
- •Формування пізнавального інтересу учнів із біології засобами дидактичної гри
- •Розробка дидактичних ігор з біології (6 клас) урок 55
- •1. Розповідь учителя з елементами бесіди. Складання схеми.
- •Розповідь учителя про значення лишайників.
- •2. Дидактична гра “Самостійні маленькі дослідники” - вивчення лишайників відбувається шляхом самостійного опрацювання учнями змісту підручника за схемою, яку вчитель записую на дошці:
- •Царство дроб`янки
- •1. Дидактична гра “Кущик” – вчитель розповідає навчальний матеріал про значення бактерій та ціанобактерій у природі та житті людини, учні мають скласти “кущик” під назвою “Значення бактерій”.
- •Екологічні групи рослин. (Розповідь учителя).
- •2. Дидактична гра “Казка” – учням дається завдання скласти казку в якій має відображатися питання охорони рослин. В своїй казці учні мають запропонувати методи охорони рослин.
1. Дидактична гра “Кущик” – вчитель розповідає навчальний матеріал про значення бактерій та ціанобактерій у природі та житті людини, учні мають скласти “кущик” під назвою “Значення бактерій”.
МАТЕРІАЛ ДЛЯ РОЗПОВІДІ УЧИТЕЛЯ
Бактерії бродіння використовують у харчовій промисловості. Під дією молочнокислих бактерій молоко перетворюється в кисляк, а вершки - у сметану. Квашення овочів, силосування кормів – теж бродіння. Без відповідних бактерій (наприклад, кишкової палички) кишечник не може нормально функціонувати. Гниття, корисне в природі, вкрай небажане в побуті (наприклад, псування м`ясних продуктів). Не завжди корисне і бродіння (наприклад, скисання молока). Багато бактерій-паразитів викликають важкі захворювання тварин і людини: чуму, тиф, туберкульоз, перитоніт, менінгіт, ботулізм тощо. Інші бактерії служать причиною хвороб рослин. Від них гине приблизно 1/8 частина світового врожаю.
Ціанобактерії збагачують ґрунт органікою й азотом, є кормом для зоопланктону і риб, можуть використовуватися для одержання амінокислот, вітаміну В12 тощо. Носток, спіруліна можуть застосовуватися в їжу. У період масового розмноження у водоймах (“цвітіння води”) відбувається процес їхнього гниття, вода буває неприємного запаху і стає непридатною для пиття, може бути масова загибель (замор) риби.
ІУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Дидактична гра “Твір” – учні мають скласти твір на тему “Правила особистої гігієни і гігієни в колективі”.
У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Параграф 5.
Підготуватися до тематичної атестації.
УРОК 60
ТЕМА: ТЕМАТИЧНА АТЕСТАЦІЯ.
МЕТА: ВИЗНАЧЕННЯ РІВЕНЬ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ УЧНЯМИ.
ОБЛАДНАННЯ: дидактичні картки з різнорівневими завданнями.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПРОВЕДЕННЯ ТЕМАТИЧНОЇ АТЕСТАЦІЇ
Дидактична гра “Визначеність” – учням даються картки з завданнями різного рівня знань (І, ІІ, ІІІ, ІУ) – учні самостійно мають оцінити свій рівень знань і вибрати завдання в відповідності із своїми можливостями.
І. Рівень
Вкажіть правильну відповідь (“так” чи “ні”):
бактерії можуть стати причиною хвороби людини.
бактерії можна побачити неозброєним оком.
хвороботворних бактерій під час дезінфекції знищуються.
бактерій не буває в продуктах харчування.
за допомогою бактерій виготовляють деякі продукти харчування.
бактеріальна клітина ззовні вкрита клітинною стінкою.
За кожну правильну відповідь 0,5 бала.
ІІ. Рівень
Допишіть речення:
бактерії на планеті поширені _______________.
найпоширеніша форма бактеріальної клітини – це ____________.
гниття плодів – результат масового розвитку в них ________ бактерій.
ззовні клітина бактерії виробляє за сприятливих умов ___________.
речовини, здатні протидіяти хвороботворним бактеріям, називають __________.
у травній системі людини живе мікроскопічна кишкова паличка, яка належить до царства ___________.
мурен – це речовина, яка входить до складу ____________ бактеріальних клітин.
бактерії розмножуються способом: ____________.
які бактерії корисні для людини?
бактерії, які живляться органічними рештками, належать до групи ________.
до яких наслідків призводить потрапляння в організм людини хвороботворних бактерій?
для своєї життєдіяльності потребують сонячного світла бактерії __.
За кожну правильну відповідь 0,5 бала.
ІУ. Рівень.
Дайте відповіді на запитання або обґрунтуйте відповідь.
які переваги має бактеріальна спора над живою бактерією?
запропонуйте способи знищення шкідливих бактерій у харчових продуктах.
порівняйте життєдіяльність ціанобактерій з іншими групами бактерій.
запропонуйте дослід, який зміг би довести існування бактерій у повітрі.
За кожну правильну відповідь 3 бали.
ІІІ. Рівень.
Вибери вірну відповідь:
за своїми розмірами відповідно до клітин інших організмів бактеріальні клітини:
а) такі самі; б) значно менші; в) трохи більші; г) набагато більші ніж клітини інших організмів.
масове розмноження бактерій на харчових продуктах:
а) спричинює їхнє гниття; б) сприяє їхньому консервуванню; в) полегшує людині засвоєння такої їжі; г) спричинює їхнє висихання.
за несприятливих умов бактерії перетворюються на:
а) бактеріальні спори; б) цисти; в) пилкові зерна; г) насінини.
зелене забарвлення мають бактерії, які:
а) спричинюють туберкульоз; б) живляться органічними рештками; в) здатні до фотосинтезу; г) живуть у кишечнику людини.
слизову капсулу бактерії утворюють:
а) за сприятливих умов існування; б) в разі несприятливих умов; в) за нестачі кисню; г) з метою захисту від висихання.
бактерії живуть:
а) у клітинах різних живих організмів; б) тільки на харчових продуктах; в) у будь-яких природних умовах; г) скрізь, де немає прямих сонячних променів.
людина добре засвоює рослинну їжу завдяки тому, що:
а) випиває багато води; б) додає в їжу сіль; в) у її кишечнику мешкають бактерії, що цьому сприяють; г) вживає її у вареному вигляді.
під час пастеризації молока його:
а) нагрівають до температури 30 – 40 0С; б) тримають у холодильнику; в) кип`ятять; г) нагрівають до температури не вище 80 0С.
кулясту форму мають клітини бактерій, які належать до групи:
а) бацил; б) вібріонів; в) стафілококів; г) коків.
За кожну правильну відповідь 1 бал.
ЖИВІ ОРГАНІЗМИ І ДОВКІЛЛЯ
УРОК 61 – 62
ТЕМА: СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ , ЙОГО ЧИННИКИ. ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ОСНОВНИМ СЕРЕДОВИЩЕМ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ, ЧИННИКАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ВИЗНАЧИТИ ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: абіотичні фактори, світло, температура, вода, повітря, мінеральні речовини, біотичні фактори, антропічний фактор, багаторічні, однорічні та дворічні рослини.
ОБЛАДНАННЯ: зразки рослин, вирощених на світлі й у темряві, таблиці “Тіньовитривалі рослини лісу”, “Рослини лісу”, “Рослини мішаного лісу”; фотокартки: “Латаття біле”, “Кактус”, “Молодило звичайне”, “Купальниця європейська”, “Ряст”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
Дидактична гра “Учимось писати конспектик” – учитель подає матеріал у вигляді схематичного конспекту який відтворює постійно на дошці, учні мають навчитися записувати схематичний конспект швидко та якісно, так щоб могли його пояснити в кінці уроку.
Розповідь учителя: