Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Zadach_dlya_MA.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
483.33 Кб
Скачать

Розв‘язок Показники руху основних засобів (за наявними даними):

Коефіцієнт введення = ОЗнадійшло / ОЗкінець = 700/2968 = 0,24

Коефіцієнт оновлення = ОЗнові / ОЗкінець = 336 / 2968 = 0,11

Коефіцієнт вибуття = ОЗви було / ОЗпочаток = 112 / 2380 = 0,05

Коефіцієнт ліквідації = ОЗліквідовано / ОЗпочаток = 84 / 2380 = 0,04

За балансовою моделлю ОЗкінець = 2380 + 700 – 112 = 2968 тис. грн.

Показники стану основних засобів

Примітки:

  • у бух обліку основні засоби обліковуються за первісною вартістю, залишкова вартість – розрахунковий показник, тому якщо не уточняється яка вартість основних засобів мається на увазі, то це є їх первісна вартість;

  • оскільки залишкова вартість основних засобів відома на кінець року, то і показники стану будуть розраховані на кінець року

Коефіцієнт придатності = залишкова вартість ОЗ / первісна вартість ОЗ = 1968 / 2968 = 0,66

Знос ОЗ = Первісна вартість ОЗ – Залишкова вартість ОЗ = 2968-1968=1000 тис. грн.

Коефіцієнт зносу = знос ОЗ / Первісна вартість ОЗ = 1000 / 2968 = 0,34

Показники ефективності використання

Фондовіддача = обсяг виробництва / середні основні засоби = 38800 / 2674 = 14,51 грн.

Середні основні засоби = (ОЗпочаток+ОЗкінець)/2=(2380+2968)/2= 2674 тис.грн.

Задача 6

На базі даних, наведених у таблиці, розрахувати показники ефективності використання основних засобів та впливу їх структури на обсяг виробництва. За результатами розрахунків скласти аналі­тичну записку.

Показники

Позначення

Базовий

період

Звітний

період

Обсяг продукції, тис. грн

ОВ

1 100

1 400

Прибуток підприємства, тис. грн.

П

360

480

Вартість основних засобів, тис. грн.

ОФ

450

690

У т. ч. їх активна частина

АОФ

280

350

Розв‘язок

Показники

Формула

Базовий

період

Звітний

період

Відхилення

Фондовіддача (ФВ), грн

ФВ=ОВ/ОФ

1100/450=

2,44

2,03

2,03-2,44=

-0,41

Фондовіддача активної частини ОФ, грн

ФВа=ОВ/АОФ

1100/280=

3,93

4,00

0,07

Рентабельність основних фондів, %

Роф=П/ОФ*100

360*100/450 =80,0

69,6

-10,4

Примітка: Носієм потужності підприємства є не всі основні засоби, а їх активна частина (оскільки саме вона задіяна у виробництві продукції, в той час як пасивна частина ОФ створює умови для виробництва), тому поряд з загальною фондовіддачею доцільно аналізувати і фондовіддачу активної частини основних засобів.

Висновок до 1 частини задачі: Незважаючи на деяке покращення фондовіддачі активної частини основних засобів (на 0,07 грн) ефективність їх використання загалом погіршилася, про що свідчить зменшення загальної фондовіддачі та рентабельності основних засобів на 0,41 грн. та 10,4% відповідно.

Факторний аналіз. Для визначення впливу факторів на обсяг виробництва використаємо метод ланцюгових підстановок, серед факторів має бути показник структури основних засобів, яким є частка активної їх частини (позначимо цей показник як Ча)

Ча базовий період = 280/450 = 0,62

Ча звітний період = 350/690 = 0,51

З урахуванням показника структури може бути кілька факторних моделей:

ОВ = ОФ * Ча*ФВа

ОВ = АОФ/ Ча* ФВ

Пропоную за основу взяти першу модель. Вплив факторів оцінимо методом ланцюгових підстановок (при цьому базисний період позначатимемо індексом 0, звітний період – індексом 1)

ОВ0 = ОФ0 * Ча0*ФВа0 = 1100 (це відомо з умови)

ОВ’ = ОФ1 * Ча0*ФВа0 = 690*0,62*3,93 = 1681 тис. грн.

ОВ’’ = ОФ1 * Ча1*ФВа0 = 690 * 0,51 * 3,93 = 1383 тис. грн.

ОВ1 = ОФ1 * Ча1*ФВа1 = 1400 (це відомо з умови)

Визначаємо вплив факторів:

Примітка: Якщо порівняємо ОВ’ та ОВ0, то побачимо, що відмінність між ними в показнику ОФ, отже вплив зміни обсягу основних засобів на зміну обсягу виробництва можна визначити так:

ΔОВ(ОФ) = ОВ’ – ОВ = 1681 – 1100 = 581 тис. грн.

По аналогії визначаємо вплив на зміну обсягів виробництва зміни структури основних засобів:

ΔОВ(Ча) = ОВ’’ – ОВ’ = 1383 – 1681 = -298 тис. грн.

По аналогії визначаємо вплив на зміну обсягів виробництва зміни Фондовіддачі активної частини основних засобів:

ΔОВ(Ча) = ОВ1 – ОВ’’ = 1400 – 1383 = 17 тис. грн.

Висновок: У звітному періоді обсяг виробництва збільшився на 300 тис. грн.. (1400-1100). Ці зміни були обумовлені впливом наступних факторів:

  • за рахунок збільшення обсягу основних засобів на 240 тис.грн. (690-450) обсяг виробництва збільшився на 581 тис. грн.;

  • за рахунок зменшення частки активної частини основних засобів на 0,11 обсяг виробництва зменшився на 298 тис. грн.;

  • за рахунок покращення фондовіддачі активної частини основних засобів на 0,07 грн. обсяг виробництва збільшився на 17 тис. грн.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]