
- •I. Організаційний момент (1хв)
- •II. Актуалізація опорних знань (8 – 7хв)
- •III. Вивчення нового матеріалу (28 хв.)
- •Організаційний момент (1хв)
- •Мотивація
- •Узагальнення вивченого матеріалу.
- •Висновки.
- •О. Д. Наровлянський.
- •Організаційний момент (1хв)
- •Перевірка домашнього завдання(5-7хв)
- •Актуалізація опорних знань (1 хв )
- •Вивчення нового матеріалу (23 хв.)
- •Закріплення опрацьованого матеріалу(5хв)
- •Vι.Висновки
- •Vіі. Домашнє завдання (1хв)
- •О. Д. Наровлянський.
- •Організаційний момент (1хв)
- •Перевірка домашнього завдання(5-7хв)
- •Мотивація (2 хв. )
- •Вивчення нового матеріалу (25 хв.)
Vι.Висновки
Vіі. Домашнє завдання (1хв)
1. § 9 с. 64 – 72
2. Записати конституційні обов’язки громадян України, посилаючись на пункт 2 с.67-70 та Розділ ІІ Конституції України.
3. Творче завдання: продумати хід рольової гри і аргументи сторін до третьої ситуації на с.66
Оцінювання учнів (1хв)
Додаток №1
В Україні
|
+ в Європі
|
+ у світі
|
Міжнародно – правові засоби захисту прав і свобод
9 клас
2.12.09.
Урок № 4
Тип уроку: комбінований
Тема: Право на освіту в Україні.
Мета:
допомогти учням з’ясувати всі аспекти права на освіту в Україні;
з’ясувати , які середні навчальні заклади існують в Україні.
дослідити, які є права та обов’язки учнів, вчителів та батьків у навчальному процесі.
створити на уроці можливості для учнів набувати практичних навиків використання норм права в конкретних ситуаціях;
розвивати вміння аргументувати власну позицію при обговорені проблемних питань;
сприяти усвідомленню учнями значимості освіти у їх житті та у функціонуванні держави.
Методично – дидактичне забезпечення уроку:
О. Д. Наровлянський.
Правознавство (практичний курс). –К. : Грамота, 2009
Конституція України, січень 2007, ст. 53
Закон України «Про освіту»(ст. 51, 52) від 23 травня 1991р.
Основні терміни і поняття: право на освіту, ліцензія
Хід уроку
Організаційний момент (1хв)
Перевірка домашнього завдання(5-7хв)
«Мікрофон»
Завдання: по черзі називати конституційні обов’язки , а потім права і свободи.
«Коло думок»
Завдання: Висловіть свою думку щодо доцільності
переведення Української армії винятково на контрактну службу й відповідно відмови від призову на службу.
Мотивація (2 хв. )
Право на освіту - із групи особистих прав. Чому ж тоді в державі загальна середня освіта обов’язкова для всіх?(висловлювання думок учнів)
Вивчення нового матеріалу (25 хв.)
План
1.Право на освіту в Україні.
2. Права та обов’язки учасників навчального процесу.
1. Життя кожної держави залежить від конкурентоспроможності її серед інших держав. Для цього необхідно, щоб у державі функціонувала ефективна система освіти. Закон України гарантує кожному право на освіту.
Завдання: прокоментувати ст. 53 Конституції України.
Питання:
а) яка освіта є безкоштовною для всіх? (дошкільна, середня та професійно - технічна)
б) як можна здобути вищу освіту?
На даний час до вищих навчальних закладів можна вступити за результатами незалежного зовнішнього тестування.
Гарантії за якими реалізується право на освіту:
Створення навчальних закладів;
Безкоштовне перевезення учнів до і зі школи, які проживають у сільській місцевості(3 км);
Безплатне забезпечення підручниками;
Введення днів безкоштовного відвідування школярами музеїв, театрів і кінотеатрів;
Надання державних стипендій кращим студентам ;
Надання додаткових пільг від місцевої ради.
Типи навчальних закладів загальної середньої освіти |
Спеціалізована школа (школа - інтернат)
Середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Ліцей
Гімназія
Спеціальна загальноосвітня школа - інтернат
Загальноосвітня санаторна школа(школа - інтернат)
Загальноосвітня школа - інтернат
Колегіум
Робота в групах
Завдання. У §10, на сторінці 75 знайти відомості про заданий групі тип.
(Із кожної групи виступає доповідач)
Учасниками навчального процесу є учні, студенти, курсанти, учителі, викладачі, вихователі, батьки, представники підприємств, установ і громадських організацій. Учні мають право вибирати навчальний заклад, позашкільні та позаурочні гуртки, займатись самодіяльністю, створювати гуртки, брати участь науковій роботі школі.
Робот в парах
Ознайомитись із витягами Закону України «Про освіту» та вирішити такі ситуації:
А) Учні дев’ятих класів школи вирішили організувати футбольну команду та взяти участь у районних змаганнях, проведення яких оголосив відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної держадміністрації. Учитель фізкультури погодилася проводити два рази на тиждень тренування з учнями. Однак директор школи відмовила їм у користуванні спортивним залом, зауваживши, що потрібно знайти кошти на оплату за оренду та освітлення залу під час тренувань.
В) Після закінчення дев’ятого класу Сергій прийняв рішення не продовжувати навчання, а піти працювати на фірму. Однак адміністрація школи вимагали від нього продовжувати навчання саме в школі, попереджаючи вразі відмови передати матеріали щодо нього до служби у справах неповнолітніх.
Заслуховування відповідей з посиланнями на статтю та конкретний пункт.
Закріплення опрацьованого матеріалу(5хв)
Аудиторію поділити на три рівні команди (по рядам парт), дошку поділити на три половини.
Завдання: команда «Гарантій » - записує як реалізується право на освіту.
Команда «Прав» - записує права учасників навчального процесу, а команда «Обов’язків » - обов’язки учасників навчального процесу.
(підрахування результатів)
Висновки (1хв)
Держава забезпечує нам умови для здобуття освіти. Кожен навчальний заклад має мати ліцензію для проведення навчальної діяльності. У Конституції проголошено обов’язкову повну загальну середню освіту.
Домашнє завдання (1хв)
1. Доопрацювати § 10, ст. 73 – 78.
2. Творче завдання: Дайте свої пропозиції щодо вдосконалення законодавства про освіту.
3. Вивчити конспект.
Оцінювання учнів
Закон України «Про освіту»
Стаття 51. Права вихованців , учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів.
Вихованці, учні, студенти, курсанти… мають гарантоване державою права на :
Навчання для здобуття певного освітнього та освітньо – кваліфікаційного рівнів;
Вибір закладу освіти, форми навчання, освітньо – професійних та індивідуальних програм, позакласних занять;
… пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням;
Продовження освіти за професією, спеціальністю на основі одержаного освітньо – кваліфікаційного рівня… (…;)
Користування навчальною, виробничою, науковою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою базою закладу освіти ;
Доступ до інформації у всіх галузях знань;
Участь у науково дослідницькій… діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах;
Особисту або через своїх представників участь у громадському самоврядуванні, в обговоренні, вирішення питань удосконалення навчально - виховного процесу… організації дозвілля побуту, тощо;
Безпечні і нешкідливі умови навчання… (…);
Трудову діяльність у встановленому порядку в позаурочний час;
Захист від будь – яких форм експлуатації, фізичного та психічного насильства, від дій педагогічних,інших працівників, які порушують права або принижують їхню честь і гідність. (…)
Стаття 52. Обов’язки вихованців , учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів.
Обов’язками вихованців , учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів відповідно є:
Додержання законодавства, моральних, етичних норм;
Систематичне та глибоке оволодівання знаннями , практичними навичками, професійною майстерністю, підвищення загального культурного рівня;
Додержання статуту, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти.
Випускники вищих закладів освіти, які здобули освіту з а кошти державного або місцевого бюджетів, направляються на роботу і зобов’язані відпрацювати за направленням і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Інші обов’язки осіб, що навчаються, можуть установлюватися законодавством, положеннями про заклади освіти та їх статутами.