ?
знайдемо ренту на рік на всю площу землі
180 га * 50га = 9 тис. грн. – рента на землю
Знайдемо ціну землі
Ціна землі = (рента / банківський % по депозитам) * 100%
Ціна землі = (9тис.грн. / 8%) * 100% = 112,5 тис грн
3)
Виробничі можливості |
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Цукерки |
400 |
310 |
250 |
200 |
120 |
0 |
Бісквіти |
0 |
80 |
150 |
220 |
360 |
450 |
АГ = (400 – 200) / (0-220) = 0,9
ДГ = ( 120 – 200) / (220 – 360) = 0,57
ВЕ = (250 - 0) / (450 – 150) = 0,83
Альтернат́ивна вáртість — показник, який вказує, на скільки одиниць треба зменшити виробництво одного товару, щоб за рахунок вилучених факторів виробити одиницю іншого подібного товару.Крива виробничих можливостей — залежність, що графічно ілюструє можливості одночасного виробництва двох продуктів з урахуванням обмеженості ресурсів, що витрачаються на виробництво цих продуктів.
4) капітал – це вартість, авансована у виробництво з метою одержання додаткової вартості, це вартість, що завдячуючи експлуатації, створює і приносить додаткову вартість.
Основний капітал-це та частина продуктивного капіталу, яка повністю бере участь у виробництві й тривалий час зберігає свою споживну вартість, а вартість його переноситься частинами на продукцію, яка виробляється, впродовж усього періоду використання і повертається до свого власника теж по частинах, в міру реалізації готової продукції.
Вартість придбаної сировини, допоміжних матеріалів і палива входить повністю у вартість товару, що виробляється і при реалізації повністю повертається у грошовій формі до підприємця. Ця частина постійного капіталу набуває форми оборотного капіталу.
До оборотного капіталу відноситься і змінний капітал, тобто та частина капіталу, яка авансується на придбання робочої сили.
Оборотний капітал –це частина продуктивного капіталу, яка впродовж одного періоду виробництва втрачає свою стару споживну вартість товару, що виробляється, і повністю повертається у грошовій формі після реалізації товару.
Поділ капіталу на основний і оборотний властивий лише для продуктивного капіталу. Грошовий і товарний капітали, які функціонують у сфері обігу, такого поділу не мають. В основі поділу капіталу на основний і оборотний лежить спосіб участі різних частин продуктивного капіталу в процесі перенесення вартості. Поділ же капіталу на постійний і змінний в основі своїй має спосіб участі різних частин, авансованого капіталу в процесі виробництва додаткової вартості.
Змінний капітал йде на придбання рабочой сили
Постійний йде на придбання споруд,обладнення,сировини,палива та допоміжних матеріалів.
Схема Поділ капіталу на основний і оборотний, постійний і змінний
|
5)устаткування -90 тис грн. на 10р
Агод=90/10=9 тис грн.
а)90-9*4=54тис грн.-моглиб подати в позику на 6 років
б)90-9*7=27тис грн.
27*2=54 тис грн.-продали б в устаткув через 7 років
в)90-9*8=18 тис грн.-залишкова вартість через 8 років
Билет 20
1)S=120га,Рентна плата=40 грн на га банк% по кредиту12%по депозиту -10%
ціна земді =рента/норма банк%по депозиту*100%=120*40=4800грн
ціна землі=4800/10%*100%=48000грн
2)обладнення-600тис грн. на 15 роківПродуктивність-3 тис одиницЗалишкова вартість через 11 років-?
Агод=600/15=40тис грн
600-40*11=160тис грн-залишкова вартість
3)споруди 40 міл грн.Напівфабрикати-2 міл грн.Обладнення-40 міл грн.
Сировина і паливо-5 міл грн. С/V=3/1Основ кап.на 20 роківОборотний капітал-3 обороти за рік К ав-?
Річні витрати-?
Косн=40+40=80
Коб=2+5=7
С=40+2+40+5=87 млн грн
V=20міл грн
Кав=116міл грн
Річни увитрати-80/20+7*3=25 міл грн
4) Відповідно до суб'єктів права приватної власності, визначених Законом «Про власність», можна виділити три види приватних підприємств:
• індивідуальне приватне підприємство, що ґрунтується на приватній власності і роботі однієї фізичної особи (підприємство однієї особи);
• сімейне приватне підприємство, яке ґрунтується на приватній власності і роботі громадян, що проживають спільно як члени однієї родини (наприклад, сімейним підприємством може бути селянське (фермерське) господарство);
• приватне підприємство з правом наймання робочої сили, що ґрунтується на приватній власності окремого громадянина України, який використовує найману працю.
Якщо приватне підприємство має не одного, а декількох власників (наприклад, сімейне), його майно є спільною власністю. Інша, тобто частково спільна власність, повинна бути встановлена письмовою угодою власників майна (ст. 18 Закону України «Про власність»).
На базе частной собственности возникают индивидуальные предприятия, осоновванные на личном труде собственника(крестьянские. Фермерские хазайства). Частные предприятия с использованием наемного труда можно разделить на предприятия, где присутствует эксплуатация труда, и где эксплуатации наемного труда нет. На базе частной собственности создаются товарищества, основанные на паевом(долевом) вложении капитала двух и более лиц. Раздичают товарищества с ограниченной, дополнительной, полной отвественностью , коммандитные. В товарищестывах с ограниченной ответственностью их члены несут отвественность по финан-м обязательствам всем своим имущ-м. Члены товариществ с доп-й ответ-ю несут кратную ответ-ть относительно вложенного пая. Размер кратности ответ-ти определен в уставе товарищества. В коммандитном тов-ве часть учасников несет полную, а часть ограниченную отв-ть. На основе частной собственности создаются корпорации(акц-е общество открытого типа). Акционерное предприятие – единственное пред-е, капитал которого образован путем выпуска акций. В ОТК.акц.обществе приобрести акцию может любой желающий.
5)обладнення -800тис грн на 20 років Споруди -2200грн на 50 р.%по кредиту-10% по депозиту-12% на зарплату-40 тис грн На сировину-25 тис На матер.-10 тис Власний вкладений капітал=2000грнЗарплата на попер.работі-90тис Річний дохід-520 тис грнБухгал.прибуток-?Єконом прибуток-?
Прибыль = Доходы (выручка) – Издержки = P*Q
Прибыль бух. = Выручка – Внешние издержки
Прибыль экономич. = Выручка – (Внешние издержки + Внутренние издержки)
Бугал.прибуток=прибуток-зов.витрати=520-25-10-40-800/20-2200/50=361тис грн
Економ прибуток=прибуток-(зов+внутр витрати)=361-90-2000*0.12=31тис грн
Підпиємцю варто продовжувати підприєм діяльність тому що є єкономічний прибуток.
Білет № 21
1.)Iм=85%, Ір=107%, Іq=92%, Iv -?
Iv= Ip*Iq/Iм
Iv=107*92/85=115,8%
Швидкість обігу грошей збільшилась на 15,8%.
2.) Реалізовано продукції – 250шт. ціна од. продукції – 120грн. зовнішні витрати – 22000грн.; внутрішні витрати – 8000грн. Бухгалтерський та економічний прибуток -?
Прибуток = 250*120=30тис.грн.
Бухгалтерський прибуток = прибуток – зовнішні витрати
Бухгалтерський прибуток = 30-22=8тис.грн
Економічний прибуток = прибуток – зовнішні + внутрішні витрати
Економічний прибуток = 30-22+8=0
Фірма не має економічного прибутку.
Бухгалтерський прибуток являє собою загальну виручку фірми за мінусом зовнішніх витрат або витрат на залучення ресурсів.
Економічний прибуток – це загальна виручка за мінусом валових витрат по залученню ресурсів з урахуванням їх альтернативної вартості; це чистий прибуток господарюючого суб`єкта.
3.) Косн.=30млн.грн.; Коборот.=12млн.грн.; V=8млн.грн. Кав.-? C/V-? Коб-V= витрати на Предм.труда(с)=12-8=4млн
Кпост(С)= 30+4=34млн.грн.
C/V=34/8=17/4
Кав=34+8=42
Оборотний капітал - частина капіталу, яка витрачається на придбання предметів праці та робочої сили і повертається підприємцю в грошовій формі в повному об`ємі після кожного кругообігу.
Змінний капітал – та частина капіталу, яка витрачається на придбання робочої сили і в ході виробництва змінює свою величину.
Оборотний капітал включає витрати на придбання предметів праці та робочої сили, а змінний – тільки витрати на робочу силу.
Різниця між оборотним і змінним=предметам труда
4.) Витрати виробництва – це виплати, які робить фірма постачальникам ресурсів, щоб залучити ці ресурси для власного виробництва і відволікти їх
від інших, альтернативних варіантів застосування. Витрати виробництва - це вартість усіх видів факторів виробництва, що витрачаються для виготовлення певної кількості товарів. Витрати виробництва є формою руху авансованого промислового капіталу.
Авансований капітал - це грошова сума, яка вкладається власником у певне підприємство (підприємницьку діяльність) з метою одержання зиску (прибутку) Він витрачається на придбання засобів виробництва (постійний капітал) і наймання робочої сили (змінний капітал).
Витрати виробництва є формою руху авансованого промислового капіталу. Але авансований капітал і витрати виробництва не співпадають по величині. Так авансований капітал на засоби праці (споруди, машини) входить в витрати частково, а авансований капітал на предмети праці та зарплату, наприклад, в річні або квартальні витрати, можуть входити в кратному розмірі.
5.)300т. картоплі по ціні 5,5грн. за кг. Банк.% по депозиту-12%. Витрати – 1200тис.грн. середн.прибуток – 80тис.грн. Ціна землі - ? Рента - ?
Ціна землі=рента*100% / банк.% по депозиту
Рента = прибуток цього року – середній прибуток
Прибуток= виручка-витрати
Виручка = 300*5,5=1650тис.грн.
Прибуток = 1650-1200=450тис.грн.
Рента = 450-80=370тис.грн.
Ціна землі = 370*100% / 12%= 3083,3тис.грн.
Білет №22
1.) ATC = 180 грн. ; AFC = 80 грн.; Q = 65од. VC -? TC -?
TC=FC+VC
ATC=TC/Q
AFC=FC/Q
TC = 180*65=11700грн.
FC = 80*65 = 5200грн.
VC = 11700-5200=6500грн.
2.)Погодинна зарплата=160грн.; 30од. за годину; 300од. за день. Розцінка за од.-?
Розцінка= ціна години / норма виробітку
Ціна години=погодинна зарплата / кількість часів
Відрядна зарплата = розцінка * кількість деталей
Ціна години = 160/8=20грн.
Розцінка = 20/30=0,66грн.
Відрядна зарплата = 0,66*300=198грн
Відрядна зарплата має більше переваг.
3.) Pб=210грн. – базовий середній рівень цін Iм=135% а.) Чи буде інфляція? Iv = 80% Iq = 122%. б.) Рт -? – теперішній середній рівень цін.
Ip=Iм *Iv/ Iq
Ip = 135%*80%/122% = 88,5%
Інфляції не буде, середній рівень цін зменшився на 11,5%
Рт=88,5%*210/100=185,85грн.
4.) Земельна рента — це прибуток від такого виробничого фактора, як земля. Його джерелом є надлишковий прибуток, створений на землі і привласнений її власниками. Земельна рента є економічною формою реалізації приватної власності на землю. Диференціальна рента підрозділяється на диференціальну рента першого та другого роду. Отримання диференціальної ренти першого роду пов`язано з мінливістю земельних ділянок за їх продуктивністю (якістю), віддаленістю від ринків збуту продукції. Диференціальна рента першого роду виникає внаслідок різної природної продуктивності чи віддаленості земель і одержується з усіх земельних ділянок, окрім найгірших по продуктивності і місце розташуванню. Отже, диференціальна рента ґрунтується на існуванні постійні переваги (монополії), якою володіють орендарі кращих і середніх земель. Рента на найгірших ділянках не утворюється, адже там не виникає надлишкового прибутку.Диференціальна рента другого роду утворюється аналогічно – матеріальною умовою її виникнення є також відмінності в продуктивності земель, але тепер уже не природної, а штучно створеної за рахунок додаткових інвестицій. Спільними є ї причина утворення – монополія господарської діяльності на землі з її впливом на ціноутворення і джерело ренти – надлишковий прибуток на середніх і кращих землях. Друга диференціальна рента за сучасних умов, коли здійснюється високо інтенсивне сільськогосподарське виробництво із значними інвестиціями, які все зростають, стала основною формою рентного доходу власників землі. Завдяки впровадженню на найгірші ділянки нової техніки та добрив, затрати на одиницю продукції зменшуються й власник отримує більшу суму прибутку, ніж до поліпшення.
Власники найгірших ділянок отримують диференціальну ренту другого роду.
5.)Засоби праці – 100тис.грн. на 10р; предмети праці -12тис.грн. закупка 1 раз на рік; зарплата – 5тис.грн 1раз на місяць. 100тис.од. за рік. Кав. -? Річні витрати -? Швидкість обороту капіталу -? Прибуток, якщо ціна =2грн.-?
Кав.=100+12+4=117тис.грн.
Річні витрати=100/10+12*6+5*12=10+72+60=142тис.грн.
Прибуток, якщо ціна 2грн.=200-142=58тис.грн
Швидкість обороту капіталу = капітал затрачений / Кав.
Швидкість обороту капіталу = 100/117=0,85об.
Білет №23
1.)Індекс номінальної зарплати = 116%; вартість життя = 118%; індекс реальної зарплати ?
Індекс реальної зарплати = Індекс номінальної зарплати / Індекс цін * 100%
Індекс реальної зарплати = 116% / 118% * 100% =98,3%
Реальна зарплата зменшилась на 1,7%
2.) W =900грн.; засоби виробництва = 700грн. C/V – ? m` -?
C=700грн.
V=80грн.
C/V=35/4
W=C+V+m
900=700+80+m
m=120грн.
m` = m*100% / V
m` = 120*100% / 80 =150%
Органічна побудова капіталу показує ступінь технічного оснащення праці засобами виробництва.
Норма додаткового продукту показує ступінь експлуатації найманих робітників капіталом та ступінь зростання змінного капіталу.
3.) FC =2200+80+1220+800+1400+900=6600грн.
VC =8800+34300=43100грн.
Середні витрати на одиницю продукції = 49700 / 20000 = 2,48 грн.
4.) Приватна власність - одна з форм власності, яка має на увазі захищене законом право фізичної або юридичної особи, або їх групи на предмет власності. До приватної власності відносять індивідуальну, корпоративну, акціонерну і будь-яку іншу недержавну форму власності. Приватна власність існує в формах індивідуальної, особистої власності на предмети споживання; приватної трудової власності на засоби виробництва, основаною на особистій праці виробників; приватній з використанням найманої праці; власності товариств; власності відкритих акціонерних товариств (корпорацій).Приватна характеризується тим, що засоби виробництва, а отже, і вироблений продукт належать приватним особам. Вони можуть привласнювати продукт як своєї, так і чужої праці – це є перевагою приватної власності. Також перевагою є те, що приватний власник має право розпоряджатися своєю власністю на свій розсуд (продавати, дарувати, заповідати тощо) без узгодження з органами влади (державними або муніципальними органами, їх представниками).
Суспільна власність - власність, що знаходиться у володінні, розпорядженні і використанні суспільством, виступаючим як колективний неорганізований суб'єкт.
Суспільна власність існує в таких формах, як родоплемінна, неподільна в рамках роду, племені чи общини; колективна, неподільна в рамках колективу підприємства (кооперативна, закритих акціонерних товариств, суспільних організацій); загальнодержавна і комунальна, муніципальна.
Суспільній власності притаманне спільне привласнення засобів виробництва і виробленого продукту. Суспільна власність передбачає спільне володіння, розпорядження і виключає індивідуальне. Всі члени суспільства володіють спільно, індивідуально ж - ніхто. Суспільна власність на засоби виробництва зрівнює всіх членів суспільства як співвласників. Вони всі власники. Ніхто не має права на перевагу у володінні. Саме це і є недоліком суспільної власності.
5.)Кав. = 6000 тис.грн.; C/V=3/1; m`=200% . Через рік C/V=6/1 m`=300%. Розмір капіталу через 2 роки - ?
С = 450тис.грн. W=C+V+m
V = 150тис.грн. m=m`*V/100%
m=200*150/100%=300тис.грн.
W=450c+150v+300=900тис.грн.
150 150
128,6 21,4 m=300*171,4/100% =514,2тис.грн.
W = 578,6c +171,4v+514,2=1264,2тис.грн.
578,6+171,4=750тис.грн. – капітал через 2 роки
Білет № 24
1.)TC= 320грн. AFC=15грн. Q=10од. AVC -?
FC = AFC*Q
FC=15*10=150грн.
VC=TC-FC
VC=320-150=170грн.
AVC=VC/Q
AVC=170/10=17грн.
2.)Фактичний рівень безробіття = безробітні *100%/працездатне населення
Циклічне безробіття = фактичне безробіття-природнє безробіття
Безробітні=40-5=5млн.
Фактичний рівень безробіття=5*100%/40=12,5%
Циклічне безробіття = 12,5-5=7,5%
3.) Eцт.=560млрд.грн., Платежі по кредиту -34млрд.грн.; Ецт. Кр.=20млрд.грн. Взаємопогаш. – 50млрд.грн. В обігу – 65000млрд.грн. Курс 1:2500. О =10 оборотів. Чи буде ліквідовано інфляцію?
К= Ецт-Ецт.кр+платежі по кредиту-Взаемємопог./10
К=560-20+34-50/10=524млрд.грн.
В обігу = 65000/2500=26млрд.грн.
Інфляційні процеси буде ліквідовано.
4.) Політику прискореної амортизації проводять для того,щоб стимулювати оновлення підприємцями основного капіталу. При використанні прискореної амортизації величина амортизаційних відрахувань, яка вилучається з оподатковуваного прибутку, може бути вищою, ніж величина самого прибутку. При такому завищенні частина прибутку включається у витрати виробництва і тим самим звільняється від оподаткування. Тобто, застосування дозволених законодавством різного роду способів прискореної амортизації дають можливість компаніям відшкодовувати свої витрати ще задовго до кінця служби активів i, таким чином, фактично під виглядом амортизації приховувати від оподаткування значну частину прибутку
Норма амортизації - величина, яка визначає суму щорічних амортизаційних відрахувань; зумовлюється вартістю і терміном служби основних фондів, витрат на капітальний ремонт і модернізацію основних фондів протягом періоду їх функціонування, а також ліквідаційною вартістю вибулих основних фондів.
Норма амортизації показує, який відсоток від первісної вартості основного капіталу переноситься на виготовлений продукт й вертається підприємцю в грошовій формі.
5.)W=600c+200v+400m. Капітал через 2 роки -?
С/V=3/1. Через 2 роки C/V=6/1
m`=m*100%/V
m`=400*100%/200=200% Через 2 роки m`=100%
W=600c+200v+400m=1200
200 200
171,4 28,6
W=771,4с+228,6v+228,6=1228,6
1000 – капітал через 2 роки.
Білет №25
1.)Q=90од. ATC=9000грн. AVC=80грн. TC -? VC -? FC -?
TC=ATC*Q
VC=AVC*Q
FC=TC-VC
TC=90*9000=810тис.грн.
VC=80*90=7,2тис.грн
FC=810-7,2=802,8тис.грн.
2.)Рб=70грн. Ім=82% Iv=85% Iq=95% Рт-?
Ip=Iм*Iv/Iq
Ip=85%*82%/95%=73,4%
Рт=73,4*70/100=51,4грн.
3.) W =900грн.; засоби виробництва = 700грн. C/V – ? m` -?
C=700грн.
V=80грн.
C/V=35/4
W=C+V+m
900=700+80+m
m=120грн.
m` = m*100% / V
m` = 120*100% / 80 =150%
Органічна побудова капіталу показує ступінь технічного оснащення праці засобами виробництва.
Норма додаткового продукту показує ступінь експлуатації найманих робітників капіталом та ступінь зростання змінного капіталу
44.) Економічний процес відтворення в сільському господарстві тісно переплітається з природним. Однотипність законів, які регулюють економічний розвиток промисловості і сільського господарства, не включає особливості їх дії в різних галузях виробництва, особливо в такій, як сільське господарство.Особливості процесу відтворення в сільському господарстві укладаються в наступному:
1) цикл виробництва триває один календарний рік (хоча відомі зони землеробства, у яких, завдяки особливим кліматичним умовам, можна збирати два і три врожаю в рік);
2) у сільському господарстві основним засобом виробництва є земля. Особливості землі як засобу виробництва:
- земля - це вічний, природний, вільний не відтворений засіб виробництва;
- кількість оброблюваних земель обмежена, а якість знаходиться під впливом природних умов і тому різна. За природною родючістю всі землі умовно підрозділяються на кращі, середні і гірші;
3) сільськогосподарське виробництво в значній мірі залежить від природних, кліматичних умов, що найчастіше діють несприятливо (як показує практика, у сільському господарстві кожний другий рік є неврожайним). Тому в сільськогосподарських підприємствах значна частина прибутку (до 25% чистого прибутку) спрямовується в резервний фонд;
4) у сільськогосподарських підприємствах значна частина коштів праці піддається фізичному зносу від бездіяльності. Для того, щоб усі технологічні операції в цій галузі провадилися якісно і вчасно, кожне господарство повинне мати повний набір знарядь праці, використовуваних лише кілька днів (від сили —два тижні) у році;
5) у сільськогосподарських підприємствах визначена частина продукції (наприклад, насіння, худоба, що залишаються у господарстві з метою подальшого розмноження) залишається в господарстві і не надходить доекономічного обороту. Тому сільськогосподарські підприємства в меншому ступені беруть участь в економічному обміні речовин у суспільстві;
6) у сільськогосподарському виробництві переплітаються і взаємодіють технічні, економічні, біологічні і соціальні фактори виробництва, що створює в ряді випадків додаткові складності і небажані наслідки для суспільства (наприклад, коли землю «перегодували» добривами).
Сільському господарству притаманна ціла низка особливостей, пов’язаних з характером його виробництва, яке базується на здатності рослинних і тваринних організмів до природного відтворення, що залежить від клімату та ґрунту. Звідси випливає докорінна відмінність сільського господарства від промисловості — у ньому економічний процес відтворення завжди тісно переплітається із природними процесами та біологічними факторами. Тобто наслідки господарювання в цій галузі залежать як від працівника, його технічної озброєності, так і від природних умов. До особливостей сільського господарства належить і надзвичайна роль землі як фактора виробництва та розбіжність робочого періоду з часом виробництва.
5.) облад.-900тис.грн. на 15 років; Продуктивність -80тис.од.;Через 8р нове облад. З продуктив. 100тис.од. Знайти збитки від морального зношування, залишкову вартість через 7 років.
Агод.=900/15=60тис.грн
А на од.=60/80=0,75тис.грн. – 1-го обладн.
А на од.=60/100=0,6тис.грн. – 2-го обладь.
900-60*7=900-420=480тис.грн. – залишкова вартість через 7 років
0,75-0,6=0,15 – моральне зношування на од. продукції
0,15*7=1,05 – моральне знош. На од. продукції за 7 років
1,05*80=84тис.грн. – збитки від морального зношування за 7 років
билет26
1 )С=60 тис
C/V= 2 : 1.
m` – 200%. Треба визначити величину вартості продукту, знов створену вартість.
C/V=2/1
V = 30
m` = m*100% / V
200%=m*100%/30
m=60
W=C+V+m
W= 60+ 30 +60= 150
ЗСВ= v+m= 30+60=90
Органічна побудова капіталу показує ступінь технічного оснащення праці засобами виробництва.
Норма додаткового продукту показує ступінь експлуатації найманих робітників капіталом та ступінь зростання змінного капіталу.
2)ціна землі= рента/%*100
рента = 180*50=9000
ціна землі = 90000
3)вироб-160 детСтавка-120 грн за деньЗа годину-15 одиницьЄконом матерна 90 грн.премія-30%
Премія-90*0.3=27 грн
15 грн за годину за 15 деталей
20 грн за годину за 20 дет.
20*8=160грн за день
Загальний денний заробіток=160+27=187грн
Форма оплати відрядна ,а система сдельно –премеальная.
4) 4) Движение промышленно-го капитала, в котором капитал последовательно проходит три стадии, выполняет определенные функции, принимает различные формы и возвращается в исходную, называется кругооборотом капитала. В процессе одного кругооборота капитала предпринимателю полностью не возвращается сумма авансированного, т. е.первоначально затраченного, капитала.Непрерывно повторяющийся процесс кругооборота с момента авансирования капитала до возвращения его в исходной форме и величине называется оборотом капитала. Оборот капитала более широкое понятие, чем кругооборот, т. к. оборот включает в себя несколько кругооборотов, столько, сколько надо для того, чтобы предпринимателю полностью возвратилась сумма авансированного капитала.Оборот капитала проходит во времени. Время оборота капи-
тала – это то время, в течение которого предпринимателю полностью возвращается сумма авансированного капитала. Структура времени оборота капитала складывается из времени обращения и времени производства. Время обращения состоит из времени, необходимого для закупки факторов производства, и времени, связанного с реализацией продукции на рынке. Время производства – продолжительность времени нахождения капитала в сфере производства. Оно состоит: из времени нахождения средств производства в запасах; рабочего периода, в процессе которого непосредственно происходит создание товаров; времени перерывов, которые в свою очередь подразделяются на технологические, вызванные технологией производства (усушка древесины, процессы брожения), и перерывы по организационнотехническим причинам (поломки оборудования, простои рабочих, забастовки). Предприниматель заинтересован в сокращении времени оборота капитала, поскольку при этом ему быстрее возвращается сумма авансированного капитала.
5) А год=900/30=30 тис
А на 1 = 30/150=0.2 грн
А год= 900/30=30 тис
А на 1 = 30/200= 0.15
Моральне зношування на 1 =0.2 – 0.15=0.05 грн
на всю прод. = 0.05 * 150= 7.5 тис грн.
за 12 років = 12*7.5=90 тис грн.
залишк варт за 27 років = 900-30*27=90т гр
А’год = 30/900*100=3.3%
билет № 27
FC=800 TC=1200 Q=3 AVC,ATC-?
TC=FC+VC
VC=1200-800=400
AVC=VC/Q=400/3=133,3
ATC=TC/Q=1200/3=400
2) C=100+3+300+70+8+2+6=489
V=90
K a=489+90=579
Ocнов.=100+300+70=470
Оборот. = 3+8+2+6+90=109
Постійний капітал не змінює свою величину в процесі виробництва, змінний змінює.Оборотний капітал змінюється за цикл виробництва,А основний ні.
3)iV=105% iP=112%
82 – 100%
71 – x x= 87% iQ=86,5%
iM=iP*iQ/iV= 112*86,5/105=92,2%
400 – 100%
X – 92,2
X=368,8
Необхідна кількість грошей в обігу змінилась на 7,8%
44) Ринкова економіка, особливо у теоретичному аспекті уособлює свободу економічного вибору, яка передбачає вільний вибір професії, роду занять, свободу виробництва та продажу товарів (послуг), у т. ч. робочої сили, досконалу конкуренцію тощо. Щодо адміністративно-командної економічної системи, то в ній господарюючі суб’єкти мають такий ступінь свободи, який вважають прийнятним державні особи та інституції, котрі приймають політичні рішення.Проміжне положення між цими полярними полюсами посідає так звана змішана економіка, яка в загальному розумінні поєднує різні форми власності та господарювання, а також ринкові принципи конкуренції і державного регулювання.
Змішана економічна система-спосіб організації економічного життя, при якому земля і капітал знаходяться в приватній власності, а розподіл ресурсів здійснюється як ринками, так і при значній участі держави. Виникнення цієї системи обумовлене тим, що ринкова економічна система, не дивлячись на свою ефективність, не справляється з виконанням деяких завдань, необхідних суспільству (напр., вміст армії, регулювання законодавства і др).Держава може пом'якшити негативні наслідки діяльності ринкових механізмів (зменшити дуже великі відмінності в рівні добробуту громадян, збиток для довкілля від діяльності комерційних фірм і т. д.). Змішана економічна система передбачає поєднання приватної власності на переважну частину економічних ресурсів з обмеженою державною власністю. Змішана економічна система включає елементи ринкової економіки: приватну власність, ринки ресурсів і товарів, приватну господарську ініціативу. Держава ж виконує функції перерозподілу доходів і ресурсів, створення суспільних благ, ослабіння зовнішніх ефектів.
Основні характеристики:
функціонування економіки на засадах плюралізму форм власності — приватної, колективної, державної та розмаїття форм господарювання — оренди, акціонування, кооперації, партнерства;
розвиток державного підприємництва і формування державного сектору економіки;
макроекономічне прогнозування, планування і програмування розвитку економіки загалом та її окремих галузей;
розподіл і перерозподіл державою ресурсів і доходів на основі формування державного бюджету та державних фінансів, здійснення податкової політики і соціального регулювання;
модифікація ринкового ціноутворення внаслідок запровадження внутрішньофірмових (трансфертних) цін і державного регулювання цін на ресурси і продукти;
державне регулювання науково-технічного та інноваційного розвитку;
регулювання державою та профспілками умов, оплати та ринку праці;
соціалізація економічної системи капіталізму на засадах соціального страхування і соціального захисту населення, соціального партнерства;
підтримання конкурентних умов господарювання і запобігання монополізму.
Так як це змішаний тип економічної системи, то, звичайно, зазнали змін й основні положення вільного ринку. По-перше, зміни в конкуренції. Конкуренція з досконалої перетворюється в недосконалу. Це означає, що з'являється явище про домову цінової політки, що може негативно вплинути на баланс «покупець-продавець». Це може привести до обмеження умов вибору товарів для покупця. Новим виробникам вже не так легко пробитися на ринок товарів.
5)
Країна |
Чисельність населення |
Чисельність безробітних |
Чисельність пенсіонерів |
Чисельність дітей до (16 років) |
Природний рівень безробіття |
Фактичний ВВП |
А |
120 млн. осіб |
6 млн. осіб |
16 млн. осіб |
20 млн. осіб |
5% |
500 млн. грн. |
Б |
80 млн. осіб |
4 млн. осіб |
9млн. осіб |
5 млн. осіб |
6% |
240млн. грн. |
Визначить, в якій країні вищий фактичний рівень безробіття та більші втрати ВВП в наслідок безробіття, який потенційно можливий обсяг ВВП.
фактичний рівень безробіття= Безробітні/Працездатне населення*100%
Прац. Нас.= Все нас.- діти – пенсіон- інваліди – люди з псих.лік
А: Прац. Нас.=120- 20-16=84
фактичний рівень безробіття= 6/84*100=7,14%
у=2.5*(7,14% - 5%)=5,35%
500 – 100%
Х – 5,35% х=26,75
500-26,75=473,25
Б: Прац. Нас.= 80 – 5 – 9=66
фактичний рівень безробіття=4/66*100= 6,06%
у=2.5*(6,06% - 5%)=2.65%
240 – 100
Х – 2.65% х=6,36
240 – 6,36= 233,64
В країні А вищий фактичний рівень безробіття та більші втрати ВВП в наслідок безробіття, який потенційно можливий обсяг ВВП.
билет №28
1 TC= 9200+11500=20700
AFC=9200/200= 46
ATC= 20700/200=103,5
C=30
С/V=3/1
m`=200%
w-? ЗСВ-?
решение
С/V=3/1
V =10
m` = m*100% / V
m=20
W=C+V+m
w=30+10+20=60
ЗСВ=V+m
ЗСВ= 10+20=30
Органічна побудова капіталу показує ступінь технічного оснащення праці засобами виробництва.
Норма додаткового продукту показує ступінь експлуатації найманих робітників капіталом та ступінь зростання змінного капіталу.
3)Дивіденд = 90/1=90
Курс ак. =90/12*100=750
Дохід = 750 *1000=750000
Заснов приб= 750 – 400 =350
4) 4) вживання менш капіталомістких засобів виробництва неминуче уповільнює зростання органічної будови капіталу.відношення постійного капіталу до змінного за вартістю, тобто відношення між масою засобів виробництва й робочою силою, яка приводить її у рух.Для того, щоб відокремити вплив таких цінових факторів на реальну вартісну будову капіталу , К.Маркс застосовував поняття органічної будови капіталу . Органічна будова капіталу - це вартісна будова капіталу (с : v), яка визначається технічною будовою і відображає н собі зміни виключно технічної будови капіталу
Нагромадження капіталу обов'язково супроводжується зростанням органічної будови капіталу , внаслідок чого відбувається відносне зменшення змінного капіталу , тобто зменшення відносної потреби виробництва у робочій силі. Цей процес набуває сили економічного закону. Він г важливим фактором скорочення робочих місць і зростання безробіття.
5) C= 28+15+2=45
V=0.2
K ab= 45,2
Основний =43
Річні витрати = (28+15)/10+ 2*4 + 0,2*12 = 14.7
Сер. Вит.= 14.7/6=2.45
Прибуток від продажі 1 прод. = 3 – 2.45=0.55
Сума прибутку = 0.55* 6 =3.3
n=K o/ K ab = 14,7/45.2=0.33
t= K ab/ K o=45.2/14,7=3,07 років
билет №29
) Індекс реал зп = індекс ном зп/Індекс цін*100%
1600 – 100 %
400 – х х= 25%
Індекс ном. Зп. =125%
Індекс цін = 125%
Індекс реал. Зп = 125% /125% *100%= 100%
Реальна зп не зміниться
2) К пром.=1600тис грн.Кторг=400тис грн ПК= 1600 ТК= 400
У промислов m=100тіс грнЧисті витрати общ=20тис грн. М=100 ЧВ= 20
Витрати обігу діляться на дві групи: чисті витрати обігу і додаткові витрати виробництва та обігу (продуктивні витрати обігу).
До чистих витрат обігу належать:
витрати, пов'язані безпосередньо із зміною форм вартості (тобто затрати на купівлю і продаж. Вони не створюють додаткової вартості);
витрати, пов'язані з веденням обігу в грошовій формі (затрати на оплату праці бухгалтерського персоналу, купівлю канцтоварів і т.д. Ці витрати також не створюють додаткової вартості);
витрати по забезпеченню грошового обігу (чеканка монет, друкування паперових грошей, папір, витрати кредитної системи і т.д.).
3 ) a) 25 – 2 p= - 3 + 12p
14p =-28
P=2
Qd= 25 – 2* 2 = 21
Qs= - 3 +12*2= 21
Б)Qd = 25- 2*1 =23
Qs = -3+ 12*1=9
Спрос більше предложения если цена -1грн -будет Дефіцит
4 )
Ціна, як відомо, являє собою грошовий вираз вартості товару і на етапі виходу продукції з виробництва формується на основі дії закону вартості. Проте, дія закону вартості у сільському господарстві, передусім у землеробстві, має певні особливості.
Найважливіша з них полягає в тому, що суспільна вартість, а отже і ціна, сільськогосподарської продукції визначається не середніми умовами виробництва, як це має місце у промисловості, а умовами виробництва на відносно гірших за родючістю та розташуванням щодо ринку збуту ділянках землі. Ціна на продукцію, вироблену в гірших умовах, повинна забезпечити покриття витрат виробництва, сплату ренти (там, де вона є) і одержання середнього прибутку.
Друга особливість ціноутворення в сільському господарстві полягає в необхідності забезпечення принципу еквівалентності в обміні між промисловістю і аграрним сектором. В країнах ринкової економіки ціни на промислову та сільськогосподарську продукцію в сфері обігу визначаються переважно дією закону попиту та пропозиції. Внаслідок цього ринкові ціни на сільськогосподарське продукцію досить часто не забезпечують еквівалентність в обміні З промисловістю. Тому в усіх країнах з ринковою економікою держава опосередковано впливає на ціни.
Третя особливість ціноутворення на сільськогосподарську продукцію полягає в тому, що прямо чи опосередковано забезпечується диференціація цін за природнокліматичними зонами. При віднесені того чи іншого району до відповідної зони враховується характер ґрунтів та кліматичні умови, що роблять вплив на врожайність сільськогосподарських культур, собівартість і фондоємність продукції, рівень рентабельності тощо.
Інакше кажучи, ціноутворення на сільськогосподарську продукцію не може виключно розвиватися за законами ринкової економіки. Галузь має високі витрати виробництва і потребує державної допомоги
5)С =50тис грн
с/v*2/1m`=300%визначити розмір капіталу через 2 роки на накоплення йде 2/3 додаткової вартості .
с/v=4/1 на 2й рік,
m`=400%
w=c+v+m m=m`v/100%
v=25 тис грн
m=300%*25тис/100%=75 тис грн m=400%*35/100%=140 тис
w=50C+25V+75=150 тис грн
w=90C+35V+140=265тис грн
125 тис грн.-розмір капіталу через 2 роки.
билет№30
Індекс ном. Зп. =118%
Індекс цін = 125%
Індекс реал. Зп = 118% /125% *100%= 94.4%
Реальна зп зменшилась на 5.6 %
2)Крива виробн. Можливост-це геометричн місце точок яке показує багато альтернативн варіантів максимального виробництва двох товарів при повному використанні всіх ресурсів
Альтернативна ввартість на одиницю продукції?
1)Альт вар від А до Е =25 кг цукерок
Альт вар на 1 від А до Е =25/48= 0.52 цук
2) Альт вар від Д до Г =6 кг зефіру
Альт вар на 1 від Д до Г =6/2=3зеф
3) Альт вар від Г до В =6 кг зефіру
Альт вар на 1 від Г до В = 6/5=1.2 зе
4)Альт вар від Б до Д =13 кг цукерок
Альт вар на 1 від Б до Д =13/19=0.6 цук
Альт.вартість
Від А до Е=-25 кг цукерок
Від Д до Г=-6 кг зефіру
Від Г до В=-6 кг зефіру
Від Д до Г=-13 кг цукерок
Альтернат.вартість-це вигідний варіант використ обмеценного ресурсу від якого довелося відмовитись.Альтернативна вартість на одиницю продукції показує від якого обсягу обмеженного ресурса ми відмовилися для виробництва одиниці продукції яку ми використаємо.
3)(К=120 т.грн в у машин.будуванні-5 тис грн. прибутку.
К=200 тис грн. в металургіі-10 тис грн. прибутку.
К=280 тис грн. в хім.промисл-12 тис грн. прибутку
Норма прибутку=p`=p/(c+v)*100
Серен.прибуток виникає в процессі міжгалузевої конкуренціі,та внаслідок між гал.переливання капіталу.
Середня норма прибутку визначається як відношення всієї створеної в суспільстві додаткової вартості до всього вкладеного у виробництво капіталу
p`в машин.буд=5/120*100%=4.16%
p`в металлург=10/200*100%=5%
p`в хім пром=12/280*100%=4.3%
підприємці будуть вкладати капітал в металургіїю тому що будуть отримувати більший прибуток.
P`с=27/600*100%=4.5%
Норма прибутку-це процентне відношення маси прибутку до аванс.капіталу .норма прибутку є відносною величиною,вираженою в відсотках
Норма прибутку показує ступень вигідності вкладення капіталу в ту чи іншу сферу ,тобто який відсоток від аван.кап.складає маса отриманного прибутку .
Норма прибутку виступає регулятором капіт.вкладень.
4) ) відрядна система - сутність у тому, що заробіток працівника перебуває в прямій залежності від індивідуального виробітку і за кожну одиницю роботи йому нараховується заробітна плата згідно з прийнятою в господарстві тарифною сіткою і нормами виробітку на дану роботу. Тобто, скільки б одиниць роботи не виконав працівник, за кожну з них він отримує однакову оплату. Відрядна розцінка при цьому за одиницю роботи визначається діленням тарифної ставки на встановлену в господарстві норму виробітку.
погодинна система передбачає, що заробіток робітника встановлюється на підставі погодинної тарифної ставки відповідно до кваліфікації робітника і відпрацьованого ним часу.
Почасова форма заробітної плати застосовується тоді, коли недоцільно нормувати роботи (наприклад, операції контролю за якістю продукції) або вони взагалі не піддаються нормуванню, оскільки зміст і послідовність виробничих операцій часто змінюються (роботи з ремонту та налагодження устаткування, обслуговування внутрішньозаводського транспорту, дослідно-експериментальні роботи тощо). Сучасна техніка пред'являє підвищені вимоги до точності та чистоти обробки, якості продукції. Саме почасова, а не відрядна оплата праці значно більше сприяє дотриманню цих вимог. Якщо врахувати, що відрядна платня привертає працівників, приголосних працювати старанно і інтенсивно, то це може сприйматися як свого роду ринковий сигнал працедавцеві про бажання працювати продуктивно, що важливо в умовах неповної і асиметричної інформації. Для працівника переваги відрядної платні пов′язані з тим, що у нього є реальна можливість збільшити свій заробіток шляхом виконання більшого об’єму робіт, зростання продуктивності праці. Крім того, в деяких випадках роботу при відрядній платні може отримати практично будь-який працівник, незалежно від його репутації, стану здоров′я, часом - наявності документів (наприклад, на збиранні врожаю, розвантаженні вагонів і т.п.). Ризик наймача в подібних випадках невеликий.При відрядній платні корисність працівника залежить від його здібностей. В окремих сферах виробництва використання відрядної заробітної плати ефективніше почасової, оскільки мотивує працівника до збільшення продуктивності. Відрядна платня праці за кордоном до цих пір успішно застосовується в кожевенной, сталеливарній, меблевій і інших галузях легкої промисловості. 5) Потрібно-180тис.грн. Прибуток-40тис.грн. -75% на дивіденди; 5 по депозиту -12%. Випущено 200 акцій. А.) Курс акцій -? Засновницький прибуток -? Якщо продано всі акції б.)Засновницький прибуток -? Якщо продано 90% акцій, 50% -на дивіденди.
А.)Курс акцій = дивіденд*100% / банківський % по депозиту
Дивіденд на 1 акцію = 30000/2000=15грн.
Курс акцій = 15/12*100%=125грн.
Засновницький прибуток = прибуток від продажу – вкладений капітал
Прибуток від продажу = 125*2000=250тис.грн.
Засновницький прибуток = 250-180=70тис.грн.
Б.) Дивіденд на 1 акцію = 20000/2000=10грн.
Курс акцій = 10/12*100% = 83,3%
Прибуток від продажу = 83,3*1800=150грн.
Засновницький прибуток = 150-180=-30тис.грн. - убыток
Реальний капітал — засоби виробництва, основний капітал. Включає в себе основні та оборотні кошти.
Акція — вид цінних паперів, що являє собою свідоцтво про власність на визначену частку статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства і надає її власнику певні права, зокрема: право на участь в управлінні товариством, право на частину прибутку товариства у випадку його розподілу (дивіденд), а у випадку ліквідації — на частину залишкової вартості підприємства.
Курс акції — її ціна на продаж, яка в умовах вільного ринку не є величиною постійною і яка встановлюється або на фондовій біржі, або на позабіржовому ринку.
Дивіденд це платіж, що провадиться юридичною особою на користь власників корпоративних прав, емітованих такою юридичною особою, у зв'язку з розподілом частини її прибутку.
Прибуток – це перетворена форма додаткової вартості, яку отримує підприємець після реалізації товару
Засновницький прибуток - прибуток, що його отримують засновники акціонерного това-риства (компанії) у вигляді різниці між сумою, отриманою від продажу акцій цього товариства, і величиною вкладеного в това-риство капіталу.
