
- •Хід заняття
- •Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»
- •Проблемні питання для обговорення
- •Практичне завдання
- •VI. Підведення підсумків та виставлення оцінок.
- •VII. Домашнє завдання:
- •Зразок факультативного ігрового заняття «Естафета» з теми «Попит, пропозиція та ціна рівноваги»
- •Структурні етапи проведення гри:
- •Хід уроку-естафети
- •II. Повідомлення теми, мети, завдань та мотивації навчальної діяльності.
- •А пограй – запам’ятаю.
- •Пояснення інструктажу
- •III. Робота за темою уроку-естафети
- •Рекомендована література:
- •Зразок плану-конспекту уроку з теми «Маркетинг в підприємницькій діяльності» з використанням мозкової атаки
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •Завдання:
- •V. Етап оцінки ідей (фаза «реаліста») (10 хв.).
- •VI. Підсумки уроку (3 хв.).
- •Хід заняття
- •Хід змагання
- •1. Реклама
- •2. Проблемне питання
- •3. Складання вірша
- •4. Пантоміма
- •5. Слова
- •6. Конкурс капітанів
- •Рекомендована література:
Зразок плану-конспекту проблемного семінарсько-практичного уроку на тему «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»
(розраховано на 10 класи загальноосвітніх закладів з поглибленим вивченням економіки) (заняття розраховано на 90 хв.)
Освітня мета: узагальнити знання щодо сутності, видів і форм підприємства, поняття підприємництва, щодо організаційно-правової форми господарювання, поняття та видів витрат, економічного змісту доходу та прибутку, рентабельності, інноваційної діяльності підприємства.
Виховна мета: передбачає рішення основних проблем у процесі навчання, які допомагають формувати світогляд, моральні, культурні уявлення і погляди на організацію власного бізнесу і працю у підприємницькій сфері.
Розвиваюча мета: під час узагальнення даної теми розвинути в учнів уміння швидко аналізувати і застосовувати вивчений матеріал у нестандартних ситуаціях і при вирішенні задач, навчити робити правильні висновки, давати оцінку тій чи іншій ситуації, висувати свою точку зору щодо шляхів виходу з неї, давати рекомендації про подальший розвиток.
Форма заняття: урок.
Тип заняття: нетрадиційний (проблемний семінарсько-практичний)
Методи навчання: контролю (письмовий, тестовий), словесні (бесіда), проблемний, практичні, самостійної роботи.
Дидактичне забезпечення:
1.Економіка підприємства / [за ред. І. П. Покропивного] – К.: Вища школа, 2000.
2. Фінанси підприємств / А. М. Подєрьогін, М. Д. Білик, Л. Д. Буряк та ін. – К.: КНЕУ, 2004.
Хід заняття
І. Організаційний момент. Привітання, перевірка присутніх, налаштування учнів на роботу.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання, мотивація навчальної діяльності.
Мотивація навчальної діяльності. Сучасний світ вимагає від кваліфікованого спеціаліста ґрунтовних знань не лише з його базової спеціальності, але і широкого спектру знань з суміжних дисциплін і, взагалі, - ерудованості, начитаності, грамотності, що значно підвищує конкурентоспроможність такого спеціаліста на ринку праці і викликає повагу серед інших до себе. Можливо, хтось з вас у майбутньому обере для себе професію економічного спрямування, хтось відкриє власну фірму, хтось стане керівником певного підприємства чи окремого відділу – у будь-якому з цих випадків вам дуже знадобляться знання з даної теми, зокрема, як мінімізувати витрати і максимізувати прибуток, розрахувати рентабельність підприємства тощо. Навіть якщо ваша професія ніяк не буде пов`язана з економікою, ви завжди зможете продемонструвати свою ерудованість та обізнаність з даного питання, спілкуючись з іншими людьми, що характеризуватиме вас лише з кращої сторони, роблячи цікавим співрозмовником.
ІІІ. Закріплення матеріалу за планом.
План
1. Сутність, види і форми підприємства.
2. Підприємництво: поняття, сутність та форми.
3. Організаційно-правові форми господарювання.
4. Поняття та види витрат.
5. Економічний зміст доходу та прибутку.
6. Рентабельність.
7. Інноваційна діяльність підприємства.
ІV. Самоконтроль. [Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»]. Після виконання тесту учням пропонується перевірити самих себе, тобто надається ключ до тесту.
Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»
Обрати правильну відповідь (звернути увагу на те, що в деяких тестових завданнях правильних відповідей може бути декілька)
1. Підприємство – це:
а) відособлена економічна структура, яка займається виробництвом товарів та послуг;
б) господарська ланка, що реалізує власні інтереси шляхом виготовлення, реалізації товарів шляхом планомірного комбінування чинників виробництва;
в) всі відповіді вірні.
2. Командитне товариство – це:
а) товариство, в якому партнери несуть повну відповідальність за його діяльність, за зобов`язання підприємства;
б) товариство з чітко визначеними частками капіталу в статутному фонді кожного із засновників, що несуть відповідальність за зобов`язаннями товариства лише в межах своїх вкладів;
в) об`єднання кількох фізичних і [або] юридичних осіб для спільної діяльності на основі договору.
3. Система надання послуг фірмою-консультантом фірмі-клієнту при будівництві промислових та інших об`єктів – це:
а) фінансово-кредитне підприємництво;
б) лізинг;
в) інжиніринг.
4. Перелічить основні організаційно-правові форми підприємницької діяльності:
а)…
б)…
в)…
5. До виробничої собівартості продукції включають:
а) адміністративні витрати;
б) прямі матеріальні витрати;
в) прямі витрати на оплату праці.
6. До видів доходу відноситься:
а) дивідендний;
б) бухгалтерський;
в) капітальний.
7. До видів прибутку відноситься:
а) економічний;
б) нормальний;
в) звичайний.
8. Рентабельність – це:
а) відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках;
б) абсолютний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється в грошових одиницях;
в) всі відповіді вірні.
9. Оберіть правильне визначення кожного напрямку діяльності підприємства: 1.інноваційна, 2.комерційна, 3.економічна:
а) стратегічне і поточне планування, звітність, ціноутворення тощо;
б) впровадження науково-технічних, технологічних та дослідно-конструкторських розробок з метою забезпечення перспектив власного розвитку;
в) забезпечення реклами і безпосередня організація збуту своєї продукції.
Ключ до тесту з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»
1. в)
2. в)
3. в)
4. а) одноосібна власність;
б) господарське товариство;
в) корпорація.
5. б); в)
6. а); в)
7. а); б)
8. а)
9. 1 - б); 2 - в); 3 - а).
V. Творче перенесення знань і навичок в нові, змінні умови [відповіді на проблемні питання та рішення творчих нестандартних завдань]
Дані практичні вправи та проблемні питання дадуть змогу закріпити учням знання з розділу «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки» та навчити їх оцінювати ситуацію, висувати свою точку зору, правильно обґрунтувати власну думку.