
Тема: Економіко-географічна характеристика Японії
Мета: ознайомити учнів з особливостями географічного і політико-економічного положення, сформувати знання про населення та господарство Японії; на конкретних прикладах показати естетичний смак японців, їхню любов до традицій, що формувалися протягом кількох століть. Вдосконалювати навички роботи з картами атласу, підручником, іншими джерелами географічних знань. Розвивати географічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, вирішувати творчі завдання пізнавальний інтерес. Виховувати почуття взаємодопомоги, колективізму, обов'язку.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Політична карта світу, картосхеми, атласи, підручники, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Які країни входять до складу регіону Східна Азія?
Які демографічні проблеми актуальні для багатьох країн Азії?
Які країни Азії є найбільш розвиненими?
Що вам відомо про Японію з курсів інших предметів?
IІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Щоб пізнати чужу країну, треба відмовитися від звички міряти все на свій аршин. Слід розібратися в системі уявлень, мірил і норм, притаманних певному народові.
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати Японію - одну з найцікавіших і найзагадковіших країн світу.
Це дійсно унікальна країна не лише за своїми культурними традиціями, а надто унікальною історією економічного розвитку.
Я б назвала її країною навпаки, настільки там все незвично для нас. Кішки без хвостів. Сади з каменів. Пальто подають жінки чоловікам. Кермо в машині з правого боку. Тут пишуть зверху вниз, їдять паличками, сплять на підлозі. Взуття залишають біля порога. Вірші не мають рими. Писемність не віддільна від малювання. Поклони тут цілий ритуал, чаювання представляє собою обряд, а ікебана і бонсай - ціла наука. І ще багато-багато інших цікавих речей.
Відкрити завісу загадкового "японського дива", познайомитися з незвичними для нас традиціями ми матимемо змогу на сьогоднішньому уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Візитка
Як і при вивченні попередніх держав, своє ознайомлення із Японією ми розпочнемо із візитівки держави. Використовуючи мою розповідь, текст підручника ви повинні заповнити схему "Візитна картка Японії."
Японія – острівна держава, яка розміщена на близько 3 тис. островів. Найбільшими з них є : Хоккайдо, Хонсю, Сікоку, Кюсю.
Давня назва держави - Ямато
Столиця Японії – Токіо, "Східна столиця",яка розміщена на острові Хонсю.
Площа Японії – 372 тис. км2. (Чи можна назвати Японію маленькою державою?)
Населення - близько 128 млн. чол.
За формою правління Японія – це конституційна монархія із травня 1947 року. З 1989 року імператором Японії є Акіхіто , який є "символом держави і єдності народу".
Держава поділена на 47 префектур.
Це високорозвинена держава. За обсягами ВВП займає 3-є місце в світі після США та Китаю.
Національною квіткою є хризантема.
Входить до " Великої 7"
2. Характеристика егп.
Використовуючи атлас заповніть схему "Особливості економіко-географічного положення Японії".
Сприятливі Несприятливі
має вихід до моря і океану ізольованість (острівна держава)
близькість до берегів Азії віддаленість від більшості країн
велика берегова лінія (порти)
межує з ядерними державами - Росією, Китаєм
знаходиться на перетині морських шляхів між Азією,
Австралією, Америкою
(Японія - стародавня держава, однак тривалий період її ізоляції привів до того, що аж до 20 століття вона була "як би захована" від очей європейців. Острівне положення Японії в центрі Азіатсько-Тихоокеанського регіону відкриває їй можливості для участі в міжнародному географічному поділі праці. Відстань від більшості країн ускладнює процес інтеграції).
Складною залишається ситуація між Росією та Японією відносно Курильських островів, які зараз належать Росії. Але Японія претендує на південні острови Курильської гряди островів. Через це соціальна ситуація на островах залишається край тяжкою – острови є необлаштованими.