- •Беларуская мова
- •1 Клас (вусны курс)
- •Ход урока:
- •Першае яечка
- •Урок 2. Я і мая школа Настаўніца і вучні
- •Ход урока:
- •Хто жыве ў двары
- •Урок 3 я і мая школа Вучэбныя рэчы
- •Ход урока
- •Як курачка пеўніка ратавала
- •Урок 4 я і мая школа Школьныя памяшканні
- •Ход урока:
- •Урок 5. Я і мая школа. Вучэбныя заняткі
- •Ход урока
- •Пшанічны каласок
- •Урок 6. Я і мая сям’я. Мае сваякі
- •Ход урока:
- •Як баба і дзед паленаваліся гаршчок памыць
- •IV.Вынік урока
- •Урок 7. Я і мая сям’я. Мая кватэра.
- •Ход урока:
- •Ганарыстая варона
- •IV.Вынік урока
- •Урок 8. Я і мая сям’я. Рэжым дня
- •Ход урока:
- •Лясная аптэка
- •IV.Вынік урока
- •Урок 9. Я і мая сям’я. Асабістая гігіена
- •Ход урока:
- •Цяжкая навука
- •IV.Вынік урока
- •Урок 10. Я і мая сям’я. Адзенне і абутак
- •Ход урока:
- •Заяц і вожык
- •IV.Вынік урока
Урок 3 я і мая школа Вучэбныя рэчы
Мэта: арганізаваць назіранне за вымаўленнем гука [ў] у беларускай мове, вучыць правільна вымаўляць гук [ў] у словах; пазнаёміць са словамі і выразамі тэматычнай групы “Вучэбныя рэчы”, уводзіць іх у актыўнае выкарыстанне, фарміраваць уменні асэнсаванага ўспрымання беларускай мовы на слых, вучыць расказваць па малюнку.
Абсталяванне: падручнік, сшытак, каляровыя алоўкі, фламастары.
Ход урока
І. МАЎЛЕНЧАЯ РАЗМІНКА
- Паслухайце як я вымаўляю словы і скажыце, якія асаблівасці вы пачулі? Сапраўды, у беларускай мове ёсць цікавы кароткі гук [ў]. На які гук у рускай мове ён падобны? А чым ён адрозніваецца (отличается) ў вымаўленні?
Паўтараў, лічыў, пісаў, заснуў.
1) Гульня "Рэха":
Я называю слова, а вы рэхам яго паўтараеце:
Доўга, паўтараў, лічыў, пісаў, заснуў.
- Якія словы вы не зразумелі? (Настаўнік тлумачыць значэнне названых слоў з прыкладамі)
2) Паслухайце верш. Што рабіў хлопчык?
Доўга ўрокі Стась вучыў,
Паўтараў, пісаў, лічыў,
Замарыўся так, бядак,
Што заснуў на крэсле ўсмак.
- Якія словы вам былі незразумелыя? (Лічыў – считал) Як звалі хлопчыка? Як вучыў урокі Стась? Чаму Стась замарыўся? (замарыўся – устал) Што з ім здарылася? (случилось?) Дзе ён заснуў? Як ён заснуў? Назавіце словы з гукам [ў].
- А цяпер вучымся правільна вымаўляць верш (кожны радок, а потым і ўсё разам вымаўляецца хорам, і выбарачна індывідуальна)
ІІ. ЛЕКСІЧНАЯ ПРАЦА
Дамінуючы лексічны матэрыял: вучэбныя рэчы, падручнік, сшытак, аловак, ручка, гумка, ранец, пенал, пісаць у сшытку, чытаць у падручніку, разглядваць у падручніку, сачыць па падручніку, складваць у ранец, пісаць ручкай.
1) Сёння мы пагаворым пра тое, як трэба правільна вучыцца (не так, як Стась) і пра вучэбныя рэчы, якія патрэбны кожнаму вучню.
Гульня “Назаві прадмет”:
- Я паказваю вам прадмет. Вы называеце яго па-руску, а я - па-беларуску. Хто ведае, будзе мне дапамагаць: сшытак, падручнік, пенал, ручка, аловак, фламастар, гумка, ранец.
Якія назвы прадметаў падобныя ў рускай і беларускай мовах? Якія назвы прадметаў адрозніваюцца? Як можна коратка назваць усе гэтыя прадметы? (учебные вещи - вучэбныя рэчы)
2) Адкрыйце сшыткі. Разгледзьце малюнкі. Скажыце, як яны называюцца па-беларуску? (настаўнік дапамагае) Заштрыхуйце толькі тыя прадметы, якія вы пакладзеце ў школьны ранец. Як іх можна назваць коратка? (вучэбныя рэчы)
3) А зараз я прачытаю вам верш. У гэтым вершы сустрэнуцца словы:
цацкі – игрушки
адпачніце - отдохните
Вы ўважліва паслухайце і там, дзе я буду паказваць прадметы, будзеце хорам іх называць.
Я схаваю цацкі ў шафу:
І мядзведзя,
І жырафу,
І акулу,
І зубра:
–Адпачніце ў цішыні,
Мне цяпер не да гульні!..
Вось ён –
Новы мой набытак :
Аловак, (паказваю, не чытаю)
Буквар (паказваю, не чытаю)
І сшытак (паказваю, не чытаю).
Кожны з іх такі прыгожы,
Ды з характарам, відаць.
Але школа дапаможа
З імі мне пасябраваць.
П.Макаль.
- Пра каго гэты верш? Чаму цацкі захавалі ў шафу? Назвы якіх вучэбных рэчаў вы запомнілі з гэтага верша? Як вы зразумелі словы: “Але школа дапаможа з імі мне пасябраваць”? Якія яшчэ вучэбныя рэчы неабходны на ўроку?
4) Адкажыце на пытанні:
Чым малююць у альбоме, сшытьку? (настаўнік паказвае аловак, фламастар)
Чым пішуць ў сшытку? (настаўнік паказвае ручку, аловак)
Чым выціраюць напісанае ці намаляванае алоўкам? (настаўнік паказвае гумку)
5) Разгледзьце малюнак у сшытку. Раскажыце, што робіць вучаніца. Якія вучэбныя рэчы ляжаць на парце? Абвядзіце контуры прадметаў на малюнку ў сшытку, назавіце.
IIІ. Аўдзіраванне
1) Адгадайце загадку:
Не яздок, а са шпорамі, не вартаўнік, а ўсіх будзіць. (петух - певень.)
2) Сягодня казачнік Бай падрыхтаваў вам казку, якая называецца “Як курачка пеўніка ратавала”. Паглядзіце на малюнкі. Як выглядае певень? Пра каго яшчэ вы даведаецеся з казкі? Паслухайце і скажыце, хто дапамог выратаваць пеўня.