
- •Тема 2. «Статистичне спостереження»
- •Тема 4. «Узагальнюючі статистичні показники»
- •Тема 5. «Аналіз рядів розподілу»
- •Тема 6. «Аналіз концентрації, диференціації та подібності розподілів»
- •Тема 7. «Статистичні методи вимірювання взаємозв’язків»
- •Тема 8. «Аналіз інтенсивності динаміки»
- •Тема 10. «Індексний метод»
- •Тема 11. «Вибірковий метод» (The correctness of the tasks I'm not sure)
Тема 6. «Аналіз концентрації, диференціації та подібності розподілів»
Задача 1.
Розподіл підприємства і чисельності працюючих за видами економічної діяльності в одному з регіонів характеризується даними:
Галузі економічної діяльності |
Кількість підприємств |
Структура підприємств, dj% |
Чисельність працюючих, тис. осіб |
Структура працюючих, Dj% |
Добувні |
1400 |
21,4 |
180,9 |
33,3 |
Обробні |
3545 |
54,2 |
313,6 |
57,8 |
Будівництва |
1600 |
24,4 |
48,2 |
8,9 |
Разом |
6545 |
100 |
542,7 |
100 |
Розрахуйте коефіцієнти локалізації та концентрації чисельності працюючих у регіоні. Зробіть висновки.
Рішення.
1. Знайдемо структуру підприємства (dj) та працюючих (Dj), %:
а) у добувній галузі:
djд = 1400/6545*100% = 21,4%
Djд = 180,9/542,7*100% = 33,3%;
б) в обробній:
djо = 3545/6545*100% = 54,2%
Djо = 313,6/542,7*100% = 57,8%;
в) у будівничій:
djб = 1600/6545*100% = 24,4%
Djб = 48,2/542,7*100% = 8,9%.
2. Знайдемо коефіцієнт локалізації чисельності працюючих у регіоні(Lj):
а) добувної галузі:
Ljд = Djд/djд = 33,3/21,4 = 1,56;
б) обробної:
Ljо = Djо/djо = 57,8/54,2 = 1,07;
в) будівничої:
Ljб = Djб/djб = 8,9/24,4 = 0,36.
3. Знайдемо коефіцієнт концентрації чисельності працюючих у регіоні(К):
К
=
djо-Djо
=
=
= 15,5
Задача 2.
На наступний звітний рік структура підприємств регіону, яка наведена у попередній задачі змінилася наступним чином:
Галузі економічної діяльності |
Кількість підприємств |
Структура підприємств, dj% |
Добувні |
3546 |
21,3 |
Обробні |
4657 |
27,9 |
Будівництва |
8467 |
50,8 |
Разом |
16670 |
100 |
Рішення.
1. Знайдемо зміну в структурі підприємств (dі), %:
а) в добувній галузі:
dід = 3546/16670*100% = 21,3%;
б) в обробній:
dіо = 4657/16670*100% = 27,9%
в) у будівничій:
dіб = 8467/16670*100% = 50,8%.
2. Знайдемо лінійне відхилення часток (ld):
ld
=
=
=
= 17,6
3. Знайдемо квадратичне відхилення часток (d):
d
=
=
=
=
= 21,52
Тема 7. «Статистичні методи вимірювання взаємозв’язків»
Задача 1.
По групі сімей відомі дані про дходи та витрати на розваги (на одного члена сім’ї):
Доходи за місяць, грн |
5400 |
6300 |
7400 |
9000 |
11200 |
14000 |
19000 |
Витрати на розваги, грн |
800 |
1000 |
1100 |
1300 |
1500 |
1700 |
1900 |
Розрахуйте параметри рівняння кореляційної залежності між доходами сімей і витратами на розваги та проаналізуйте їх значення. Перевірте істотності зв’язку з імовірністю 0,95.
Рішення.
1. Розрахуємо параметри за допомогою рівняння (Y):
Y = a+bx
а) Параметри b дорівнюватимуть:
b =
=
=
= 0,079
б) параметр а
Для
розрахунку параметра «а» необхідно
визначити середнє значення факторної
та результативної ознаки по формулі
середньої арифметичної простої:
=
72300/7 = 10328,57;
=
9300/7 = 1328,57.
а = 1328,57-0,079*10328,57 = 512,61 грн
отже:
Y = 512,6+0,079х
Це означає, що з зростанням доходу на 1 грн , витрати на розваги збільшаться на 0,079 грн. При відсутності росту доходу обсяг витрат на розваги складатиме 512,6 грн.
Задача 2.
В результаті обстеження затримки літаків в аеропорті із-за певних метеорологічних умов отримані наступні дані, які зведені до таблиці:
Метеорологічні умови |
Кількість вилетів |
Середній час затримки літака, годин |
Несприятливі |
25 |
8 |
Нестійкі |
35 |
4 |
Сприятливі |
40 |
1 |
Разом |
100 |
3,8 |
Визначте між групову, середню з групових дисперсій часу затримки вилетів, якщо відомо, що загальна дисперсія дорівнює 10. Визначте як впливають метеорологічні умови на середній час затримки літаків. Перевірте істотність зв’язку з імовірністю 0,95.
Рішення.
1. Знайдемо міжгрупову дисперсію (2):
2
=
де: хі - середній час затримки літака(годин), де і - метеорологічні умови;
хс - загальний середній час затримки літака, годин
хс
=
= 3,8;
mi - кількість вилетів.
2
=
=
= 7,56
2. Знайдемо середню з групових дисперсій (с2):
с2 = 2 - 2 = 10 -7,56 = 2,44