- •V. Зміст теми попереднього заняття. «Тривіальні назви лікарських засобів. Частотні відрізки.»
- •Vі.План і організаційна структура заняття.
- •Vіі.1. Матеріали методичного забезпечення для підготовчого етапу заняття.
- •1.Дати відповідь на запитання:
- •VII. 2.1. Матеріали методичного забезпечення для основного етапу.
- •VII. 2.2. Матеріали активізації студентів під час викладання теоретичного матеріалу.
- •VII.3. Матеріали методичного забезпечення заключного етапу.
- •1. Узгодьте прикметники з іменниками і перекладіть українською мовою:
- •3. Перекладіть рецепти латинською мовою:
- •VII. 4. Матеріали методичного забезпечення самопідготовки студентів.
- •VIII. Література.
- •V. Зміст теми попереднього заняття. «Терміни хірургічної та ортопедичної стоматології.»
- •Vі.План і організаційна структура заняття.
- •6. Перекласти на латинську мову.
- •VII. 2.1. Матеріали методичного забезпечення для основного етапу.
- •VII. 2.2. Матеріали активізації студентів під час викладання теоретичного матеріалу.
- •VII.3. Матеріали методичного забезпечення заключного етапу.
- •8. Від поданих дієслів утворіть іменники з суфіксом –or
- •1. Узгодьте прикметники з іменниками і перекладіть українською мовою:
- •3. Перекладіть рецепти латинською мовою:
- •VII. 4. Матеріали методичного забезпечення самопідготовки студентів.
- •VIII. Література.
VII. 2.1. Матеріали методичного забезпечення для основного етапу.
Зміст теоретичного матеріалу по темі:
„Типи відмінювання іменників ІІІ відміни. Іменники ІІІ відміни чоловічого роду. ”
До ІІІ відміни належать іменники всіх трьох родів, які в Nom. Sing. мають різні закінчення, а в Gen. Sing. закінчення – is.
Іменники ІІІ відміни відмінюються за 3 типами відмінювання: приголосний, голосний, мішаний.
1) За приголосним типом відмінюються нерівноскладові іменники всіх трьох родів, основа яких закінчується на одну приголосну. Щоб визначити основу іменника ІІІ відміни треба спочатку відкинути закінчення в Nom. Sing. і добавити закінчення Gen. Sing., а потім відняти закінчення is в Gen.Sing.
Наприклад, apex, icis m – верхівка
Gen.Sing. ap+icis=apicis – основа apic
Hirudo, inis f – п’явка
Gen. Sing. hirud + inis = hirudinis – основа hirudin
N.B. Нерівноскладові іменники – це іменники, які в родовому відмінку мають на один склад більше ніж в називному.
Наприклад: pulvis, erism – порошок
pul-vis, pul-ve-ris
Рівноскладові іменники – це іменники, які мають однакову кількість складів в Nom. i Gen. Sing.
Наприклад: auris, is f – вухо
Зразок відмінювання за приголосним типом.
Nom. |
- різні |
- es (m,f) a(n) |
Gen. |
- is |
- um |
Dat. |
- i |
-ibus |
Acc. |
- em(m,f)=Nom(n) |
- es(m,f) a(n) |
Abl. |
-e |
- ibus |
Nom(n) означає, що іменник середнього роду в Acc.Sing. мають такі самі закінчення як в Nom. Sing.
Провідміняйте самостійно в зошитах іменники:
Pulmo, onis m – легеня
Corpus, oris n - тіло
Nom. |
pulmo |
pulmones |
Nom. |
corpus |
corpora |
Gen. |
pulmonis |
pulmonum |
Gen. |
corporis |
corporum |
Dat. |
pulmoni |
pulmonibus |
Dat. |
corpori |
corporibus |
Acc. |
pulmonem |
pulmones |
Acc. |
corpus |
corpora |
Abl. |
pulmone |
pulmonibus |
Abl. |
corpore |
corporibus |
2) За голосним типом відмінюється іменники ІІІ відміни тільки середнього роду, які в Nom. Sing. мають закінчення -e, -al, - ar.
Наприклад rete, is n сітка
animal, alis n – тварина
Зразок відмінювання за голосним типом.
Nom. |
- e, al, ar |
- ia |
Gen. |
- is |
- ium |
Dat. |
- i |
-ibus |
Acc. |
=Nom |
- ia |
Abl. |
-i |
- ibus |
Провідміняйте самостійно в зошитах іменники:
rete, is n сітка
Nom. |
rete |
retia |
Gen. |
retis |
retium |
Dat. |
reti |
retibus |
Acc. |
rete |
retia |
Abl. |
reti |
retibus |
3) За змішаним типом відмінюються
а) нерівноскладові іменники, основа яких закінчується на 2 або 3 приголосні, наприклад
dens, ntis m – зуб
Gen.Sing dentis – основа dent
Pars, rtis f – частина, основа part (partis)
b) рівноскладові іменники чоловічого і жіночого роду, які в Nom.Sing. мають закінчення –es, -is
наприклад
auris, is f – вухо
pubes, is f – лобок
Зразок відмінювання за мішаним типом.
Nom. |
- різні |
- es (m,f) a(n) |
Gen. |
- is |
- ium |
Dat. |
- i |
-ibus |
Acc. |
- em(m,f)=Nom(n) |
- es(m,f) a(n) |
Abl. |
-e |
- ibus |
N.B. Мішаний тип такий самий як приголосний, тільки в Gen.Plur. закінчення –ium.
Провідміняйте самостійно в зошитах іменники:
dens, ntis m
os, osis n
Nom. |
dens |
dentes |
Nom. |
os |
ossa |
Gen. |
dentis |
dentum |
Gen. |
ossis |
ossium |
Dat. |
denti |
dentibus |
Dat. |
ossi |
ossibus |
Acc. |
dentem |
dentes |
Acc. |
os |
ossa |
Abl. |
dente |
dentibus |
Abl. |
osse |
ossibus |
N.B. Іменники чоловічого і жіночого роду ІІІ відміни мають однакові відмінкові закінчення.
До чоловічого роду в III відміні належать іменники, які у Nominativus Singularis мають закінчення -or, -os, -ег, -ex, -es, -о
Nominativus - or
- o |
Genetivus -oris
|
Приклади liquor, oris m
flos, oris m aether, eris m apex, icis m pes, pedis m paries, etis m homo, onis m pulmo, onis m |
Значення рідина, розчин лікарської речовини квітка ефір верхівка кора стопа людина легеня |
Винятки щодо роду
До жіночого роду належать іменники
gaster, tris f – шлунок;
lех, legis f - закон;
mater, tris f; мозкова оболонка, мати
До середнього роду належать іменники :
cadaver, eris n cor, cordis n os, ossis n os, oris n tuber, eris n papaver, eris n piper, eris n |
труп серце кістка рот горб мак перець |
|
Зразок відмінювання іменників III відміни чоловічого роду
homo, inis m людина
Casus Singularis Pluralis
Nom. homo homin-es ..—
Gen. homm-is homin-um
Dat. homin-i hominibus
Acg. homin-em homin-es
Abl. homin-e homin-ibus
Латинсько-грецькі дублети іменників чоловічого роду III відміни
-
Латинський
іменник
Грецький іменник
і його основа
Значення
calor, oris m
therma, therm-pyr, pyros, pyr-
жар, тепло
color, oris m
chroma, chromat-
колір
dolor, oris m
algia, alg-
біль
homo, inis m
anthropos, anthrop-
людина
pes, pedis m
pus, pod-
нога, стопа
pulmo, on is m
pneumon, pneum-
легеня
tumor, oris m
oncos, onc-
пухлина
Винятки:
cor, cordis n
cardia, cardi-
серце
os, oris n
stoma, stomat-
рот
os, ossis n
osteon, oste-
кістка
СУФІКСИ ІМЕННИКІВ ТРЕТЬОЇ ВІДМІНИ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ
1. Суфікс -or- вказує на фізичний або духовний стан: liquor, oris m рідина
calor, oris m жар, тепло
dolor, oris m біль
2. Суфікси -tor-, -sor- вказують на діючу особу, а також предмет, який виконує дію:
levator, oris m піднімаючий м'яз, піднімач
professor, oris m професор
doctor, oris m доктор, вчений
