Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Курсовая по Е.П.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
647.68 Кб
Скачать

3 Розрахункова частина

(ОЦІНКА ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ТЕХНІЧНОГО ПЕРЕОЗБРОЄННЯ ПІДПРИЄМСТВА)

Вихідні дані відповідно представлені в таблицях 2.1 і 2.2.

Таблиця 3.1— ТЕП роботи підприємства у звітному періоді

Показники

Варіант 1

1. Обсяг виробництва продукції в натуральному вимірі, тис. т

550

2. Ціна 1 т продукції (без ПДВ), грн.

548,9

3. Обсяг реалізованої продукції (без ПДВ), млн. грн.

301,9

4. Витрати на виробництво та збут продукції, млн. грн.

249,5

у тому числі:

4.1. Вартість сировини, основних матеріалів, покупних напівфабрикатів

148,0

4.2. Вартість допоміжних матеріалів

4,0

4.3. Витрати на паливо технологічне

11,0

4.4. Енерговитрати

8,5

4.5. Основна заробітна плата виробничого персоналу (з нарахуваннями)

5,5

4.6. Амортизація основних фондів

15,5

4.7. Загальновиробничі витрати цеху

18,0

4.8. Загальногосподарські витрати

27,0

4.9. Витрати на збут (комерційні витрати)

12,0

5. Повна собівартість 1 т реалізованої продукції, грн.

453,6

6. Прибуток від реалізації продукції, млн. грн.

52,4

7. Середньорічна вартість ОФ, млн. грн.

173

8. Середньорічні залишки обігових коштів, млн. грн.

33,8

зокрема товарно-матеріальні запаси:

8.1. Сировина, основні матеріали, покупні напівфабрикати

21,7

Продовження таблиці 3.1

8.2. Допоміжні матеріали

1,0

8.3. Паливо

2,2

8.4. Запасні частини для ремонтів

0,3

9. Чисельність персоналу, люд.

850

Таблиця 3.2— Інформація щодо проекту технічного переозброєння

Показники

Варіант 9

Вартість нового устаткування, млн. грн.

15

Витрати на транспортування нового устаткування, у % від його вартості

10

Витрати на монтаж нового устаткування, у % від його вартості з доставкою

8

Показники

Варіант 9

Первісна вартість устаткування, що виводиться з експлуатації, млн. грн.

13

Залишкова вартість устаткування, що виводиться з експлуатації, млн. грн.

7

Витрати на демонтаж старого устаткування, у % від його залишкової вартості

6

Норма амортизації для устаткування, що виводиться з експлуатації, %

15

Зміна обсягу виробництва, % щороку

+5

Зміна ціни 1 т продукції, %

+5

Зміна норм витрати матеріальних і паливно-енергетичних ресурсів, %

-2

Зміна закупівельних цін на матеріальні і паливно-енергетичні ресурси, %

+4

Зміна чисельності персоналу, %

-3

Об’єктом дослідження у даній курсовій роботі є промислове підприємство, у складі якого діють виробничий цех і кілька адміністративних підрозділів. Виробничий цех випускає кінцеву продукцію, яку реалізують споживачеві. У роботі прийняте припущення, що виготовлена продукція повністю реалізується.

Зважаючи на високий попит на продукцію підприємства та його обмежені виробничі потужності, власниками підприємства було прийняте рішення про проведення технічного переозброєння виробничого цеху підприємства. Інвестиційним проектом технічного переозброєння передбачається, що виробництво не зупинятиметься; нове технологічне устаткування буде встановлено на вільних виробничих площах, а старе устаткування виведене з експлуатації одразу після введення нового. Реалізація проекту (крім збільшення обсягів виробництва) дозволить підвищити якість продукції і, відповідно, ціни на неї.

У курсовій роботі припускається, що обсяг виробництва збільшуватиметься щороку у зв’язку зі зростаючим попитом на продукцію підприємства, а ціна кінцевої продукції, норми витрати матеріальних і паливно-енергетичних ресурсів, їхні закупівельні ціни і чисельність персоналу зміняться лише одного разу при переході зі старого устаткування на нове. Термін, протягом якого відбуватиметься зростання обсягу виробництва – 5 років.

3.1 Розрахунок обсягу інвестицій (капітальних вкладень)

Реалізація проекту технічного переозброєння цеху потребує придбання, транспортування і монтажу нового технологічного устаткування і, відповідно, інвестицій в основні фонди. Засвоєння інвестицій в основні фонди відбуватиметься протягом звітного року, який прийнято за нульовий рік реалізації проекту. Це означає, що всі необхідні роботи із заміни старого устаткування на нове будуть проведені у звітному (нульовому) році. Проектом технічного переозброєння передбачено, що нове устаткування буде введене в експлуатацію (а старе устаткування, відповідно, виведене з експлуатації) з 1 січня першого року реалізації інвестиційного проекту. Виведене з експлуатації старе устаткування буде реалізоване іншому підприємству за залишковою вартістю.

Збільшення обсягів виробництва, зростання закупівельних цін на матеріальні і паливно-енергетичні ресурси, а також зміна норм витрати цих ресурсів призводять до зміни потреби в обігових коштах. Оскільки обсяги виробництва щорічно зростатимуть, відповідно зростатиме і потреба в сировині, матеріалах, напівфабрикатах, паливі та інших складових товарно-матеріальних запасів (далі – ТМЗ). Тому необхідно розрахувати обсяг інвестицій на поповнення ТМЗ у кожному році реалізації проекту. Проектом технічного переозброєння передбачено, що інвестування у поповнення ТМЗ (тобто закупівля додаткових обсягів сировини, матеріалів, напівфабрикатів тощо) починається з першого року реалізації проекту.

Обсяг капіталовкладень в основні фонди (КОФ) обчислюється так:

, (3.1)

де Куст – вартість нового устаткування, млн. грн.;

Ктр – витрати на транспортування устаткування, млн. грн.;

Км – витрати на монтаж нового устаткування, млн. грн.;

Кдем – витрати на демонтаж старого устаткування, млн. грн.;

Фз – залишкова вартість устаткування, що демонтується і надалі

реалізується, млн. грн.

Коф = 15+1,5+1,30+0,42-7 = 11,24 млн.грн.

Обсяг інвестицій на поповнення ТМЗ (Ктмз) визначається сумарно за складовими ТМЗ:

, (3.2)

де Кс.м.н. – інвестиції на поповнення запасів сировини, основних

матеріалів, покупних напівфабрикатів, млн. грн.;

Кд.м. – інвестиції на поповнення запасів допоміжних матеріалів,

млн. грн.;

Кп – інвестиції на поповнення запасів палива, млн. грн.;

Кз.ч. – інвестиції на поповнення запасів запасних частин для ремонту,

млн. грн.

Обсяг інвестицій на поповнення запасів сировини, основних матеріалів, покупних напівфабрикатів у першому році реалізації проекту обчислюється за формулою:

, (3.3)

де – запаси сировини, основних матеріалів, покупних

напівфабрикатів у звітному році, млн. грн.;

– коефіцієнт (індекс) зміни обсягу виробництва продукції у першому році реалізації проекту;

kн – коефіцієнт зміни норм витрати матеріальних і паливно-

енергетичних ресурсів;

kц – коефіцієнт зміни цін закупівлі цих ресурсів.

К¹С.М.Н = 21,7*(1,05*0,98*1,04-1) = 1,52 млн. грн.

У другому та наступних роках реалізації проекту обсяг інвестицій на поповнення запасів сировини, основних матеріалів, покупних напівфабрикатів визначається так:

(3.4)

, і т.д., (3.5)

де - запаси сировини, матеріалів, покупних напівфабрикатів у

першому році реалізації проекту, млн. грн.

і т.д. – коефіцієнти зміни обсягу виробництва у другому,

третьому і подальших роках реалізації проекту.

О1с.м.н. = Озвс.м.н. + К1с.м.н. = 21,7 + 1,52 = 23,22 млн. грн.

К2с.м.н. = 23,22*(1,05-1) = 1,161 млн. грн.

О2с.м.н. = Озвс.м.н. + К2с.м.н. = 21,7 + 1,161 = 22,861 млн. грн.

= 22,861*0,05 = 1,14305 млн. грн.

О3с.м.н. = Озвс.м.н. + К3с.м.н. = 21,7 + 1,14305 = 22,84305 млн. грн.

К4с.м.н. = 22,84305*0,05 = 1,14215 млн. грн.

О4с.м.н = 21,7 + 1,14215 = 22,84215 млн. грн.

К5с.м.н. = 22,84215*0,05 = 1,14211 млн. грн.

Аналогічно обсяг інвестицій на поповнення запасів допоміжних матеріалів у першому році реалізації проекту обчислюється за формулою:

Кд.м. = ДМ*(kv*kн*kц - 1), (3.6)

де ДМ – допоміжні матеріали, млн. грн.

К1д.м = 1,0*(1,05*0,98*1,04-1) = 0,07 млн. грн.

Обсяг запасів допоміжних матеріалів у першому році реалізації проекту:

О1д.м .= 1,0 + 0,07 =1,07 млн. грн.

У другому та наступних роках реалізації проекту обсяг інвестицій на поповнення запасів допоміжних матеріалів та обсяг запасів допоміжних матеріалів:

К2д.м=1,07*(1,05-1) = 0,0535млн. грн.

О2д.м=1,00+ 0,0535 = 1,0535млн. грн.

К3д.м= 1,0535*(1,05-1) = 0,052675 млн. грн.

О3д.м=1,0+ 0,052675 = 1,052675млн. грн.

К4д.м= 1,052675*(1,05-1) = 0,052634 млн. грн.

О4д.м=1,0+0,052634 = 1,052634 млн. грн.

К5д.м=1,052634*(1,05-1) = 0,002632 млн. грн.

Аналогічно обсяг інвестицій на поповнення запасів палива у першому році реалізації проекту:

К1п = 2,2*(1,05*0,98*1,05-1) = 1,154 млн. грн.

Обсяг запасів палива у першому році реалізації проекту:

О1п.= 2,2 + 1,154 = 3,354 млн. грн.

У другому та наступних роках реалізації проекту обсяг інвестицій на паливо та обсяг запасів палива:

К2п=3,354*(1,05-1) = 0,1677млн. грн.

О2п=2,2+0,1677 = 2,3677млн. грн.

К3п=2,3677*(1,05-1) =0,1184млн. грн.

О3п=2,2+1,1184 =2,3184 млн. грн.

К4п=2,3184*(1,05-1) =0,1159 млн. грн.

О4п=2,2+0,1159 = 2,3159 млн. грн.

К5п=2,3159*(1,05-1) =0,1158 млн. грн.

Обсяг інвестицій на поповнення запасів запчастин для ремонтів у зв'язку зі збільшенням вартості основних фондів розраховується тільки у першому році реалізації проекту:

, (3.7)

де – обігові кошти у запасних частинах у звітному році, млн. грн.;

k оф – коефіцієнт збільшення вартості основних фондів за проектом

, (3.8)

де - середньорічна вартість основних фондів у звітному році,

млн. грн.

kоф = (173+15+1,5+1,32)/173 = 1,103 млн. грн.

Кз.ч. = 33,8*(1,103-1) = 3,4814 млн. грн.

Значення обсягу інвестицій на поповнення ТМЗ наведені в таблиці 3.3

Таблиця 3.3 – Розрахунки Кт.м.з.

 Рік

Кс.м.н

Кд.м.

Кп.

Кз.ч.

Кт.м.з.

1

1,52

0,07

1,154

3,4814

6,2254

2

1,161

0,0535

0,1677

4,8636

3

1,14305

0,052675

0,1184

4,795525

4

1,14215

0,052634

0,1159

4,792084

5

1,14211

0,002632

0,1158

4,741942

Результати розрахунку обсягу необхідних інвестицій доцільно представити у вигляді таблиці.

 

Таблиця 3.4 – Розрахунок обсягу інвестицій, млн. грн.

Напрямки інвестування

Роки інвестування

0

1

2

3

4

5

Інвестиції в основні фонди

11,24

-

-

-

-

-

Інвестиції на поповнення ТМЗ

-

6,23

4,86

4,80

4,79

4,74

Загальний обсяг інвестицій

11,24

6,23

4,86

4,80

4,79

4,74

Проектом технічного переозброєння передбачено, що джерелами фінансування інвестиційного проекту є власні кошти підприємства.

3.2 Розрахунок обсягу реалізованої продукції

Обсяг реалізованої продукції (виручка від реалізації) визначається за роками реалізації проекту з урахуванням зміни обсягу виробництва продукції в натуральному вимірі і зміни цін на неї.

РП = А*Ц, (3.9)

де РП – реалізована продукція;

А – об’єм виробництва, тис.т;

Ц – ціна продукції, грн./т.

Розрахунки величини реалізованої продукції зазначена в таблиці 3.5

Таблиця 3.5 – Розрахунки РП

Зміна ціни 1т. продукції

А0, тис. т.

А1, тис.т.

А2, тис.т.

А3, тис.т.

А4, тис.т.

А5, тис.т.

1,05

550

577,5

606,375

636,6938

668,5284

701,9549

Зміна обсяу виробництва

Ц0

Ц1

Ц2

Ц3

Ц4

Ц5

1,05

548,9

576,345

605,1623

635,4204

667,1914

700,5509

РП1, млн. грн.

РП2, млн. грн.

РП3, млн.грн.

РП4. млн.грн.

РП5, млн. грн.

301,895

332,8392

366,9553

404,5682

446,0364

491,7551

3.3 Розрахунки витрат на виробництво і збут продукції

Витрати на сировину, основні матеріали і покупні напівфабрикати у першому році реалізації проекту визначаються з урахуванням зміни обсягу виробництва, норм витрати і цін закупівлі цих ресурсів:

, (3.10)

В1с.м.н=148,0*1,05*0,98*1,04=158,38 млн. грн.

У другому і наступних роках реалізації проекту ці витрати визначаються тільки з урахуванням зміни обсягу виробництва:

і т.д. (3.11)

В2с.м.н= 158,38*1,05 = 166,3млн. грн.

В3с.м.н= 166,3*1,05 = 174,61млн. грн.

В4с.м.н=174,61*1,05 = 183,34 млн. грн.

В5с.м.н= 183,34*0,05 = 192,51млн. грн.

Витрати на допоміжні матеріали у перший рік реалізації проекту визначаються аналогічно:

, (3.12)

В1д.м.=4,28*1,05*0,98*1,04=4,28 (млн. грн. )

У другому і наступних роках реалізації проекту:

і т.д. (3.13)

В2д.м.=4,28*1,05=4,49 млн. грн.

В3д.м.= 4,49 *1,05=4,72 (млн. грн.

В4д.м.= 4,72 *1,05=4,95 (млн. грн.

В5д.м.= 4,95 *1,05=5,20 млн. грн.

Витрати на паливо (а також енергію) у перший рік визначаються так:

, (314)

де - витрати на паливо (енергію) у звітному році, млн. грн. ;

α – частка умовно-постійних витрат (далі – УПВ) за відповідними статтями собівартості. Частку УПВ за статтею «Паливо» можна прийняти на рівні 40 %, «Енергія» – 20 %.

В1п=(11,0*0,4+11,0*(1-0,4)*1,05)*0,98*1,04=11,53 (млн. грн. ) ,(3.28)

У другому і наступному роках:

Витрати на паливо:

В2п=11,53*0,4+11,53*(1-0,4)*1,05=11,88 млн. грн.

В3п=11,88 *0,4+11,88 *(1-0,4)*1,05=12,23 млн. грн.

В4п=12,23 *0,4+12,23 *(1-0,4)*1,05=12,59 млн. грн.

В4п=12,59*0,4+12,59*(1-0,4)*1,05=12,97 млн. грн.

Витрати на енергію:

В1Е=(8,5*0,2+8,5*(1-0,2)*1,05)*0,98*1,04=9,00 млн. грн.

В2Е=9,00*0,2+9,00*(1-0,2)*1,05=9,36 млн. грн.

В3Е=9,36*0,2+9,36*(1-0,2)*1,05=9,73млн. грн.

В4Е=9,73*0,2+9,73*(1-0,2)*1,05=10,12 млн. грн.

В5Е=10,12 *0,2+10,12 *(1-0,2)*1,05=10,52 млн. грн.

Витрати на основну заробітну плату виробничого персоналу у першому році реалізації проекту обчислюються з урахуванням скорочення чисельності персоналу і зміни обсягу виробництва:

, (3.15)

де ЗПзв – витрати на основну заробітну плату виробничого персоналу (з нарахуваннями) у звітному році, млн. грн.;

k ч – коефіцієнт скорочення чисельності персоналу.

Частка УПВ за цією статтею дорівнює 60 %.

ЗП1 = 5,5*0,6*0,97+5,5*0,4*0,97*1,05=5,44 млн. грн.

Оскільки, починаючи із другого року реалізації проекту, чисельність персоналу не змінюється, то витрати за статтею «Основна заробітна плата виробничого персоналу (з нарахуваннями)» будуть залежати тільки від зміни обсягу виробництва. Тобто:

і т.д. (3.16)

ЗП2 = 5,44*0,6+5,44*0,4*1,05 = 5,55 млн. грн.

ЗП3 = 5,55*0,6+5,55*0,4*1,05 = 5,66 млн. грн.

ЗП4 = 5,66*0,6+5,66*0,4*1,05 = 5,77 млн.грн.

ЗП5 = 5,77*0,6+5,77*0,4*1,05 = 5,89 млн. грн.

Амортизація основних фондів у першому році реалізації проекту визначається з урахуванням зміни вартості основних фондів за рахунок введення і виведення устаткування:

, (3.17)

де – витрати за статтею «Амортизація основних фондів» у звітному періоді, млн. грн.;

ОФвв – первісна вартість основних фондів, що вводяться в експлуатацію, млн. грн.: , (3.18)

де ОФвив - первісна вартість основних фондів, що виводяться з експлуатації, млн. грн.

Nвв і Nвив – норми амортизації для введених і виведених основних фондів, част. Од. Проектом технічного переозброєння передбачено, що очікуваний строк експлуатації нововведених основних фондів складає 10 років.

А1=15,5+17,82*10/55-13*0,15=16,79млн. грн.

Оскільки річна сума амортизаційних відрахувань за вже діючими основними фондами може бути прийнята на незмінному рівні ( ), то у другому та подальших роках реалізації проекту витрати за статтею «Амортизація основних фондів» ( ) розраховуються так:

, (3.19)

де – розрахована норма амортизації за нововведеними основними фондами у n – му році реалізації проекту, част. од.

А2=15,5+17,82*9/55=18,42 млн. грн.

А3=15,5+17,82*8/55=18,09 млн. грн.

А4=15,5+17,82*7/55=17,77млн. грн.

А5=15,5+17,82*6/55=17,44

Інші витрати (загальновиробничі витрати цеху, загальногосподарські витрати і витрати на збут) обчислюються з урахуванням зміни обсягу виробництва:

, (3.20)

де - інші витрати, що мали місце у році, який передував розрахунковому, млн. грн.;

n – розрахунковий рік;

- коефіцієнт зміни обсягу виробництва у n-ому році.

Частку умовно-постійних витрат за статтями інших витрат можна прийняти на рівні 80 %.

Загальновиробничі витрати цеху:

ЗВВ1=18*0,8+18*(1-08)*1,05=18,18 млн.грн.

ЗВВ2=18,18* 0,8+18,18*(1-08)*1,05=18,36 млн.грн.

ЗВВ3=18,36*0,8+18,36*(1-08)*1,05=18,55 млн.грн.

ЗВВ4=18,55*0,8+18,55*(1-08)*1,05=18,74 млн.грн.

ЗВВ5=18,74*0,8+18,74*(1-08)*1,05=18,95 млн.грн.

Загальногосподарські витрати:

ЗГВ1=27*0,8+27*(1-08)*1,05=27,27 млн.грн.

ЗГВ2=27,27*0,8+27,27*(1-08)*1,05=27,55 млн.грн.

ЗГВ3=27,55*0,8+27,55*(1-08)*1,05=27,71 млн.грн.

ЗГВ4=27,71*0,8+27,71*(1-08)*1,05=27,99 млн.грн.

ЗГВ5=27,99*0,8+27,99*(1-08)*1,05=28,27 млн.грн.

Витрати на збут:

ВЗ1=12*0,8+12*(1-08)*1,05=12,12 млн.грн.

ВЗ2=12,12*0,8+12,12*(1-08)*1,05=12,24 млн.грн.

ВЗ3=12,24*0,8+12,24*(1-08)*1,05=12,36 млн.грн.

ВЗ4=12,36*0,8+12,36*(1-08)*1,05=12,48 млн.грн.

ВЗ5=12,48*0,8+12,48*(1-08)*1,05=12,60 млн.грн.

Кошторис витрат на виробництво і збут продукції представлений у таблиці 3.6.

Таблиця 3.6 –Кошторис витрат на виробництво і збут продукції, млн.грн.

Статті витрат

1 рік

2 рік

3 рік

4 рік

5 рік

Сировина, основні матеріали

158,38

166,3

174,61

183,34

192,51

Допоміжні матеріали

4,21

4,49

4,72

4,95

5,2

Паливо технологічне

11,53

11,88

12,23

12,59

12,97

Енерговитрати

9

9,36

9,73

10,12

10,52

Основна З/П виробничого персоналу(з нарахуваннями)

5,44

5,55

5,56

5,77

5,89

Амортизація основних фондів

16,79

18,42

18,09

17,77

17,44

Загальновиробничі витрати цеху

18,18

18,36

18,55

18,74

18,95

Загальногосподарські витрати

27,27

27,55

27,71

27,99

28,27

Витрати на збут

12,12

12,24

12,36

12,48

12,6

Разом

262,92

274,15

283,56

293,75

304,35

3.3 Розрахунок показників прибутку

Прогнозний прибуток від реалізації продукції n-ого року ( ) обчислюється як різниця між чистою виручкою від реалізації ( ) і витратами на виробництво та збут продукції ( ):

. (3.21)

Розрахунок прибутку і його річного приросту представлений у таблиці 3.7.

Таблиця 3.7— Розрахунок прогнозного прибутку.

 

 

Роки

1

2

3

4

5

Обсяг реалізованої продукції (без ПДВ), млн. грн.

332,839

366,955

404,5682

446,0364

491,755

Витрати на виробництво та збут продукції, млн. грн

262,92

274,15

283,56

293,75

304,35

Прибуток від реалізації продукції

67,97

92,892,805

121,0082

152,2864

187,405

92,8

121,01

152,29

189,41

Річний приріст прибутку

+15,57

+40,4

+68,61

+99,89

+137,01

Аналогічно річному приросту прибутку розрахуємо приріст амортизації основних фондів.

∆А1 = А1зв = 16,79-15,5 = 1,29 млн. грн.

∆А2 = 18,42-15,5 = 2,92 млн. грн.

∆А3 = 18,09-15,5 = 2,59 млн. грн.

∆А2 = 17,77-15,5 = 2,27 млн. грн.

∆А3 = 17,44-15,5 = 1,94 млн. грн.

3.4 Розрахунок грошових потоків

Важливим моментом при визначенні ефективності інвестиційного проекту є прогноз вхідних і вихідних грошових потоків (CF) за роками реалізації проекту. Прогноз грошових потоків здійснюється за схемою, що наведена у таблиці 3.8

Таблиця 3.8 – Прогноз грошових потоків

Найменування показника

Роки

0

1

2

3

4

5

I. Інвестиції в основні фонди

11,24

0

0

0

0

0

Інвестиції на поповнення ТМЗ

0

6,2254

4,8636

4,795525

4,792084

4,741942

II. Приріст прибутку від реалізації продукції

0

15,57

40,4

68,61

99,89

137,01

III. Приріст податку на прибуток (за ставкою 25%)

0

3,8925

10,1

17,1525

24,9725

34,2525

IV. Приріст чистого прибутку (IV=II-III)

0

11,6775

30,3

51,4575

74,9175

102,7575

V. Приріст амортизації основних фондів

0

3,24

2,92

2,59

2,27

1,94

VI. Додаткові надходження: у тому числі: залишкова вартість устаткування

0

0

0

0

0

17,44

вивільнення обігових коштів

0

0

0

0

0

0

Продовження таблиці 3.8

VII. Позитивний грошовий потік (VII=IV+V+VI)

0

14,9175

33,22

54,0475

77,1875

122,1375

VIII. Чистий грошовий потік (VIII=VII-I)

-

8,6921

28,3564

49,25198

72,39542

117,3956

IX. Дисконтований грошовий потік (IX=VIII*1/(1+r)n)

-11,24

7,124672

19,03114

27,06152

32,61055

43,47984

X. Акумульований грошовий потік

-20,6

-24,74

-12,835

-4,8049

0,744

11,613

r= (3.22)

r=52.4/206.7=0.22

3.5 Оцінка економічної ефективності проекту технічного переозброєння

Для оцінки економічної ефективності (доцільності) проекту технічного переозброєння підприємства можуть застосовуватися різні методичні підходи, кожен з яких слід використати в курсовій роботі.

Перший методичний підхід базується на прогнозуванні грошових потоків і передбачає розрахунок наступних показників:

  1. чистої теперішньої вартості проекту (NPV);

NPV=-INV+ 1+ + + n (3.23)

8,6921/(1+0,22)1=7,125

28,3564/(1+0,22)2=19,052

49,25198/(1+0,22)3=27,123

72,39542/(1+0,22)4=32,680

117,3956/(1+0,22)5=117,3956/2,7027=43,4364

і=7,125+19,052+27,123+32,680+43,4364=129,4164

NPV=129,4164-11,24= 118,1764

  1. індексу прибутковості (РІ);

PI= (3.24)

∑INV=11,24+6,2254+4,8636+4,795525+4,741942=31,866467

PI=129,4164/31,866467=4,061

  1. дисконтованого періоду окупності (DРВ);

DPB=m+ І-1,

де m – кількість років, для яких акамюлюваний грошовий поток від’ємний;

НГПІ-1 – абсолютна величина останнього від’ємного акамюлюваного грошового потоку;

ДГП – дисконтова ний грошовий потік наступного року.

DPB=4+4,8049/32,61055=4,1473

  1. внутрішньої норми доходності (IRR)

IRR=r1+NPV(r1)/(NPV(r1)-NPV(r2))*(r2-r1)

NPV(r1)=10.65; NPV(r2)=11.34;r1=210%;r2=220%

IRR= 2.1+(10.65/0.69)*0.1=3.64

Другий методичний підхід передбачає визначення абсолютної ефективності інвестицій, яка характеризує загальну величину очікуваного економічного ефекту від інвестицій.

Для цього розраховують два взаємопов’язані статичні показники:

  1. рентабельність інвестиційного проекту (норму прибутку на вкладений капітал, коефіцієнт ефективності капіталовкладень), %:

, (3.25)

Е1=11,6775/6,2254*100=187,5783

Е2=30,3/4,8636*100=622,9953

Е3=51,4575/4,795525*100=1073,0316

Е4=74,9175/4,792084*100=1563,3595

Е5=102,7575/4,741942*100=2166,9919

  1. зворотний показник – строк окупності інвестицій (Т), роки:

. (3.26)

Т1=0,533

Т2=0,161

Т3=0,093

Т4=0,064

Т5=0,046

Відомо, що показники абсолютної ефективності інвестицій мають певні недоліки, зокрема не враховують чинник зміни вартості грошей з часом.

У зв’язку з цим, з метою оцінки економічної ефективності інвестиційного проекту доречно скористатися третім методичним підходом, розробником якого є професор Т.Г. Бень.

Даний підхід ґрунтується на таких принципових положеннях.

1. Термін реалізації інвестиційного проекту на практиці неможливо точно визначити, що робить недоцільним його використання при оцінці ефективності інвестиційних проектів.

2. У розрахунках економічної ефективності інвестицій слід враховувати період (тривалість) інвестування – кількість років інвестування до та після введення об’єкта в експлуатацію.

3. Ефективність інвестицій вимірюється виключно отриманим прибутком, а не грошовим потоком, до складу якого входить амортизація. Внаслідок врахування амортизації ефективність інвестиційних проектів штучно завищується.

4. Для оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів зі значними обсягами капіталовкладень рекомендується розраховувати динамічні показники ефективності – дисконтований коефіцієнт ефективності (Е) і дисконтований строк окупності (Т) інвестицій.

Процедура розрахунку динамічних показників ефективності включає такі етапи.

На першому етапі визначається загальна сума приведених інвестицій з урахуванням їх нарощення і дисконтування (Кпр). У загальному випадку Кпр розраховується таким чином:

, (3.27)

У розрахунках за формулою (3.47) інвестиції з нарощенням і дисконтовані інвестиції слід приводити до року, що передує введенню об’єкта в експлуатацію. У нашому випадку Кпр обраховується так:

. (3.28)

Кпр=11,24+6,2254/1,22+4,8636/1,4884+4,795525/1,8158+4,792084/2,2153+4,741942/2,703=4,180 млн.грн.

На другому етапі прогнозовані річні прирости чистого прибутку слід дисконтувати за таку кількість років, щоб отримана сума досягла або перевищила приведені інвестиції, тобто:

, (3.29)

При виконанні розрахунків на цьому етапі доцільно скористатися таблицею 3.9.

Таблиця 3.9 – Розрахунок дисконтованого приросту чистого прибутку

Найменування показника

Період інвестування

0

1

2

3

4

5

І. Приріст чистого прибутку у і – му році експлуатації об’єкта , млн. грн.

-

11,6775

30,3

51,4575

74,9175

102,7575

ІІ. Дисконтований приріст чистого прибутку,млн. грн.

-

14,247

45,099

93,439

165,967

277,724

На третьому етапі потрібно знайти середньозважений дисконтований приріст чистого прибутку ( ):

1=9,572

2=20,357

3=28,338

4=33,818

15=38,020

=130,105

d=130,105/5=26.021

На заключному етапі розраховуються дисконтований коефіцієнт ефективності (Е) і дисконтований строк окупності (Т) інвестицій.

Дисконтований коефіцієнт ефективності обчислюється за формулою:

. (3.30)

Е=26.021/4.180 * 100=623%

Дисконтований строк окупності інвестицій розраховується так:

. (3.31)

Т=1/623 * 100=0.16 %

Розраховане значення Е слід порівняти:

  1. з рентабельністю основних фондів підприємства, обчисленою діленням чистого прибутку на середньорічну вартість основних фондів за звітний період (проект є доцільним, якщо Е перевищуватиме цей показник)

≤Е (3.32)

  1. 0.07≤623% проект є доцільним так, як Е перевищує рентабельність ОФ підприємства;

  2. 0.18≤623% проект є доцільним так, як Е перевищує рентабельність ОФ підприємства;

  3. 0.30≤623% проект є доцільним так, як Е перевищує рентабельність ОФ підприємства;

  4. 0.43≤623% проект є доцільним так, як Е перевищує рентабельність ОФ підприємства;

  5. 0.60≤623% проект є доцільним так, як Е перевищує рентабельність ОФ підприємства;

  1. з фактичною відсотковою ставкою за банківськими депозитами для юридичних осіб (якщо розрахована рентабельність інвестиційного проекту нижча за цей індикатор, проект є економічно недоцільним, оскільки вигідніше розмістити гроші на депозитному рахунку)

0,3≤623% проект є економічно доцільним, тому не вигідно розміщувати гроші на депозитному рахунку

Реалізація проекту технічного переозброєння є доцільною, бо прогнозовані річні прирости чистого прибутку вищі за інвестиції, а це означає, що робота такого підприємства є доцільною.